Saturday, September 30, 2023

Android TV nedir? – cafe-madrid.com

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

Android TV nedir? Televizyonlar çok uzun zamandır hayatımızda yer edinmiştir. Ancak her teknolojik cihazda olduğu gibi televizyonlar da gelişmeye devam ediyor. Özellikle ilk çıktığı dönemdeki siyah beyaz görüntüsünden günümüzde elde edilen gelişmeler oldukça etkileyici görünüyor.

Önce renkli televizyonlarla, ardından farklı gösterge panelleriyle gelişen görüntü kalitesi, televizyon dünyasını da etkisi altına aldı. Sonra bu cihazlar, telefonlar gibi “akıllı” olmaya başladı. Günümüzde akıllı televizyon standart hale gelen ev aletlerinden biridir.

Bir televizyonun akıllı olarak nitelendirilmesinin onlarca nedeni vardır. Bunlar arasında internete bağlanma veya diğer cihazlarla iletişim kurma olasılığını saymak mümkündür. Ayrıca bazı akıllı TV’lerin kendi işletim sistemleri de bulunuyor. Hatta bu işletim sistemi bazı cihazlarda Android olarak karşımıza çıkıyor. Televizyonda olduğu için ona verilen isim elbette Android TV.

Bu içeriğimizde Android ekibi tarafından geliştirilen Android TV işletim sistemini ele aldık. Android TV ile ilgili tüm soruları cevaplamaya çalıştık. Android TV nedir, özellikleri nelerdir, nasıl çalışır gibi soruların cevaplarını içeriğimizde görebilirsiniz. Ayrıca bu işletim sisteminin alternatiflerinden de bahsetmeyi unutmadık.

Android TV nedir?

Android TV, adından da anlaşılacağı gibi telefonlar için bilinen Android işletim sisteminin televizyon için özel olarak geliştirilmiş versiyonudur. Elbette Android TV ile Android işletim sisteminin mobil cihazlardaki işlevleri oldukça farklı. İçeriğimizde bu işletim sisteminin özelliklerini detaylandırmaya çalıştık.

Google tarafından geliştirilen bu işletim sisteminin ilk görünümü 25 Haziran 2014 tarihini gösteriyor. 2014 yılında Google I/O etkinliğinde duyurulan işletim sistemi, Google TV’nin yerini aldı. Google, Google TV işletim sisteminden beklediğini alamayınca durumu Android TV ile değiştirmeye çalıştı. Daha sonra Android TV’ye Google TV adlı bir arayüzün eklendiğini belirtmekte fayda var.

Android TV, lansmanından bu yana geliştirilmektedir. Bugün Android TV 13 sürümünü görmek mümkün. Yerleşik özellikleri sayesinde Android ekosisteminde kullanıcılara oldukça kullanışlı seçenekler sunar. Ayrıca yerleşik Chromecast teknolojisi, birçok cihazla ekran paylaşımını kolaylaştırdı.

İşletim sisteminin birden fazla dilde yazıldığı iddia ediliyor. Aynı zamanda telefon ve tabletlerde olduğu gibi uygulamaları ve dosyaları APK paket yönetim sistemi ile çalıştırır. Ayrıca bu işletim sisteminde uygulama indirmek için Google Play Store kullanılmaktadır.

Önemli bir ayrıntıyı belirtmekte fayda var. Android TV dediğimiz gibi bir işletim sistemidir. Bu nedenle, televizyonların donanımı üzerinde doğrudan bir etkisi yoktur. Adı TV olsa da, Android TV bir yazılımdır. Dolayısıyla her Android TV’nin performansı aynı olmayacaktır.

android tv nedir

Android TV özellikleri

Android TV, Google tarafından geliştirilmiştir ve mobil cihazlarda Android işletim sistemleri gibi birçok özelliğe sahiptir. Hatta bu özelliklerden bazıları her iki cihaz türü için de mevcuttur. Elbette Android TV özellikleri mobil cihazdan ziyade televizyon baz alınarak tasarlanıyor. Gelin bu özelliklere daha yakından bakalım.

Google Oyun mağazası

Android telefonların en büyük ortak noktası şüphesiz ki Google Play Store. Çalışma mantığı telefon ve tabletlerle aynı olan Android TV uygulama marketi ile birçok uygulamayı televizyonunuza indirebilirsiniz. Örneğin, YouTube’u indirmek için bu pazarı kullanabilirsiniz. Tabii ki, birçok cihazda YouTube’un yüklü olduğunu belirtmek gerekir.

