Elektrik direklerinde bulunan bu şeyler ne işe yarıyor?

Genellikle elektrik direklerinde gördüğümüz bu kilitli diskler, güvenliğimiz için basit ama önemli bir rol oynuyor.

Sokakta elektrik direklerinde sıkça gördüğümüz bu parçalar,yalıtkan‘ söylendi. Macunsu bir şekle sahip olan yalıtkanlar, basitçe elektrik akımının ters yönde hareket etmesini engeller.

İzolatörler direklerde bulunan yüksek gerilim kablolarındaki elektriğin direk üzerinden yere inmesini engeller. Bu sayede elektrik akımı sadece kablolar üzerinde kalır ve yolda güvenle.

Sadece kutuplarda değil, akımın izole kalması gereken her yerde kullanılırlar:

yalıtkan

İzolatörler, elektrik direklerinin üzerinde taşınan kabloların yanı sıra, topraklama ve amperajı kontrol eden araçların (trafoların) uçlarında da görülmektedir.

İzolatörlerin görevleri burada aynıdır: kabloyu geçirmek elektrik dağıtmak değil.

yalıtkan

yalıtkan

Bu küçük parçalar sayesinde birçok yere güvenle dokunabiliyoruz.

Peki bu parçalara neden ihtiyaç duyuluyor? Kablolar zaten yalıtılmış mı?

Elektrik direklerinin taşıdığı kabloların çoğu çıplaktır ve yalıtım malzemesi içermez. Bu kabloların izolasyonla kaplanması, kabloların ağırlığını artırır ve havada kalmalarını zorlaştırır.

Ancak kabloları yüksek akımdan kaynaklanan izolasyonla kaplayın. ısı da hapsedilecek ve kabloya zarar verecektir. kaynaklar. Yalıtımsız kablolar hava ile direkt temas halinde oldukları için doğal olarak sıcaklığı kontrol ederler.

Neden makarna gibi şekilleniyorlar?

yalıtkan

İzolatörler, birden fazla disk şeklindeki yapının birleşiminden oluşur. Bu disklerin her biri İzolasyon malzemesi oluşur. Bu parçaların şeklinin basit ama önemli bir nedeni vardır.

Yalıtkan yüzeyinde toz, kir ve özellikle su biriktiğinde yalıtkanı iletken hale getirebilir. Bu nedenle izolatörler şemsiye gibi disklerden oluşur. birikimi önlemek kullanıldı.

Elbette bu konuda %100 başarı hiçbir zaman sağlanamaz. Akım, yalıtkanlardan sürekli olarak akabilir. Birden fazla disk kullanmak bu noktada devreye giriyor.

izolatörlerin uzunluğu, kaçak akımın gideceği yolun uzunluğu belirler. Bu şekilde akım, havaya veya başka bir yüzeye gitmeden yalıtkan boyunca ilerlemeye devam eder ve sonunda kabloya geri iletilir.

İzolatörler ıslandığında gücün %50’ye varan bir oranı kaybolabilse de bu tasarım sayesinde kaybedilen güç miktarı çok düşüktür.

ALAKALI HABERLER

Bu dürtme topu benzeri kürelerin elektrik kablolarında ne işi var?

Contents

Similar Posts