Sunday, September 24, 2023

En İyi Not Alma Uygulamaları – 2023

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

Eskiden taşıdığımız ajandalar ve not defterlerini hatırlıyor musunuz? Teknolojinin bize sunduğu kolaylıkların başında elbette birbiri ile senkronize çalışan cihazlar geliyor. Akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar ve hatta akıllı hoparlörler sayesinde not alma alışkanlıklarımız da değişiyor. Artık çantalarımızda taşıdığımız ajanda ve not defterlerine ihtiyacımız yok. Onların yerine dijital not alma uygulamalarını tercih ediyoruz. Bu içeriğimizde, 2023 yılında kullanabileceğiniz en iyi not alma uygulamaları listesini sizlere sunuyoruz.

Akıllı telefonlarınızın, not tutmak için geliştirilmiş temel uygulamalarında yalnızca yazılı metnin kullanılmasına izin verildiği için bunun oldukça sınırlı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Bu noktada not alma uygulamaları devreye giriyor.

Kullanıcıların ihtiyaç duyabileceği hemen her özelliği içerisinde bulunduran bu uygulamalar; hazır taslaklar ile listeler yapmayı kolaylaştırıyor, boş not defterlerini dijital biçimde taklit edebiliyor, el yazısı veya eskiz yapmaya olanak tanıyor ve daha birçok özellik sunuyor. Hatta bazı not alma uygulamaları notlarınıza resim, ses veya video ekleme imkanı da tanıyor. 2023 yılı itibariyle mevcut olan en iyi not alma uygulamalarına hep birlikte bir göz atalım.

Evernote

evernote-not-defteri-uygulaması

Evernote, elle yazılmış notları işlemek ve internetten toplanan makaleleri kırpmak için harika bir not alma uygulamasıdır. Ücretsiz olan planda sınırlı özellikler mevcuttur. Bunun dışında iki tane de ücretli planı bulunmaktadır; bireysel kullanıcılar ve iş için.

Araştırma toplamak için en iyi özelliklerinden biri, tek bir tıklamayla metin, resim ve PDF’ler dahil olmak üzere tüm web sayfalarını kaydetme fırsatı sunmasıdır. Bu özellikler için uygulama, Web Clipper uzantısını kullanmaktadır. (Chrome, Firefox ve Safari desteği)

Ek olarak uygulamada; anımsatıcı ayarlama, PowerPoint stili not oluşturma ve kolaj yapma gibi özellikler de mevcut. Ayrıca, iOS sürümünü kullananlar için Siri entegrasyonunu da içeriyor.

Ana Özellikler

 • Çoklu dosya formatlarına sahip.
 • Eğer bir Google Doküman bağlantısı yapıştırırsanız, Evernote satır içi bir Google Drive simgesi oluşturur ve URL’yi dokümanın adı ile otomatik olarak değiştirir.
 • Mobil tarayıcı mevcuttur. Evernote’u, kitap sayfalarının fotoğraflarını çekmek için bir tarayıcı olarak kullanabilirsiniz.
 • Web Clipper Uzantısını kullanmaktadır.
 • Bir sayfadan belirli bir bölümü kırpmak istediğiniz de sayfanın hangi kısmını kırpmak istediğinizi kolayca seçebilir; Tüm sayfa, yalnızca makale metni veya vurgulanan metin seçimi gibi kategoriler ile kırpma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Uyumluluk

Windows, Mac, Android, iOS, Web

Not: Evernote’u, belgeleri taramak ve araştırma belgelerini kaydetmek için kullanacaksanız, ücretsiz plana dahil olan 60 MB yeterli olmayacaktır. Ayrıca, ikiden fazla cihazda uygulamayı kullanmak veya optik karakter tanıma özelliğinden faydalanmak istiyorsanız, Premium’a geçmeniz gerekecektir.

Microsoft OneNote

onenote-not-alma-uygulaması

En çok kullanılan not alma programlarından biri de Microsoft’un OneNote uygulamasıdır. Çok sayıda farklı türde metin biçimlendirme seçeneğine ve çizim aracına sahip bir yazılımdır. Bunun yanı sıra, göz atmakta olduğunuz web sitelerinden hızlıca not eklemek için Web Clipper uzantısını kullanmaktadır.

OneNote’u en iyi uygulamalardan biri yapan şey, farklı platformlardaki uygulamalarının kalitesidir. Çünkü, ücretsiz planında bile iki cihazla sınırlandırılmazsınız. Yani, ikiden fazla cihazda ücretsiz olarak bu uygulamayı çalıştırabilirsiniz.

Çok kaliteli bir belge taraması desteğine sahiptir. Ayrıca, çok uzun belgelerden bile metnin istediğiniz bir bölümünü çıkarmanıza olanak tanır.

