Friday, January 27, 2023

Çubukla su bulmak mümkün mü?

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

Bazen haberlerde bir ağaç dalı veya bakır çubuk kullanarak yer altı suyunu tespit edebildiğini iddia eden kişilere rastlamak mümkündür. Ancak bu yöntem gerçekten işe yarıyor mu yoksa sadece bir yanılgı mı?

Çoğunlukla çiftçiler Y veya L şeklinde Sopalarla su bulmaya çalışılan “falcılık” adı verilen bu yöntem dünyanın birçok yerinde bulunmaktadır. M.Ö. 1300’lü yıllarda Mezopotamya’da bile kullanıldığı bilinmektedir.

Radyasyon sayesinde mümkün olduğu iddia edilen bu ilginç teknik, tam da bu özel bir yeteneğe sahip İnsanların kullanabileceği söyleniyor. Başka bir deyişle, bu belirlemenin, yer altı nesnesinin enerji alanları ile insan vücudunun titreşim alanlarının eşit rezonansa gelmesi nedeniyle yapılabileceği söylenmektedir. Peki bu iddiaya bilimin cevabı ne oldu bakalım:

Bilimsel araştırmalar bu yöntemin işe yaradığını kanıtlamadı.

pamuklu çubukla su

ABD’de yapılan bir araştırmada bu yöntemi kullanarak su bulduğunu iddia eden 27 kişinin derinlik ve miktar gibi sorunlar yaşadığı tespit edildi. başarısız olduğunu kanıtladı. Bir jeolog ve mühendis, aynı alanda birkaç noktada suyun derinliğini başarılı bir şekilde tespit edebildi.

Bu konuda geniş çaplı bir deney de Norveç’te gerçekleştirildi.

su aramak

Su araması yaptığını iddia eden 25 kişi, birbirlerinden habersiz aynı bölgede arama yaptı. Deneyin sonunda herkes farklı yerler gösterdiği ortaya çıktı.

“Bir tanıdığım var ama…” diyenlerdenseniz şunu hatırlatmakta fayda var:

yeraltı suyunun keşfi

yeraltı su kaynakları birçok yerde meydana gelir, Sadece yeterince derin kazmak önemlidir. Ayrıca, çiftçiler araziyi tanımakta ustadırlar ve ister istemez bu noktalara yönelirler. Toprağın nemli olması, dikim yoğunluğunun fazla olması gibi belirtiler onları bu noktalara çeker.

Barın hareketinde barı tutuş şeklinin de etkili olduğuna inanılır.

pamuklu çubukla su bul

Çubuğu “dengesiz denge” adı verilen bir biçimde tuttuğundan, küçük bilinçsiz hareketler bile kolayca hareket ettirebilir. A “beklenti anı” Hatta etkili olabilir. “Eskiler bir şeyi biliyor çünkü yüzyıllardır yapılıyor” düşüncesi bu yöntemin halen sürdürülüyor olmasında da oldukça etkili.

kaynaklar: a, 2, 3, 4

ALAKALI HABERLER

Bugünkü binalar bir depremde kolayca yıkılırken, Mimar Sinan’ın eserleri neden yıkılmıyor? Bunlar kullandığı ustaca teknikler

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest article