Saturday, September 23, 2023

Dünyanın En Pahalı Telefonu – 2022

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

Dünyanın en pahalı telefonu denildiğinde aklınıza ilk gelen modeller amiral gemileri olabilir. iPhone 14 Pro Max, Samsung Galaxy S22 Ultra gibi akıllı telefonlar oldukça pahalı olsalar da listemizde yer almıyorlar. Bunun başlıca nedeni, listemizdeki cihazların öncelik verdiği konunun donanım olmaması.

İçeriğimizde yer alan cihazlar yüksek hızlı işlemcileri ya da olağanüstü performans gösteren ekranları sayesinde listemizde yer almıyor. Bu cihazların inanılmaz pahalılığı kendisini en çok dış tasarımında gösteriyor. Oldukça pahalı ve değerli mücevherlerle süslü bu cihazlar parasını gerçekten hakkediyor mu? Eğer üstündeki altınları, elmasları ve benzeri süslerden bahsedersek, birebir aynı ücret olmasa bile çok yakın bir fiyatla karşılaşacağımızı belirtelim. Lafı daha da uzatmadan listemize geçelim. İşte karşınızda dünyanın en pahalı cep telefonu modelleri!

Vertu Signature Cobra

Vertu Signature Cobra

Listemize Vertu Signature Cobra modeliyle başlıyoruz. Bu telefonun ücreti 310.000 dolar. Türk lirası olarak ise 2.500.000 TL’nin üstünde bir ücrete satın alınabiliyor. Peki, Vertu Signature Cobra neden bu kadar pahalı?

2017 yılında Vertu’nun sadece Çin’de satışa sunduğu Signature Cobra, premium seviyesinde bir cep telefonu olarak geçiyor. Vertu, telefonlarını değerli mücevherlerle süsleyerek yeni tasarımlar yaratan bir marka olarak biliniyor. 2017 yılında satışa sundukları Signature Cobra modelini de 439 tane yakutla süslediler. Bunun dışında telefonun ön ve arka kısımlarında saf altın kullanıldı.

Tasarım anlamında oldukça gösterişli olan Signature Cobra, donanım kısmında ise tabii ki güncel telefonlar kadar güçlü değil. Ancak sadece 8 adet üretilen telefon, satışa çıktığı yıl oldukça ilgi gördü.

Falcon Supernova Pink Diamond iPhone 6

Falcon Supernova Pink Diamond iPhone 6

Dünyanın en pahalı telefonu listesinde iPhone 6 olması kulağa biraz ilginç geliyor olabilir. Ancak Falcon Supernova Pink Diamond iPhone 6, sıradan iPhone 6’lara göre oldukça farklı.

24 ayar altından yapılan telefonun arkasında kocaman bir pembe elmas bulunuyor. Bunun dışında platin kaplı telefonun yazılımı da sahibine özel olarak ayarlandı. Telefona özel olarak ayarlanan yazılım her türlü hack işlemleri için korumalı olarak tasarlandı.

Asya’nın en zengin iş adamının eşi Nita Ambani’nin sahip olduğu Falcon Supernova Pink Diamond iPhone 6, üretilmesinin üzerinden çok zaman geçmesine rağmen hâlâ dünyanın en pahalı telefonu unvanını koruyor. Telefonun fiyatı ise tam 48.5 milyon dolar.

Amosu Call of Diamond iPhone 6

iPhone 6 Amosu Call of Diamond

Listemize yine özelleştirilmiş bir iPhone 6 ile devam ediyoruz. 2014 yılında üretilen Amosu Call of Diamond iPhone 6, 2.7 milyon dolar fiyatıyla satışa sunuldu.

18 karat altın ile kaplanan telefonda 6.127 adet elmas bulunuyor. Bunun dışında Apple logosunda ise 6.000 adet pırlanta bulunuyor. Telefon, tasarımı dışında standart iPhone 6 modelleri ile tamamen aynı özelliklere sahip. Donanımsal olarak hiçbir ekstra özelliği olmayan bir telefonun bu kadar pahalı olması mantıksız geliyor olabilir. Ancak bu, telefonun satışa çıktığı yıl dünya genelinde ilgi görmesine engel olmadı.

