Çocukları bir etkileşim aracı olarak kullanmak: paylaşmak

İçinde bulunduğumuz çağda insanlar genellikle sosyal medya platformlarını hayatlarının merkezine koyuyorlar. İletişimin yanı sıra sosyal medya platformları; Alışveriş yapmak, bilgi almak, ajanda kontrol etmek ve diğer amaçlar için çok kullanıyoruz. Peki bu faaliyetlerde bilinçsizce yaptığımız hatalar var mı?

Çocuklarınızı sosyal medya hesabınızda sürekli paylaşırken gözünüzde Truman Show canlanıyor mu? Bugün yaptığımız bir paylaşım için hak ihlalinden yıllar sonra ceza alabilir miyiz? Fotoğraf paylaşırken kendinizi hiç suçlu hissettiniz mi? Tüm bu sorulara cevabınız hayır ise, Sharenting’i duymamış olabilirsiniz.

izleyemeyen arkadaşlarımız için Spoiler vermeden özetlemek gerekirse; Truman Şov 1998’de gösterime giren, başrolde Jim Carrey’nin oynadığı ve Truman’ın doğduğundan beri dünya çapında televizyonlarda izlendiğini konu alan, modern tarihimizdeki ilk Sharenting eylemlerinden biriydi.

Bugün çoğumuz, hatta ABD verilerine göre %95’imiz Sharenting kavramına gönül vermiş durumda. Gelecek hayatımızı sonsuza dek etkileyecek; belki bilinçsizce, belki gönüllü olarak veya biz sağlarız maddi kazançlar nedeniyle Belirleyemediğimiz Sharenting dosyasını açıyoruz.

Ben bir çocuğum, etkileşim için bir araç değilim!

çocuklar için sosyal medya

Paylaşım konsepti; İlk olarak 2010 yılında paylaşım ve ebeveynlik kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Kelimenin tam anlamıyla paylaşmak “paylaşılan ebeveynlik” Sharenting’i kısaca tanımlarsak; ailelerin 18 yaşından küçük çocuklarına ait bilgi veya görüntülerin sosyal medyada rızası olmadan paylaşılması ve bunu alışkanlık haline getirin.

Anne karnında yapılan ultrason, yeni doğmuş bir bebek, 7 yaşındaki yeni bir öğrenci ya da bir genç, Sharenting konseptinde farklı değildir. senin çocuğun 18 yaşının altında ve aileleri tarafından ihlal edilmiş Paylaşmak için yeterli. Ayrıca sosyal medyada yapılan paylaşımların iyi ya da kötü olması haksız bir paylaşımdır. Yani şirin bir bebeği paylaşmakla şirin bir kızı paylaşmakla çirkin ya da pis bir çocuğu paylaşmak arasında Sharenting açısından hiçbir fark yoktur. Temel olarak, Sharenting’in adı her zaman Sharenting’dir. İyi ya da kötü pozlar, güzel ya da çirkin kareler arasında fark yoktur. Sharenting ayrıca fotoğraf paylaşımı ile sınırlı değildir. Çocukların video/ses kayıtları veya konum paylaşımları da Sharent’in kapsamına girer. Çocukların haber paylaşması, Sharenting olarak da bilinir.

Paylaşmanın çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri

Truman gösterisi

Ebeveynler; Çocukları ile ortak veya çocuğa özel sosyal medya hesapları açıp burada paylaşıyorlar. Bütün bu hesaplar ve hisse senetleri izinsiz bir dijital ayak izi durmasına neden oluyor. Bu dijital kimlik, gelecekte herhangi bir zamanda çocuğa görünebilir; Ayrıca çocuk için oluşturulan sanal kimlik, çocuğa ait olmayan ve ileride benimsemek zorunda kalacağı bir kimlik de olabilir. Bu da çocuğun kişisel ve psikolojik gelişimini ciddi anlamda etkiler.

Zihinleri kirlenmiş Pedefolis, sosyal medya platformlarını aracı olarak kullanıyor. Çoğu yasa dışı pedefoli platformunda ve diğer sosyal medya hesaplarında çocukların fotoğrafları herkese açık olarak paylaşılmaktadır. Bu konuda ailelerin dikkatli olması için büyük bir avantaj var. Sırf bu nedenle, ebeveynlerin gönderileri hakkında iki kez düşünmeleri önerilir.

Babalar, Sharenting’e annelerden daha duyarlıdır.

sosyal medya ebeveyni

London School of Economics and Political Science’ta (LSE) sosyal psikoloji profesörü olan Sonia Livingstone ve ekibinin yaptığı bir araştırmaya göre; Ayda en az bir kez sosyal medya kullanan ebeveynlerin %75’i çocukları hakkında ayda en az bir kez paylaşımda bulunuyor. Bu oran her yıl artmaktadır. Araştırmada anne ve babaların verdikleri cevaplar anne baba çatısı altında birleştirilmiş olsa da; annelerin daha çok paylaştığı yer; babaların Sharenting’e daha mesafeli baktığı gözlemlendi. Ayrıca çocuklarını sosyal medyada paylaşan annelerin sadece %1,2’si bunun suç unsuru olabileceğini düşünüyor.

Gösteriş için mi paylaşıyoruz?