Ancak sadece Google tarafından geliştirilen uygulamaları indirmek için kullanılmıyor. Birçok uygulamayı indirmek için Google Play Store’u kullanabilirsiniz. Örneğin Disney+ veya Netflix gibi içerik platformlarını Play Store’dan indirebilirsiniz.

Ayrıca Google Play Store’dan müzik dinleme uygulamalarını da indirmek mümkündür. Bunun ötesinde oyun indirmek için Google Play Store’u da kullanabilirsiniz. Ancak, bunu daha sonraki bir bölümde daha ayrıntılı olarak tartışacağız.

Chromecast

Android TV’nin bir diğer önemli özelliği de Chromecast. Yerleşik Chromecast özelliğini tek bir cihaz olan Chromecast ile birleştirebilirsiniz. Bu özellik, Chromecast cihazına benzer şekilde, farklı cihazlardan gelen görüntüleri veya sesi TV’nize yansıtmanıza yardımcı olur.

Bir örnekle açıklamak gerekirse, diyelim ki YouTube’dan bir içerik izliyorsunuz. Telefonunuzda açtığınız bu içeriği daha büyük ekranda görüntülemek istiyorsunuz. Bu arada Chromecast logosunu videonun üst kısmında görebilirsiniz.

Bu logoya dokunduğunuzda, TV’niz Chromecast destekli Android TV işletim sistemi ile görünecektir. Ardından, iki cihazı Chromecast’e bağlayarak içeriği TV’nize yansıtabilirsiniz. Böylece videoyu televizyondan izleyebileceğiniz gibi telefon üzerinden de işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

YouTube’un yanı sıra Netflix, Spotify, Disney+, Prime Video ve daha birçok uygulama Chromecast’i kullanır. Bu özellik, ekranı telefondan TV’ye aktarmak istediğinizde inanılmaz kolaylık sağlıyor. Bu özelliğin Android TV’lerde olması da çok güzel.

Hecelemek

Bir diğer önemli nokta da Android TV’lerde oyun oynamak. Google Play Store’dan indirebileceğiniz birçok oyun var. Bunların arasında Crossy Road, NBA Jam ve hatta Asphalt 8 gibi yapımlar var. Ancak bunun yanında Android TV’lerin oyun oynamak için çok güzel bir özelliği daha var.

Dilerseniz bu oyunları telefon veya tabletiniz ile de oynamanız mümkün. Bununla birlikte Android TV’lerin dört adede kadar joystick’i desteklediğinden de bahsediliyor. Özellikle GeForce Now gibi bir hizmetle birlikte kullanıldığında, bu joystick desteği son derece kolay hale geliyor.

android tv ne işe yarar

Sesli arama ve Google Asistan

Android işletim sisteminin sesli asistanı Google Asistan da Android TV’de karşımıza çıkıyor. Özellikle televizyon gibi çalışma açısından biraz daha zorlayıcı cihazlarda sesli asistan desteğinin oldukça zaman kazandırdığını söylemek yanlış olmaz.

Bu desteği Google, YouTube veya birçok uygulamada arama yaparken kullanabilirsiniz. Elbette Google Asistan’ın arama fonksiyonu sayesinde birçok sorunuza cevap verebilirsiniz. Çeşitli uygulamaları da komutlar aracılığıyla kaydedebilirsiniz.

Keşfet sekmesi

Android TV’nin ana menüsündeki Keşfet sekmesi genellikle işleri kolaylaştırır. Bu sekmeler, en çok kullandığınız uygulamaları bulmanızı kolaylaştırır. İşletim sisteminin sizin için seçtiği uygulamaları da görebilirsiniz.

Ayrıca Android TV’lerde kullandığınız uygulamaların detaylı içeriklerini ana menüde görmeniz mümkün. Örneğin, en son izlediğiniz dizi veya filmi Netflix sekmesinde bulabilirsiniz. Ayrıca, o sırada popüler olan içeriği de bu sekmeden görüntüleyebilirsiniz.

Android TV ne yapar?

Şimdiye kadarki içeriğimizde Android TV nedir ve özellikleri nelerdir detaylı bir şekilde inceledik. Bununla birlikte, Android TV’nin ne işe yaradığı konusunda hala sorularınız varsa, bir göz atmaya değer. Temel olarak, Android TV normal bir TV alır ve onu çok daha akıllı özelliklerle donatır.

Bir işletim sistemi olan Android TV, Android özelliklerini televizyonunuza getirir. Yani televizyonu Smart TV kategorisine sokan Android TV işletim sistemi ile kanal değiştirmekten daha fazlasını yapabilirsiniz.