Black Diamond iPhone 5

Black Diamond iPhone 5

2013 yılında üretilen Black Diamond iPhone 5, 15.3 milyon dolar fiyatıyla Çinli bir iş adamına satıldı. Telefon, listedeki diğer telefonlar gibi tasarımı dışında standart iPhone 5’ler ile tamamen aynı özelliklere sahip. Cihazın donanımsal olarak bir farkı olmasa da özel tasarımı telefonu benzersiz kılıyor. 135 gram altın kullanılarak yapılan telefonda 600 tane elmas yer alıyor. 9 haftada üretilen telefonun bir kısmında ise siyah elmas kullanılıyor.

Telefonun tasarımcısı ise çoğu özel tasarım telefonlarda olduğu gibi Stuart Hughes. Özel olarak üretilen bu tasarımdan dünya üzerinde sadece bir tane mevcut.

Gresso Luxor Las Vegas Jackpot

Gresso Luxor Las Vegas Jackpot

Listedeki bir diğer telefon ise 2005 yılında Gresso tarafından tasarlanan Gresso Luxor Las Vegas Jackpot. Bu telefonun listedeki diğer telefonlardan farkı çok ağır altın ya da pırlantalarla kaplanmamış olması oluyor. Gresso Luxor Las Vegas Jackpot, diğer telefonlardan kapak kısmında kullanılan ahşap ile ayrılıyor.

Telefonda 200 yıllık bir Afrika ağacından üretilen ahşaplar kullanılıyor. Bu ahşap, dünyadaki en pahalı ahşap olma özelliğine sahip. Telefonu pahalı yapan tek şey tabii ki bir ağaç kullanılması değil. Telefonun tuş takımı özel üretim safirlerle kaplı. Bunun dışında telefonun tasarımında 180 gram altın ve siyah elmas yer alıyor.

1 milyon dolar satış fiyatına sahip olan telefon, uzun bir süre daha dünyanın en pahalı telefonları listesinde kendisine yer bulacak gibi duruyor.

Diamond Crypto Akıllı Telefon

Diamond Crypto Akıllı Telefon

Diamond Crypto akıllı telefon, bir zamanların en pahalı telefonuydu. Ancak 2014 yılında Falcon Supernova Pink Diamond iPhone 6’nın üretilmesiyle birlikte bu unvanını kaptırmış oldu. Peter Aloisson tarafından tasarlanıp JSC Ancort tarafından üretilen telefonda çok değerli mücevherler kullanılıyor.

Telefonun çoğunluğunda sağlam platin kullanılırken logo ve ana ekran düğmesinde pembe altın yer alıyor. Bunun dışında telefonda 28 pırlanta ve 10 tanesi nadir olmak üzere toplam 50 elmas var. Telefonun yanlarında ise özel üretilen ahşaplar yer alıyor.

Diamond Crypto, listedeki çoğu telefon gibi özel bir yazılıma sahip. Telefonun özel yazılımı, telefonunun sahibinin tüm bilgilerinin gizli kalmasını sağlıyor. Özel olarak üretilen Diamond Crypto’nun fiyatı ise 1.3 milyon dolar.

Goldvish Le Million

Goldvish Le Million

Listemizdeki bir diğer telefon ise Goldvish Le Million oluyor. Telefon satışa sunulduğu yıl Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı. Bir zamanların en pahalı ve özel telefonu olan Le Million da yıllar içerisinde tahtını bırakmak zorunda kaldı.

Telefon ünlü mücevher tasarımcısı Emmanuel Gueit tarafından tasarlandı. Yalnızca 3 adet üretilen telefonda 120 ayar elmas kullanılıyor. Bunun dışında 18 ayar beyaz altınla kaplanan telefon ilginç tasarımıyla oldukça dikkat çekiyor. Telefonu diğer cihazlardan en önemli nokta ise tabii ki herkesin alamıyor olması oluyor.

Goldvish Le Million, 1 milyon dolara satılıyor. Ancak siz bu kadar paraya sahip olsanız bile istediğiniz gibi telefonu satın alamıyorsunuz. Goldvish, telefonun üretimi için özel bir başvuru yapılmasını talep ediyor.

iPhone 3G Kral Düğmesi

iPhone 3G Kings Button

Dünyanın en pahalı telefonları listesindeki bir diğer telefon yine özel bir üretim olan iPhone oluyor. Orijinal adı “iPhone 3G Kings Button” olan telefonun üretim yılı 2009. Bu telefon da diğer iPhone telefonlar gibi donanımsal olarak klasik iPhone modellerinden pek farksız değil. Ancak tasarım konusunda hem özel üretim telefonlardan hem de normal iPhone modellerinden oldukça farklı.

Telefon, Peter Alisson tarafından tasarlanmış. Telefonun tasarımında 18 ayar sarı, beyaz ve pembe altın kullanılıyor. Fakat telefonu bu kadar değerli yapan tek şey bu altınlar değil. Telefonun kenarı ve ana düğmesi özel pırlanta ve elmaslar mevcut.

Kimilerine göre çok güzel bir tasarımı olan kimilerine göre ise fazla abartılı olan iPhone 3 Kings Button, 2.5 milyon dolar fiyatıyla satışa sunuldu.

Supreme iPhone 3GS

Supreme iPhone 3GS dünyanın en pahalı telefonu

Stuart Hughes tarafından tasarlanan özel modelde yine kullanılan telefon olarak karşımıza bir iPhone modeli çıkıyor. 2009 yılında satışa sunulan telefon, tasarım anlamında diğer özel tasarım iPhone modellerine çok benziyor.

Çoğu özel tasarımda olduğu gibi Supreme iPhone 3GS de donanım olarak standart iPhone 3GS parçalarına sahip. Telefonu pahalı ve eşsiz yapan şey ise tasarımında kullanılan altın ve elmaslar oluyor. Telefonun kasa tasarımında 22 ayar altın kullanılıyor. Bunun dışında telefonun üzerinde ise 136 adet elmas yer alıyor. Diğer özel tasarım iPhone’lar gibi Supreme iPhone 3GS de özel bir düğme bulunduruyor. Telefonun düğmesi 7 karatlık elmaslardan oluşuyor.

Üretimi 10 ay süren Supreme iPhone 3GS, 3.2 milyon dolarlık fiyatıyla dünyanın en pahalı telefonları listesinde kendine yer buluyor.

Stuart Hughes iPhone 4S Elite Gold

Dünyanın en pahalı telefonu - Stuart Hughes iPhone 4S Elite Gold

Apple tarafından 2011 yılında piyasaya sürülen iPhone 4S, günümüzde hâlâ dünyanın en pahalı telefon modellerinden birisidir. Stuart Hughes tarafından tasarlanan iPhone 4S Elite Gold, 2011 yılında geliştirilen telefon modelinin günümüzde hâlâ değerli olmasını sağlıyor.

Tamamen el yapımı bir tasarıma sahip olan Stuart Hughes iPhone 4S Elite Gold, çerçevesinde 500 tane elmas bulunduruyor. Bu elmasların boyutu 100 karat olarak belirtiliyor. Bunun yanı sıra telefonun arka çerçevesi ve Apple logosu, 24 ayar altından yapıldı. Ayrıca Stuart Hughes, Apple logosunda pırlanta kullanmayı da tercih etti. Telefonun “home” tuşu olarak bilinen ön ekranda bulunan tuşunda da pırlanta yer alıyor.

Oldukça gösterişli olan Stuart Hughes iPhone 4S Elite Gold, günümüze kadar sadece 2 tane üretildi. Stuart Hughes, bu telefon tasarımında iPhone 4S’in 64 GB’lık modelini kullandıklarını belirtiyor. Telefon, tasarımında yer alan altın, elmas ve pırlantalarla birlikte 6 milyon sterline üretiliyor. Telefonun satış değeri ise 9 milyon dolara kadar ulaştı.

Goldvish Revolution

Dünyanın en pahalı telefonu - Goldvish Revolution

İsveç markası olan Goldvish, bir telefon modeliyle daha listemizde kendisine yer bulmayı başardı. Bu telefon modeli de sahip olduğu donanımdan çok gösterişli tasarımıyla ön plana çıkıyor. Değerli taşlarla süslenen telefon, üretildiği günden bugüne en pahalı telefonlardan birisi olmayı başarıyor.

Şirket, telefonun tasarımında temel olarak pırlanta kullanmayı tercih etti. Bunun yanı sıra cihazın tasarımında pembe ve beyaz altınlar da mevcut. Aslında telefonun pahalı olmasının sebebi de kullanılan bu değerli taşlar oluyor diyebiliriz. Çünkü belirttiğimiz gibi telefon, donanım olarak günümünüz oldukça gerisinde bir model. Ayrıca telefonun tasarımında dahili olarak bir saat de yer alıyor. Bu saat, telefonu tasarım olarak farklılaştırırken telefonun satış fiyatını yükselten unsurlardan birisi oluyor.

Goldvish Revolution, sadece 9 tane üretilecek şekilde planlandı. Bundan dolayı telefon, dünya genelinde oldukça nadir bulunuyor. Telefonun nadir bulunmasının bir diğer sebebi de satış fiyatı oluyor diyebiliriz. Çünkü Goldvish Revolution, 490 bin dolar satış fiyatıyla kullanıcılarıyla buluştu.

iPhone 12 Pro Vintage Edition

iPhone 12 Pro Vintage Edition dünyanın en pahalı telefonu

Çok kısa bir süre önce satışa sunulan bu özel tasarım telefonun fiyatı diğer tasarımlara göre biraz daha uygun. Tasarım yeni yapıldığı ve tasarımda yeni bir telefon kullanıldığı için bu telefona da listemizde yer vermek istedik. Telefon yine bir Stuart Hughes tasarımı. Üstelik kullanılan telefon da yine bir Apple üretimi olan iPhone modeli oluyor. Ancak bu özel üretim telefon, listedeki diğer cihazlar gibi eski üretim değil. Çok kısa bir süre önce satışa sunulan bu özel üretimde, iPhone 12 Pro kullanılıyor.

Telefonun donanımı diğer özel tasarım telefonlarda olduğu gibi klasik iPhone 12 Pro’lar ile aynı. Tasarımda 512 GB bir iPhone 12 Pro tercih ediliyor. Telefonu eşsiz yapan yer ise tabii ki tasarımı oluyor. Telefonun çerçevesi 24 ayar altınla kaplı. Ayrıca telefonun kapak bölümünde de 24 ayar altın kullanılıyor. Bu telefonu diğer tasarımlardan farklı yapan yer ise kapağı oluyor. Çünkü bu tasarımın kapağında timsah derisi kullanılıyor. Bunun dışında iPhone logosunda da 18 ayar altın yer alıyor.

Dünya çapında satışa açılan iPhone 12 Pro Vintage Edition’ın fiyatı ise 14 bin dolar. Fiyatı listedeki diğer cihazlara göre daha uygun olsa da tasarım anlamında onlardan pek bir farkı yok diyebiliriz. Bu fiyatıyla dünyanın en pahalı cep telefonu listesine girmeye hak kazanıyor.

Diamond Rose iPhone 4

iphone 4 Diamond Rose dünyanın en pahalı telefonu

Dünyanın en pahalı telefonu listemizdeki son telefon ise Diamond Rose iPhone 4 oluyor. Stuart Hughes tarafından tasarlanan modelde iPhone 4 telefon kullanılıyor. Telefonun kasası 500 ayrı elmas ve gül karışımından yapılıyor. Apple logosunda ise 53 elmas ve pembe altın kullanılıyor. Ayrıca telefonun ana düğmesinde 7.4 karat pembe bir pırlanta mevcut. Telefon donanım anlamında ise klasik iPhone 4’lerden farklı değil.

Diamond Rose iPhone 4, özel bir tasarıma sahip olması ve üretiminde değerli mücevherler kullanılmasına rağmen diğer özel üretim telefonlara göre daha sade duruyor. Bu sadelik insanların dikkatini çekmiş olacak ki telefon satışa çıktığı yıl oldukça ilgi gördü. Tasarımıyla ilgi çeken Diamond Rose iPhone 4’ün satış fiyatı ise 8 milyon dolar. 2010 yılında üretilen telefon, hâlâ dünyanın en pahalı cep telefonlarından birisi olmayı başarıyor.

Dünyanın En Pahalı Telefonu Değişecek mi?

Dünyanın en pahalı telefonu listemizde yer verdiğimiz cihazlar burada sona eriyor. Hepsi birbirinden özel tasarımlara sahip olan cihazlar, yüksek satış fiyatları sebebiyle bir süre daha dünyanın en pahalı telefonları olmayı başaracaklar gibi duruyor. Ancak ünlü tasarımcı Stuart Hughes, yeni model telefonlar üzerinde de bu tür tasarımlar yaratmaya devam ediyor. Bu yüzden dünyanın en pahalı telefonu unvanı kısa bir süre sonra el değiştirebilir.

Sizler dünyanın en pahalı telefonları olan özel tasarım telefonlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce telefonlarda kullanılan mücevherler, telefonu gerçekten şık mı gösteriyor? Eğer bu özel telefonları alabilecek maddi durumunuz olsaydı bu telefonlardan birine sahip olmak ister miydiniz? Bir telefona sadece tasarımı yüzünden milyonlarca dolar vermek sizce mantıklı mı?

Sizler de dünyanın en pahalı telefon modelleri hakkındaki soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Contents

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest article

Contents