Wednesday, September 27, 2023

Araba sayaçlarındaki arıza lambaları ve anlamları

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

Kimisine sık sık, kimisine ise neredeyse hiç rastlamadığımız otomobilin dönüş sinyallerindeki arıza ışıklarının ne anlama geldiğini merak ediyor olabilirsiniz. Gösterge tablosunda yanabilen motor arıza ışıklarını sizler için listeledik.

Çok sık görmesek de arabalarımızın üzerinde farklı anlamlara gelen onlarca dönüş sinyali bulunmaktadır. Bunlardan en basiti olarak motor arıza lambası, yağ lambası, el freni lambası gibi örnekler verebiliriz. Eğer bir sürücüyseniz araba sayaçlarındaki arıza ışıkları ne anlama geliyor bilmen gerekiyor. Aksi takdirde geri dönüşü olmayan sorunlarla karşılaşmanız olasıdır. Arıza ışıklarını ve anlamlarını sizler için listeledik, karşılaştığınızda ne anlama geldiklerini anlayabilirsiniz.

Motor arıza lambası yandığında arabanızda bir sorun olduğunu, fren lambası yandığında ise arabanızın el freninin çekili olduğunu anlarsınız. Ama elbette sinyalinizdeki ışıklar sadece bunlar değil. Örneğin bir kızdırma bujisi arıza lambası yandığında bunun ne anlama geldiğini bilmelisiniz ki gerekli önlemleri bir an önce alabilesiniz. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan, Araba göstergelerindeki arıza lambaları nelerdir ve ne anlama gelirler? En ince ayrıntısına kadar birlikte keşfedelim.

Ekrandaki arıza ışıkları:

  • motor arıza ışığı
  • Arıza lambası aşırı ısınması
  • Yağ basınç lambası
  • Akü uyarı ışığı
  • fren ikaz ışığı
  • Lastik basıncı uyarı lambası
  • ABS arıza ışığı
  • Emniyet kemeri ve hava yastığı ikaz ışığı
  • Ön cam yıkayıcı ikaz ışığı
  • Partikül filtresi ikaz ışığı

motor arıza ışığı

motor arıza ışığı

Öncelikle en bilinen arıza lambası ile başlayacağız. motor arıza ışığıbazen çok basit nedenlerle yanarken, bazen de aracınızla ilgili ciddi sorunları sürücüye bildirmek için yanar. Motoru kontrol et ışığının yanmasının birçok nedeni vardır. Aracınızdaki sensörlerde bir sorun olabilir, filtrelerde tıkanıklık olabilir, DPF veya EGR dolumu ile uğraşıyor olabilirsiniz ve daha birçok nedenden dolayı motor arıza lambası yanabilir. Motor arıza lambası sarı ve kırmızı olmak üzere iki farklı şekilde yanar. Sarı check motor ışığı ile karşı karşıya kalırsanız, aracınızı en kısa sürede bir servis merkezine götürmelisiniz. Motor arıza ışığı ile karşılaştığınızda ani bir risk yoktur. Ancak kırmızı check motor ışığı görürseniz en kısa sürede aracınızı sağa çekin ve yol yardımı alın. Çünkü kırmızı motor arıza ışığı aracın artık kullanılamayacağını gösterir.

ALAKALI HABERLER

Arabalarda Motor Arıza Işığının Yanmasına Neden Olabilecek 6 Durum

Arıza lambası aşırı ısınma

arıza lambası aşırı ısınma

Araçlarımız harika bir soğutma sistemi ile çalışmaktadır. Sadece motor değil, şanzımanlarımız bile özel soğutma sistemleri ile desteklenmektedir. Günümüzde çoğu araba göstergesinde motor sıcaklığını kontrol edebileceğiniz bir gösterge bulunur. Bu gösterge belirli bir güvenli seviyenin üzerine çıktığında işlem yapabilirsiniz. Ancak maalesef bu sıcaklık göstergesi her arabada bulunmuyor. arabanız, eğer sıcaklık hatası ışığı yandığında Demek ki ciddi bir sorun var. Bu, motorunuzdaki suyun çok sıcak olduğu ve motorunuzun bazı parçalarına zarar verecek seviyeye ulaştığı anlamına gelir. Bu durumda, arabanızı hızlı bir şekilde durdurmanız ve motora daha fazla zarar vermemeniz gerekir.

Yağ basınç lambası

yağ basıncı ışığı

Arabalarımız belli bir yağ seviyesi sayesinde çalışmaktadır. Bu yağlama sistemi sayesinde motordaki birçok kritik parça daha verimli çalışabilmektedir. Arabamızdaki yağ seviyesi düşükse, bir yağ basıncı ikaz ışığı neyle karşılaşabiliriz. Arabadaki yağ seviyesi çok düşerse piston milleri dahil birçok parça bir süre sonra kullanılamaz hale gelir ve bloke olur. Sonuç olarak endüstriyel bir tabirle tabiri caizse “motor yatak kavraması” meydana gelmektedir. Araçlarımızın motorunda bulunan yağ çubuğu ile yağ durumunu düzenli ve kısa periyotlarla ölçmekte fayda var diyebiliriz.