Android TV işletim sistemine sahip cihazlarda internete bağlanmak mümkündür. Bu sayede en sevdiğiniz içerik platformlarından istediğiniz içeriği izleyebilirsiniz. Ayrıca Android TV ile oyun oynayabilir, müzik dinleyebilir veya internette arama yapabilirsiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi Android TV’de Google Asistan desteği de bulunuyor. Bu sayede evinizdeki akıllı cihazları televizyonunuz üzerinden çalıştırabilirsiniz. Örneğin film izlerken akıllı lambanızı yerinizden kalkmadan kapatabilirsiniz.

alternatifler

Android TV Alternatifleri Nelerdir?

Piyasadaki en büyük Android TV alternatifi şüphesiz Apple TV ve tvOS. Apple tarafından geliştirilen bu işletim sistemi, Apple ekosistemi içerisinde oldukça başarılı özelliklere sahip. Ayrıca içerisinde fazladan bir cihaz bulunan bu işletim sistemi birçok modern televizyonda sorunsuz çalışmaktadır. Apple TV veya Apple TV 4K cihazları ile tvOS işletim sistemine sahip bir tv sahibi olabilirsiniz.

webOS, Android TV’ye başka bir alternatiftir. Linux ile çalışan bu işletim sisteminin sahibi ise LG olarak ifade ediliyor. LG’nin bu işletim sistemini 2013’te satın almadan önce HP’nin işletim sistemi olduğu belirtilmelidir. Günümüzde bu işletim sistemini LG televizyonlarda görmek mümkün.

Android TV’nin bir diğer önemli alternatifi ise Tizen. Birçok Samsung cihazında yerleşik olan bu işletim sistemini televizyonlarda da görmek mümkün. İlk olarak 2012 yılında piyasaya sürülen bu işletim sistemi, 2015 yılında televizyonlarla tanıştı. Bu işletim sisteminin Samsung’un akıllı televizyonlarına da yansıdığını görmek mümkün.

Android TV işletim sisteminin alternatiflerini bu şekilde özetlemek mümkün. Android TV dışında bir işletim sistemi kullanmak istiyorsanız bu markalar arasından seçim yapabilirsiniz. Ancak geleneksel bir TV’yi akıllı TV’ye dönüştürmek için Android TV’li kutulardan veya cihazlardan yararlanabilirsiniz. Örneğin, Chromecast veya Mi Stick gibi cihazların Android TV desteği vardır.

Android TV Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

Android TV ile Smart TV arasındaki fark nedir?

Smart TV ve Android TV arasındaki fark genellikle karıştırılır. “Akıllı” veya “akıllı” televizyon kavramı, Android TV’yi kapsayacak kadar geniştir. Yani Android TV işletim sistemi akıllı TV’lere aittir. Üstelik Android TV bir işletim sistemi olmasına rağmen Smart TV kavramı tüm akıllı televizyonları bir arada tutuyor. İnternete bağlanabilen ve IoT fonksiyonlarına sahip olan cihazları akıllı televizyonlar olarak saymak yanlış olmaz.

Android TV’nin avantajı nedir?

Televizyonlarda Android TV işletim sistemine sahip olmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Google Play Store uygulama pazarına Android TV ile erişebilirsiniz. Örneğin Netflix, Prime Video, Disney+, YouTube gibi uygulamaları televizyonunuza indirebilirsiniz. Google Asistan’a Android TV ile de erişebilirsiniz. Ayrıca Chromecast işlevi sayesinde telefonunuzda, tabletinizde veya bilgisayarınızda izlediğiniz bir videoyu doğrudan TV’ye yansıtabilirsiniz.Android TV

Hangi Android TV markaları var?

Ülkemizde satışa sunulan markalardan Philips, Vestel, Sony, Arçelik, Beko, Grundig, Toshiba, TLC ve Xiaomi Android TV işletim sistemli televizyonlar üretiyor. Ayrıca Chromecast ve Xiaomi Mi Stick gibi video ve ses aktarıcılar da Android TV işletim sistemine sahiptir.

Android TV’nin ömrü ne kadardır?

Android TV, donanım açısından önemli bir fark sunmaz. Bu nedenle televizyonunuzun ömrü ışık cinsine ve kullanılan panele bağlıdır. LED televizyonların kullanım ömürleri ortalama 6-7 yıl olarak ifade edilmektedir. Bu süre doğal olarak kullanım sıklığına göre değişmektedir.

Android TV nedir: genel inceleme

Bu içeriğimizde sizler için Android TV ile ilgili merak edilen soruları yanıtladık. Android TV hakkında merak ettiklerinizi umarız içeriğimizin sonunda öğrenmişsinizdir. Bu yazı hakkındaki düşüncelerinizi ve Android TV hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşmayı unutmayın!

Contents

More articles

Latest article

Contents