Truman gösterisi

Velilerin cevaplarına göre paylaşımın birden fazla nedeni var. Ailelere göre Sharenting’in temel nedeni; ailelerin akraba ve yakın çevrenizle iletişim halinde olun gerekliliktir. Diğer nedenler ise sosyal katılım, gösteriş, övünme, kıskançlık, teknolojiye kolay erişim ve dış dünyaya iyi bir aile imajı vermektir.

Ülkemizin en popüler Sharenting’i: Anne kızının ilk regl gününü paylaşıyor

parçalar

Ülkemizde oyuncu Ceyda Düvenci’nin 2021 yılının başında yaptığı bir paylaşım çok tartışmaya neden oldu. Düvenci, kızının ilk adet gününü Instagram’da paylaşarak kimileri tarafından arandı.reşit olmayan kızının özel hayatının mahremiyetini ihlal ediyorNedeniyle görevden alındı. Aksini iddia edenler de oldu. Bu tartışmaya girmeden önce; Bu konunun çok güzel bir Sharenting örneği olduğunu hatırlatalım. Çünkü ortada küçük bir çocuk bir de bu çocuğun görüntüsü var çocuğun özel hayatı hakkında paylaşılan bilgiler var. Bu genç kız isterse annesine dava açabilir ve emsal davalardan dolayı davasını kolaylıkla kazanabilir.

Çocuğun paylaşım için dava açmasına gerek yoktur.

Truman gösterisi

2017’de İstanbul’da bir baba; boşandığı eşinden sürekli sosyal medyada çocuklarının fotoğraflarını paylaşmak Karısına dava açtı ve davayı kazandı. Mahkeme annenin çocuklarının fotoğraflarını paylaşmasını yasaklarken; Mevcut paylaşımların da kaldırılmasını talep etti. Ayrıca velayeti anneye verilen 3 çocuğun velayeti de babaya devredildi.

Çocuğun yaşı nedeniyle yıllar sonra da dava açılabilir.

Truman gösterisi

2016’da Avusturyalı bir kadın, çocukken ailesi Facebook’ta birçok fotoğrafını paylaştı ve hala paylaşıyor; bu fotoğraflar çoğu özel ve bu durumdan rahatsız olduğu için mahkemeye şikayette bulundu. Mahkeme kadını haklı buldu ve mesajların kaldırılmasına karar verdi.

Sharenting sadece ebeveynler için değil

Truman gösterisi

Hollanda’da yaşlı teyze; Torunlarını o kadar çok sevmiş olmalı ki bir sosyal medya hesabı açıp torunlarını bu hesaplardan paylaşmış. Bu durumdan endişe duyan teyzemizin çocukları ve torunları; Mahkeme kararı ile bu paylaşımların tamamı kaldırılarak teyzemizin torunları ile alakalı hale getirilmiştir. yeni mesajlar oluştur yasaklı. Tabii teyzemiz bu yasağa ne kadar uyuyor bilmiyoruz.

Çocukların dava açmak için 18 yıl beklemesine gerek yok

Truman gösterisi

2018 yılında İtalya’da; 16 yaşında oğlunun fotoğraflarını sosyal medyada paylaşan anneye oğlu tarafından dava açıldı ve davayı açan oğlu mahkemece onandı ve anne cezalandırıldı. Ceza olarak, diğer davalarda olduğu gibi yeni yaptırımların yanı sıra gönderilerin silinmesi, yeni gönderilerin gönderilmemesi ve yapılması halinde para cezası uygulanacağı da belirtildi. Çocukların ebeveynlerinin sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili davalarda Şimdiye kadar mahkemeler çocukları haklı gördü ve çocukların yüksek yararına kararlar verdi. verdi.

Ne yapabiliriz?

Truman gösterisi

Her şey bizimle başlar. Her şeyden önce anne baba olarak biz. sosyal medyadan ve sosyal medya paylaşımlarından çocuklarımız korumalıyız. Elbette her şey bizimle çözülmüyor. Diğer çocuklar için de ihbar ve şikâyet hakkımızı kullanabiliriz. iş arkadaşı Doktor Veysi Ceri; Instagram ve Youtube’daki çocuk fotoğraflarından para kazanan ebeveynler için: “Çocuğunuzu sokakta mı dilendirdiniz, yaptınız, fark etmez” Yani, bu tür suistimaller Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bildirim yapabileceğimizi de hatırlatır.

Ayrıca tüm dünyada Sharenting’e bilinçli olarak dahil olan kişiler tarafından. Paylaşmayı durdur Bu hamle ile daha bilinçli ebeveynler ve daha güvenli bir toplum hedefleniyor. StopSharenting hareketini takip edebilir ve destek olabilirsiniz. StopSharenting hakkında bir Norveç UNICEF raporu reklam çok dikkat çekti. Aslında bu reklam bile tek başına çok şey açıklıyor.

Çocuğunuzun hayatının The Truman Show’a dönüşmesini istemiyorsanız, sosyal medya hesaplarınızda bir gönderi paylaşırken elbette iki kez düşünmenizi umuyoruz…

* Özel teşekkür; Şule BAŞTEMUR, Doç. Dr.Veysi ÇERİ, Doç. Dr.Selim GÜNÜÇ, Müjgan HALIS, Tuba YILDIZ

**Katkılarınız için teşekkür ederiz Profesör Sonia LIVINGSTONE

Contents

Similar Posts