Akü uyarı ışığı

akü ikaz ışığı

Arabamızın elektrikli aksamlarına güç sağlayan akü, motorun en önemli parçalarından biridir. Aracımızın çalışmasından güç alan ve birçok elektrik ve motor aksamına güç sağlayan akülerimizde ciddi bir azalma olması durumunda gösterge yanacaktır. akü ikaz ışığı tanışabiliriz. Genellikle bu gibi durumlarda, araç çalışır durumda ise, çalıştırdıktan sonra akünün kendi kendine şarj olmasını bekleriz. Ama arabamız çalışmazsa aküyü jumper kablo ile şarj ediyoruz. Aracınız bu uyarıyı veriyorsa, akünüz ömrünü tamamlamıştır veya aracınızın motoru stop ederken bazı elektrikli parçalar aküyü ciddi şekilde boşaltmıştır. Örneğin, gece arabanızı park ettikten sonra farlarınızı açık bırakmak, sabahları akünüzü bitirebilir.

fren ikaz ışığı

fren ikaz ışığı

Aracınızın el freni tam olarak çekilmemişse, el freni ikaz ışığı yüzleşebilirsin. Ancak bu ikaz ışığının tek amacı el frenini hatırlatmak değildir. Aracınızın fren sıvılarında problem varsa aynı ikaz ışığı ile karşılaşabilirsiniz. Aracınızın el freni çekiliyken bu ikaz ışığıyla karşılaşırsanız trafik açısından tehlike arz etmeyen bir alanda fren testi yapabilirsiniz. Fren basıncında bir azalma fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede aracınızı bir servise götürün.

Lastik basıncı uyarı lambası

lastik basıncı ikaz ışığı

Bu uyarı genellikle belirli bir modelin üzerindeki araçlarda bulunur. Arabanızın lastiklerindeki hava belli bir seviyenin altına düştüğünde arabanız sizi uyaracaktır. lastik basıncı uyarısı aktif hale getirir. Lastik basıncı uyarı ışığını görürseniz, lastikleriniz azalıyor demektir. Bu, konfordaki azalmayla birlikte, arabanızı sürmeyi daha da zorlaştıracaktır. Hava tamamen indikten sonra şişirmeden devam ederseniz aracınızın jantları zorlanacağı için eğilme, jant kırılması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

ESP/ASR uyarı lambası

titrek kavak soğanı

Arabalarımızın yoldan kaymasını ve savrulmasını önler. ESR/ASR sistemi Çok önemli bir görevi var. Aracınız kontrolünü kaybederse, ASR sistemi otomatik olarak devreye girer. Etkinleştirildiğinde, gösterge panelinizde ASR uyarı ışığının sürekli yanıp söndüğünü göreceksiniz. Ancak bu ışık sürekli yanıyorsa ASR sisteminiz devre dışıdır.

ABS arıza ışığı

ABS arıza ışığı

Aracımızda bulunan fren sisteminin en önemli parçası olan ABS fonksiyonu, ani frenleme durumunda daha hızlı durmanızı sağlar. Özellikle yağmurlu ve kaygan yüzeylerde aracınızın suda kaymadan durmasını sağlayan ABS sistemi ikaz ışığı sistemi kapatırsa. Eğer ABS arıza ışığı Aracınızdaki ABS fonksiyonu çalışmadığı için en kısa sürede yetkili servise gitmenizi tavsiye ederiz.

Emniyet kemeri ve hava yastığı ikaz ışığı

emniyet kemeri ve hava yastığı ikaz ışığı

Sürücü ve yolcuların korunmasında önemli rol oynayan hava yastıkları ve emniyet kemerleri çoğu araçta manuel olarak devre dışı bırakılabiliyor. Göstergeniz sarı gösteriyorsa emniyet kemeri ikaz ışığı Görürseniz, emniyet kemeriniz ve hava yastıklarınız devre dışı demektir. Ancak bu ikaz ışığının kırmızı yanması bu sistemlerde bir sorun olduğunu ve çalışmadıklarını gösterir.

Ön cam yıkayıcı ikaz ışığı

ön cam yıkayıcı ikaz ışığı

Aracımızda motor suyu kadar ön cam yıkama suyu da önemlidir. Hiç beklemediğiniz bir anda bardağınıza sıçrayan çamur veya kiri hızla temizlemenize yardımcı olan cam suyunuz bittiğinde, göstergenizde sarı bir ışık yanar. ön cam yıkayıcı ikaz ışığı karşılaşacaksınız. Bu uyarı ile karşılaştığınızda en yakın benzin istasyonundan su alarak su ekleyebilirsiniz.

Partikül filtresi ikaz ışığı

partikül filtresi ikaz ışığı

Dizel yakıt sistemiyle çalışan bir arabanız varsa, bu sizin arabanızda çok düşük bir ihtimal olsa da. partikül filtreli uyarı lambası ile karşılaşabilirsiniz. Bu uyarı ile karşı karşıya kalırsanız aracınızın partikül filtresini çok basit yöntemlerle temizleyebilirsiniz. Bunun için en basit yöntem otobana çıktıktan sonra aracınızı 2000-3000 devir arası 30 dakika 3. veya 4. viteste çalıştırdığınızda bu arıza ışığının otomatik olarak söndüğünü göreceksiniz. Partikül filtresi ikaz ışığı genellikle şehir içinde yoğun kullanılan araçlarda yanar. Çünkü şehir içinde araçlarımızı daha düşük hızlarda ve daha düşük devirlerde kullanıyoruz. Bu da kurum filtresinin bir süre sonra dolmasına neden olur.

Araba sayaçlarındaki arıza ışıkları ne anlama geliyor? sorusunu sizler için yanıtladık. Arabalarda çok sık görmesek de epeyce uyarı ışığı var. Yukarıdaki ikaz ışıklarından en az biri ile karşılaşırsanız gerekli önlemleri almalısınız. En çok hangi ikaz ışığıyla karşılaşıyorsunuz? Yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Contents

More articles

Latest article

Contents