Ana Özellikler

 • Uygulama tamamen ücretsizdir. Bir “Premium” ya da “özel kullanıcı” seviyesi içermemektedir.
 • Diğer uygulamalarda premium özelliğinde ikiden fazla cihazda uygulamayı çalıştırabiliyorken, OneNote’u ücretsiz olarak sınırsız sayıda cihazda kullanabilirsiniz.
 • OneNote’da metin kutularını ekranın istediğiniz yerine koyabilirsiniz. Bu metinleri renklendirebilir veya çizebilirsiniz. Hatta, not tuttuğunuz alanı çizgili bir defter gibi kullanmak için arka planı değiştirebilirsiniz.

Uygulamanın kullanışsız yanı ise şudur: En son eklediğiniz notu veya en son değiştirdiğiniz not içeriğini görüntüleyememek. Ne yazık ki uygulamada not sıralama seçeneği yok.

Uyumluluk

Windows, Mac, Android, iOS, Web

Simplenote

simplenote-en-iyi-not-defteri-uygulaması

Simplenote’un en çok tercih edilen not defteri uygulamalarından biri olmasının sebebi, notları takip etmeyi kolaylaştıran açık ve basit bir kullanıcı arayüzüne sahip olmasıdır. Verileri otomatik olarak senkronize eder. Eğer uygulamayı herhangi bir nedenden dolayı indiremezseniz, internet sitesi üzerinden de kullanabilirsiniz.

Etiketleme ve arama araçları, kullanıcıların aradıklarını kolayca bulabilmesini sağlar. Notlarınızı aynı ekipte veya projede çalıştığınız kişilerle paylaşabilir, yayınlayabilirsiniz. Simplenote, belgelerin önceki sürümlerini yedekler. Böylece her zaman bir önceki sürüme geri dönmenizi mümkün kılar.

Ana Özellikler

 • Tamamen ücretsizdir. Herhangi bir premium seçeneğine sahip değildir.
 • Cihazlar arasında senkronize olur.
 • Notları her değişiklikte yedekler.
 • Notlarınızı Markdown formatında yazabilirsiniz. Yazılarınızı yayımlamadan önce önizleyebilirsiniz.

Uyumluluk

Windows, Mac, Android, iOS, Linux, Web

Google Keep

google-keep-uygulaması

Google Keep, hem görsel olarak hem de işlevsel açıdan listemizdeki en basit not defteri uygulamasıdır. Bu uygulamayı dijital post-it notları sakladığınız bir yer olarak düşünebilirsiniz.

Notlara etiketleyebilirsiniz, bir renk verebilirsiniz veya notları üste sabitleyebilirsiniz. Hatırlatıcılarla notlarınızı eşleştirerek gerçek zamanlı olarak iş birliği yapabilirsiniz. Ayrıca, yazmak zorunda kalmadan notları dikte ederek de yazabilirsiniz. Yani, Siri’yle konuşur gibi uygulama ile konuşarak, yazmak istediğiniz notu söyleyebilirsiniz.

Ana Özellikler

 • Tamamen ücretsizdir.
 • Her platformda mevcuttur. Gmail hesabınız sayesinde, her platformdan Google Keep’deki notlarınıza ulaşabilirsiniz.
 • Duvarınıza post-it yapıştırmak kadar kolay kullanabileceğiniz bir uygulama. Oldukça basit bir arayüze sahip.

Uyumluluk

Web, iOS, Android

Todoist

todoist-not-alma-uygulaması

Todoist, günümüzde en çok kullanılan not defteri uygulamalarından biridir. Üretkenliği artıran, görevleri düzenleyen ve kronolojik olarak notları filtreleyen harika özelliklerle doludur.

Platform, kendisini piyasadaki diğer benzer uygulamalardan ayırarak kullanıcılarına, tarayıcılar, e-postalar, mobil cihazlar, masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar için çok sayıda eklenti ve uygulama sağlıyor.

Todoist, size ücretsiz bir plan sunmaktadır. Fakat, daha gelişmiş özellikler için iki adet ücretli planı da bulunmakta: biri bireysel kullanıcılar için, diğeri de iş için.

Ana Özellikler

 • Todoist’in en güzel özelliklerinden biri, kullanıcılara sağladığı gelişmiş iş birliği özelliğidir. Kullanıcılar, notlar üzerinde çalışırken birbirleriyle kolayca iletişim kurabilirler.
 • Ayrıca, kullanıcıların ağa bağlı değilken notları üzerinde çalışma konusunda endişelenmelerine gerek yoktur. Bunun nedeni ise, Todoist’in bu gibi durumlarda çevrimdışı işlevselliğe sahip olmasıdır. Çevrimdışı işlevsellik ile ağa bağlı olmadan da notlarınızı düzenleyebilir ve kaydedebilirsiniz.
 • Gerçek zamanlı veri senkronizasyonu gerçekleştirir.

Uyumluluk

Android, iOS, Web, Masaüstü Bilgisayar

Zoho Notebook

zoho-notebook

Zoho Notebook, kullanıcılara önemli notlar oluşturma, kaydetme, birleştirme ve paylaşma imkanı veren çevrimiçi bir uygulamadır. Uygulama, temel olarak kullanıcıların notlar ve kontrol listeleri oluşturmasına, anları kaydetmesine ve ses kaydı gibi yetkinlikleri kullanmasına olanak tanır.

