Saturday, September 23, 2023

ChatGPT bilimsel dergilerde yasaklandı! – ShiftDelete.net

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

OpenAl tarafından geliştirilen ve kullanıma sunulan yapay zeka chatbot ChatGPT, son dönemde birçok kurum ve platformda yasaklandı. Şimdi önde gelen ABD bilim dergileri de onlara katıldı.

ChatGPT ünlü bilimsel dergilerde yasaklandı!

ChatGPT, geçen yıl Kasım ayında kullanıcılara sunuldu. Derin öğrenmeye dayalı GPT-3.5 modeli ile oluşturulan bu chatbot, yazılımla ilgili sorulara cevap verebiliyor. Öykü, şiir ve makaleler de yazabilir. Bu nedenle akademisyenler ve bilim adamları tarafından da kullanılabilir.

ChatGPT

ABD’nin önde gelen bilim dergileri, yazılarında yanlış hatta uydurma bilgiler olduğu ve bu nedenle insan olarak sorumlu tutulamayacakları için geçtiğimiz günlerde açıklanan kararla ChatGPT’yi yasakladıklarını açıkladılar.

İnternetin Yeni Devrimi: ChatGPT Pro nedir?

İnternetin Yeni Devrimi: ChatGPT Pro nedir?

ChatGPT Pro nedir ve nasıl kullanıyorsunuz? Chatbot’un ücretli sürümü ChatGPT Pro ne zaman kullanıma sunulacak? Detaylar burada.

ChatGPT sayesinde artık akademisyenler ve bilim insanları makalelerini bilimsel dergilerde yayınlayamayacak. ABD’nin ünlü bilim dergilerinden Science’ın genel yayın yönetmeni Holden Thorp konuyla ilgili yaptığı açıklamada;

Bu konudaki söylentiler göz önüne alındığında, ChatGPT’nin bir yazar olmasına veya metninin makalelerde kullanılmasına izin vermeyeceğimizi kesinlikle belirtmek iyi bir fikirdir. Önde gelen bilimsel dergiler, yazarlardan araştırmaya katkılarından sorumlu olduklarını beyan ettikleri bir formu imzalamalarını ister. ChatGPT asla bir yazar olarak kabul edilemez çünkü olamaz.

ChatGPT

Okullar ChatGPT’yi de yasaklıyor

ChatGPT, yazılımla ilgili konuların yanı sıra öğrencilerin sorularını yanıtlayabilir ve ödev yazabilir. Bu nedenle chatbot son zamanlarda öğrencilerin ilgisini çekiyor. Ancak bu durum eğitim kurumları tarafından olumsuz karşılanmaktadır.

Çünkü chatbot, geçtiğimiz günlerde New York Eğitim Bakanlığı’nda yasaklanmıştı. Bunun nedenlerinden biri çocukların problem çözme ve düşünme becerilerini geliştirememeleri ve öğrenme sürecini olumsuz etkilemeleridir.

ChatGPT

Geçtiğimiz saatlerde Fransa’nın ünlü okullarından biri olan Sciences Po Üniversitesi, öğrenci ve öğretim üyelerine gönderdikleri bir e-posta ile ChatGPT tarafından yazılan metinlerin intihal olasılığı nedeniyle yasaklandığını bildirdi. İntihal, başkasının çalışmasını kendinizinmiş gibi kullanmaktır.

Peki, ChatGPT’nin yasaklanması hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce kurum ve platformlar bu konuda haklı mı? Aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Contents

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest article

Contents