Saturday, September 23, 2023

Aydaki bu karanlık noktalar nelerdir? (Hayır, krater değil!)

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

Ay’ın yüzeyindeki siyah noktaların ne olduğu, gökyüzüne ilgi duyan pek çok kişi için merak konusu. Özellikle dolunayda çıplak gözle daha çok görülebilen bu katmanların sırrı nedir?

Eski zamanlarda karanlık ve gri görünen alanlar Deniz olduğu sanılıyordu. Ay yüzeyindeki açık ve gri alanlar kara olarak kabul edildi. zamanla gözlemler Hata açıklığa kavuşmuş.

Ayın sonraki gözlemleri, açık gri alanların yüksek, kraterlerle kaplı engebeli alanlar olduğunu gösterdi. Koyu gri alanlarda alçak ve düz alanlar olduğu ortaya çıktı. Ancak bu gözlemler gerçeği aydınlattı mı? Yoksa daha fazla cevaba mı ihtiyaç vardı? Birlikte izleyelim.

Antik astronomlara göre, Ay yüzeyindeki bu karanlık alanlar Latince’den gelmektedir. Mary olarak tanımlandı. Meryem deniz demektir.

Ay

Bu alanlar kabaca ayın yüzeyidir. yani yüzde 17 yüzeydeki çoğu Dünya’dan görülebilmesine rağmen. Karanlık bölgelerde, aydınlık bölgelere göre daha az göktaşı olduğu da bilinmektedir. Yani Maria denilen yapılar aslında genç jeolojik yapılar. Mary’nin Oluşum dönemlerinde Ay’ı çevreleyen toz bulutu nedeniyle Ay’ın yüzeyine çarpan göktaşlarının sayısı arttı. Güneş ve diğer gök cisimlerinin yerçekimi etkileri, zamanla aya çarpan göktaşlarının sayısını azalttı. Temel olarak bu koyu ve açık renkli bölgelerin oluşum şekilleri ve kimyasal bileşimleri benzer değildir.

Yani Maria adı verilen bu yapıların krater tabanlarından çıkan lav akıntılarının kaplanması sonucu oluştuğunu anlayabiliyoruz.

Lav

Arizona Eyalet Üniversitesi’nden Robert Wagner, bu çukurların ayın yüzeyinde olduğunu söyledi. düşen göktaşı Titreşimlerden dolayı meydana gelen titreşimler nedeniyle az boşaltılan yüzeyin çökmesi ile oluştuğunu belirtmektedir. Hatta erimiş kayanın yüzeyin altından akarak zamanla uzun tüp benzeri geçitler oluşturduğu düşünülüyor. Bu da zamanla Ay yüzeyinin çökmesine neden olur.

Gökyüzü

Ay’ın yüzeyine büyük bir kuvvetle çarpan göktaşı, yüzeyi yukarı fırlattı ve senin lavın çıkarabilir. Yani yüzeyin altında farklı oyuklar oluşabileceğini söyleyebiliriz. Hatta Wager, bu kuyuların yüzeyinde yapılacak etütler sayesinde bu kuyu tabakalarının yaşının belirlenebileceğini söylüyor. Ayrıca güneş rüzgarı parçacıklarının da bu çukurlarda hapsolmuş olabileceği düşünülüyor.

Delik

Bugüne kadar gözlemlenen 200’den fazla delikten 29’unun bir milyar yaşından küçük olduğu bulundu. Bilim adamları bile onlara ‘Kopernik krateri şeklinde sınıflandırılır. Kaguya uzay aracı tarafından keşfedilen üç deliğin de bu sınıflandırmaya ait olduğu biliniyor. Ne de olsa, Ay yüzeyinde gördüğünüz o çukurların katılaşmış lavlardan yapıldığını bilmelisiniz.

kaynaklar: a, 2

Contents

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest article

Contents