Friday, January 27, 2023

Dünyanın çekirdeği yön değiştirdiğini iddia etti

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

Pekin Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, 60 yılda toplanan sismik veriler ışığında Dünya’nın çekirdeğinin yön değiştirdiğini iddia etti.

Coğrafya dersinden de bildiğimiz gibi, dünyamızın çekirdeği demir-nikel alaşımından yapılmıştır ve yüksek basınç nedeniyle kristal bir formda çok yüksek hızlarda dönmektedir. Gezegenimizin saat yönünün tersine döndüğü de bilinen bir gerçektir.

Ancak Pekin Üniversitesi’ndeki Çinli jeofizikçiler bilim dünyasında tartışma yaratacak bir iddiada bulundular. Dünyanın çekirdeğinin son birkaç yıldır var olduğu söyleniyor. dönmeyi durdurdu ve şimdi ters yönde dönüyor.

İddia, 60 yıllık araştırmanın ardından ortaya çıktı.

İddiayı ortaya atan ve Pekin Üniversitesi’nde çalışan iki jeofizikçi, gezegenimize ait 60 yıllık sismik verilerin incelendiğini ve elde edilen verilere göre Dünyamızın çekirdeğinin tespit edildiğini söyledi. 2009 yılında saat yönünün tersine dönüşünü tamamlayarak ters yönde dönüş yapmaya başlamıştır. dışarı attı Bu noktada belirtmek gerekir ki Dünya’nın dönüşü ile Dünya’nın çekirdeğinin dönüşü aynı değildir. Çünkü dünyanın ters yönde döndüğü anlamına gelir. Güneşin batıdan doğup doğudan batması demektir..

Şu anda Dünya’nın çekirdeği hakkında çok az bilgisi olan birçok jeofizikçi bunun mümkün olduğunu belirtirken, iddiayı ortaya atan araştırmacılar aslında öyle düşünmüyor. her 70 yılda bir gerçekleşen “standart” bir olay olduğunu iddia ediyor.

E Dünyanın çekirdeği ters dönerse, bu dünyanın sonu anlamına mı gelir?

Aslında bu sorunun şimdilik cevabı hayır. Çünkü sismik ölçümler ve çalışmanın sunduğu kanıtlara göre her 70 yılda bir Dünya’nın çekirdeğinin yönünün değişmesi bir doğa olayı. Araştırmacılar, bu durumun en son 1970’lerde, Dünya’nın çekirdeğinin tekrar saat yönünün tersine dönmeye başladığı zaman meydana geldiğini iddia ediyor. 2040’larda başlayacağını söylüyor..

Bu durum Dünya’da ani iklim değişiklikleri, deprem ve tsunami gibi olaylara yol açsa da şu anda küresel ölçekte yıkıcı bir felaket öngörülmüyor. Ayrıca bu araştırma 60 yıllık sismik ölçümlere dayanmasına rağmen, bunun hala bir iddia olduğunu ve kesin olmadığını belirtmek gerekir. Yani yakın gelecekte bu araştırmayı çürütmek için yeni bir çalışma yayınlanabilir.

ALAKALI HABERLER

Dünya tamamen ters yönde dönseydi ne olurdu? (Sonuçlar çok ilginç)

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden ünlü sismolog John Vidale bu araştırma hakkında şunları söyledi:Bu araştırma, birçok büyük bilim insanını içeren ve zengin bir veriyi inceleyen, dikkatle yürütülen bir çalışmadır. Ancak şu anda Bu verileri karşılaştırabileceğimiz bir modelimiz yok.Bu modellemenin daha önce ortaya çıkan modellerden çok farklı olduğunu savunuyor.

Kaynak :
https://www.euronews.com/next/2023/01/24/making-heads-spin-scientists-say-earths-inner-core-has-changed-its-rotation

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest article