Tuesday, March 21, 2023

300 kişilik tüm köyü çıldırtan mantar

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

Genellikle CIA ile ilişkilendirilen ancak aslında zehirli bir mantarın neden olduğu Pont Saint Esprit olayına daha yakından bakıyoruz.

Özellikle The Last of Us ile birçok insan”Cordyceps gibi zombi mantarları insanlara bulaşabilir mi?bu zombi mantarının insanlara bulaşıp bulaşamayacağı sorusunu gündeme getirmeye başladı. Araştırma sizlerle paylaştık Oysa öyle bir mantar var ki köyde 300 kişi var. sadece birkaç gün içinde beni deli etmeyi başardı.

1951’de Fransa’nın Pont-Saint-Esprit köyünde (şimdi bir kasaba ama sonra küçük bir köy) meydana gelen bu garip olayda insanlar zombiye dönüşmemiş, akıl sağlıklarını kalıcı olarak kaybetmişler. Üstelik tüm bunlara neden olan mantara günümüzde bile rahatlıkla rastlanabilmektedir. Hatta bu mantarı farkında olmadan tüketmiş olabilirsiniz.

300 kişilik köylü ekmek yediği için çıldırdı

Bu küçük köyün halkı sabaha sinirli bir şekilde uyanmış. Başlangıçta tipik gıda zehirlenmesi belirtileri gösteren köylüler, kısa sürede halüsinasyonların etkisi altına girdi. Görgü tanıklarının ifadesine göre 11 yaşındaki bir erkek çocuk, büyükannesini boğmaya çalıştı; bazı köylüler Kendini ölü ya da ejderha olarak görmeye başladı.

onlarda bile hayali canavarlarla savaşan insanlar bile vardı.. Köydeki köpekler ve ördekler bile bu ekmeğin etkisinde kaldı. Hemen hemen tüm köy böyleyken tabi ki doktorların ve müfettişlerin dikkati hemen köye çevrildi, 250 köylü muayene edilmeye başlandı. İncelenen hastaların 50’sinde ileri derecede akıl hastalığının başladığı ve bu kişilerin bir psikiyatri hastanesine kapatıldığı tespit edildi.

Şikayetlerin artmasıyla birlikte doktorlar doğal olarak köyde ve köy çevresinde detaylı incelemeler yaptı. köyün fırından yayıldığı tespit etti Az ekmek yiyen köylüler sadece fiziksel şikayetler yaşarken, çok ekmek yiyenler ise akıl sağlığını tamamen yitirdi.

‘Mısır mantarı’ tüm köyü çıldırttı

Tahıllarla karıştırılmış ergot mantarı

Olaydan yaklaşık 3 ay sonra İngiltere tıbbi seyahatPaylaşılan bir makalede . ergot mantarı tarafından Köylülerin çıldırdığı belirtildi. Ergot mantarı genellikle buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıl ürünlerini enfekte eder ve bu tahıl ürünlerini “zehirler” ve tahıl ürünlerini tüketen bireylerde ergotizme (halk dilinde) neden olur. şeytani ateş adı verilen bir hastalığa neden olur.

Mide bulantısı, iştah kaybı, ishal ve vücut ağrıları gibi gıda zehirlenmesinin tipik semptomlarının yanı sıra şiddetli halüsinasyonlar ve akıl sağlığının kaybına kadar uzanan Akıl hastalığına da neden olan bu mantar o dönemde tedavisi olmayan hastalıklardan biriydi.

alenen “lanet ekmek” Çavdar olarak bilinen mantarlı ekmekleri yapan fırıncı Roch Briand’ın ekmeklerde kullanılan çavdarın mantar içerdiğini fark edememesi nedeniyle tüm köyün zehirlendiği iddia edilmiş ve konu kapatılmıştır. Ancak daha sonra bu halüsinasyonlar ve sanrılar devam etti ve çok farklı iddialar ortaya atıldı.

Arkasında CIA mi var?

Olaylardan iki yıl sonra mantardan zehirlenen ancak sağlığı yerinde olan köylülerden biri kendini köy meydanında bulur. intihar etti ve yine lanetli ekmek teorilerinden söz edildi.

Bazı araştırmacılar, köyün içme suyunun ekmek kadar zehirlenmiş olabileceğini iddia ederek, bunun araştırılmasını önerdi. Ancak bu olayın tüm Fransa ve Avrupa’da duyulmasının ardından vatandaşlar bunun bir CIA deneyi olduğunu iddia etti ve CIA’in halüsinojenik ilaç LSD’yi ekmeğe karıştırdığını iddia etti.. Bazı araştırmacılar da işlenmiş ergot mantarlarının bu kadar halüsinojenik olamayacağını savunarak bu komplo teorisini desteklediler.

Tabii bu noktadan sonra Birçok saçma sapan iddia ortaya atıldı. Hatta bazı vatandaşlar bunların uzaylı deneyleri olabileceğini iddia etti ancak teoriler çoğunlukla CIA deneyine ve Ergot mantarına dayanıyordu.

CIA yetkililerinin kulaklarına kadar ulaşan bu komplo teorisi, CIA tarafından yalanlandı ancak daha sonra olayın üzeri örtülmeye çalışılınca bu olay bir CIA komplo teorisine ve efsanesine dönüştü.

Bu tuhaf olaydan yaklaşık 60 yıl sonra, 2010 yılında bir Fransız gazeteci, Bilgi özgürlüğü yasası (Bilgi edinme özgürlüğü) kanunu nedeniyle kamuya açık olarak paylaşılan CIA dosyaları arasında hükümet, Fransa’da yapılan LSD deneylerine dair kanıt bulduğunu iddia etti 1950’de bir ilaç firmasının CIA ile sözde pazarlıklarını ifşa ederek konuyu yeniden gündeme getirmek istedi. Ancak ne gazetecinin bulduğunu iddia ettiği CIA dosyaları ne de adı geçen ilaç firmasıyla yapılan konuşmalar gerçekti.

The Last of Us oyunu ve serisinin konusu Cordyceps mantarı Aksine ergot mantarı her türlü tahıl ürünü yoluyla insanlara bulaşabilmekte ve tüketim miktarına bağlı olarak basit gıda zehirlenmesinden ölüme kadar değişebilmektedir. Çıldıramazsın..

Düzenli ve uzun süreli bir tüketim ise Pont-Saint-Esprit köylüleri gibi akıl sağlığınızı kaybedebilirsiniz. Neyse ki tahıl üreticileri artık bu küflere karşı korunmak için düzenli olarak ilaçlama yapıyor ve tahıl ürünlerinden un ve benzeri gıdalar üreten firmalar başta ergot olmak üzere tüm tahıl küflerine karşı. Alınan tedbirler.

ALAKALI HABERLER

The Last of Us’ta salgına neden olan mantar gerçekten gerçek: Açıklandığı gibi insanları etkileyebilir mi?

Contents

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest article

Contents