Bir zamanlar Dünya’da yaşamış tarih öncesi hayvanlar

Geçmiş yüzyıllara ait bilgileri okumak ve o dönemler hakkında varsayımlarda bulunmak hepimize ilginç gelmiştir. Fosillere bakarak daha önce hiç görmediğimiz hayvanların görünüşlerini ve özelliklerini görmek gerçekten hayret verici. Size eski çağlarda yaşamış hayvanları listeleyeceğiz ve fantastik filmlerdeki yaratıkları aramayacağımızı söylesek; sen ne diyorsun?

Milyonlarca yıldır Dünya üzerinde yaşayan tarih öncesi hayvanların çoğu iklim değişikliğinden etkilenmiş veya ilk insanlar Bir daha asla ortaya çıkmamak üzere, örneğin onları öldürmek için gezegenimizden kayboldular.

Aslında hepsinin kayıp olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü, birazdan göreceğiniz gibi, bazı torunları hala aramızda dolaşıyor!

İlk olarak, tarih öncesi hayvanlara nasıl ulaştığımıza bakalım.

fosil hayvanlar

Bilim adamlarının yaptığı arkeolojik kazılar sayesinde hayvanlar tarih öncesi çağlarda yaşadı kemikler, dişler ve nadir de olsa korunmuş vücutlar. ulaşmak mümkün.

BT vücut parçalarından Buna dayanarak, hayvanların türleri, boyutları, besin türleri, karşılıklı ilişkileri ve neye benzedikleri hakkında sonuçlar çıkarılabilir. Keşfetmek üzere olduğumuz hayvanlar oldukça ilginç.

En büyük zırhlı memeli: Gliptodon

gliptodon

Dev armadillo olarak da bilinen Griptodon’un yaklaşık 10.000 yıl önce yaşadığı tahmin ediliyor. dinozor boyutu ama kaplumbağa benzeri bacakları olan komik görünümlü bir hayvandır.

Büyüklüğüne göre bu sevimli ama ürkütücü memelinin yaşam alanı Güney Afrika bataklıklarıdır. İlk insanların gelişiyle hem et hem cilt Onu avlayarak neslinin tükendiğine inanılıyor.

ALAKALI HABERLER

Tarih öncesi yaratıklar neden devasa boyutlardaydı?

En büyük uçan yaratık: Hatzegopteryx

Hatzegopteryx

Bu türe çok benzeyen Quetzalcoatlus adlı hayvandan farklılıkları kesin olarak belirlenemediği için her ikisi de gelmiş geçmiş en büyük canlı olarak kabul edilmektedir. Hatzegopteryx, Harry Potter’daki yaratıkları anımsatıyor kanat uzunluğu ve 10-11 metre arasında!

Ağırlığı hakkında herhangi bir bilgi bulunmamakla birlikte, yüksekliğine dayalı bir tahmin, birkaç yüz pound olduğunu varsayar. Romanya, Transilvanya ve Hatzeg Havzası’nda yaşadığı bilinen Hatzegopteryx, tıpkı bir leylek gibi bir kayanın üzerinde duruyordu. karada balık ve küçük hayvanlarla avlanıyor.

En büyük etçil memeli: Andrewsarkus

Andrewsarcus

Yaklaşık 45 milyon yıl önce şu anda İç Moğolistan olarak bilinen yerde yaşamış olan Andrewsarkus, ayak fosili ve kafatası gün ışığına çıkıyor. Kafatasının boyutu, 56 cm genişliği ve 83 cm uzunluğu ile çok büyük! Burundan pelvise kadar vücut uzunluğu 3,4 metre, yerden sırta yüksekliği ise 1,8 metredir.

en az 1000 kg Gelmiş geçmiş en büyük etçil memeli olan Andrewsarkus’un yeni fosil arayışları yaklaşık 100 yıldır sürüyor. Kafatası şu anda New York’taki Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nde sergileniyor.

En büyük maymun türü: Gigantopithecus

Gigantopithecus

Gigantopithecus’un kalıntılarının bulunmasıyla Büyük ayaklar efsaneler yeniden konuşmaya başladı. Hatta bazı araştırmacılar Gigantopithecus’u Koca Ayaklı Yeti ile ilişkilendirmeye çalıştılar, ancak vücut görüntüleri bu varsayımı geçersiz kıldı.

Maymun türlerinin en büyüğü olarak sınıflandırılan Gigantopithecus’un ortalama 3 metre boyuna sahip olduğu tahmin ediliyor. Modern goril torunlarına boyut olarak benzer olsa da, çeneleri orangutanlarınkine daha benzer. Çin, Hindistan ve Vietnam’da yaşadığı sanılan Gigantopithecus; Otçul hayvanlar arasında.

ALAKALI HABERLER

Bilim adamları, hamsinin devasa tarih öncesi atasını keşfetti

Korkunç memeli: Deinotherium

deinotherium

Baktığınızda fillerin dedeleri olduğunu tahmin edebileceğiniz Deinotherium’un kelime anlamı “korkunç canavar”. Yaklaşık 20 milyon yıl önce Afrika ve Avrasya’da yaşayan Deinotherium, otobur olarak biliniyor.

5 metre uzunluğunda ve 4-5 ton ağırlığındaki bu filleri günümüz fillerinden ayıran özellikleri ise çenelerinden aşağı doğru kıvrılan kıvrık dişleridir. Dişlerini nasıl kullandıklarına dair birçok teoriden en çok kabul gören, bu hayvanların nehir kıyısında uyuduklarıdır. dişlerini yere koymak.

En büyük böcek: Meganeura

büyük adam

Yaklaşık 300 milyon yıl önce gezegenimizde yaşayan Meganeura, yusufçuklar akraba Yusufçuk dediğimiz şeye aldanmayın, Meganeura böceğinin kanat uzunlukları 65-75 cm arasındadır!

1880’de keşfedilen bu böceğin, günümüz yusufçukları gibi diğer böceklerle beslendiğine inanılıyor. boyutlar Buna bakılırsa menülerinde başka çeşitlerin de olduğu tahmin ediliyor.

Balıkçılık çağının en vahşi yırtıcısı: Dunkleosteus

Dunkleosteus, 358 milyon yıl önce Ohio’yu kaplayan sığ bir denizden doğdu. hükümdardı. 6 metre uzunluğunda ve 1 tondan daha ağır olan bu eklembacaklı balığın kalın, kemikli plakalardan oluşan masif kafatasına ek olarak kendi kendini bileyen diş benzeri çıkıntıları vardır.

En vahşi ve en vahşi Hayvanlardan biri olan Dunkleosteus, tarih öncesi köpek balıklarını bile yakalayabilecek özelliklere sahiptir. Kemikleri şu anda Ohio’daki Cleveland Doğa Tarihi Müzesi’nde sergileniyor.

ALAKALI HABERLER

Tarih öncesi çağlarda yaşam hakkında ufkunuzu açacak araştırma

Contents

Similar Posts