Notlar oluşturulduğunda, sistemin bağlı olduğu tüm cihazlarla ve bulutla anında senkronize olurlar. Kullanıcılar; metin, ses, RSS, video, belgeler ve resimler dahil olmak üzere çeşitli öğeleri notlarına entegre edebilirler.

Ayrıca Zoho Notebook, kullanıcıların gizliliğine paylaşım yaparken son derece dikkat eder. Örnek olarak, tüm belgeyi paylaşmak yerine, metnin yalnızca bir kısmını veya tek bir resmi bile paylaşabilirler. Yani, kullanıcılar paylaştıkları bilgilerin tamamen kontrolüne sahipler.

Uygulama ayrıca, kullanıcıların bir not üzerinde aynı anda çalışmasına da izin veriyor.

zoho-notebook-not-alma-uygulaması

Ana Özellikler

 • Tamamen ücretsizdir.
 • Dinamik not oluşturma özelliği mevcuttur. Uygulamayı kullanırken not almanın ve düşünceleri kaydetmenin birçok farklı yolu vardır. Metinleri karalayabilir veya renklendirebilirsiniz. Hatta bir nota, ses, kontrol listeleri veya resimler de ekleyebilirsiniz.
 • Zoho Notebook ile notları bir araya getirebilir, farklı kategorilerde sınıflandırabilir ve not defterlerindeki not kartlarını kopyalayıp taşıyabilirsiniz.
 • Kullanıcılar bir cihazdan not oluşturabilir ve daha sonra farklı bir cihazdan bu nota bir öğe veya içerik ekleyebilir. Bunun nedeni, uygulamanın notlarını tüm cihazlarda ve bulutta otomatik olarak senkronize etmesidir.

Uyumluluk

Web, Mac, Windows, Linux, iOS, Android

Slite

slite-uygulaması-web

Slite, bulduğumuz en iyi Markdown formatında düzenleme yapabileceğiniz uygulamalardan biri. Ayrıca ücretsiz planı ile çoğu öğrenci için yeterli depolama alanı sağlıyor.

Slite, ekibiniz ile fikirlerinizi paylaşmak, bilgi toplamak ve gerçek zamanlı olarak çalışmak gibi kullanışlı özellikler sunmaktadır. Belgelerinizi ekibinizle kolayca paylaşabilir, ekibinizin ne üzerinde çalıştığını takip edebilir ve projelerinizi ileriye taşımak için geri bildirimde bulunabilirsiniz.

Ana Özellikler

 • Çok güvenli bir sistemdir. Yazdığınız her şey, varsayılan olarak şifrelenir ve bunlara yalnızca siz erişebilirsiniz.
 • Premium planı olsa bile ücretsiz sayılabilir. Çünkü, düz metin düzenleyici, bir Markdown düzenleyici, zengin bir metin düzenleyici ve bir kod düzenleyiciye ücretsiz planla da erişebilirsiniz.
 • Özel etiketler oluşturup, notların istediğiniz kısımlarını etiketleyebilirsiniz.
 • Farklı arama kriterlerine göre özel aramalar tanımlayabilir ve bunları özel arama adlarıyla kaydedebilirsiniz.
Not: Olumsuz bir özellik, notları, klasörler ve etiketler arasında sürükleyip taşıyamazsınız.

Uyumluluk

Web, Mac, Windows, Linux, iOS, Android

Notion

notion-en-iyi-not-alma-uygulamalari

En iyi not alma uygulamaları arasında yer alan bir platform da şüphesiz ki Notion’dır. Kullanıcıların rahatça kullanabileceği basitlikte bir arayüze sahip olan Notion, ücretli programların sunduğu hizmeti hiçbir ödeme yapmadan sunar. İstediğiniz kadar sayfa açabileceğiniz, farklı formatlarla düzenleyebileceğiniz bu not alma uygulamasına bayılacaksınız.

Basit arayüzü WordPress’i oldukça andırıyor. Hatta, kullanış olarak da WordPress ile ortak noktaları mevcut. Not almanın sınırlarını aşan Notion, onlarca hazır şablonu da kullanıcılara ücretsiz olarak sağlıyor.

Notion için satın alabileceğiniz geliştirmeler de mevcut ancak bireysel kullanım için bir not uygulaması arıyorsanız hiçbir ödeme yapmanıza gerek kalmadan neredeyse tüm özellikleri kullanabilirsiniz. Eğer bir ekiple birlikte iş için kullanacaksanız diğer seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Bunların haricinde, notlarınıza bağlantılar ekleyebilir, medya dosyaları yükleyebilir, farklı formatlarla süsleyebilirsiniz.

Ana Özellikler

 • Neredeyse tüm özellikleri ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Eğer bireysel amaçla kullanıyorsanız hiçbir ödeme yapmadan tüm not alma imkanlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca bu notları 5 misafir ile de paylaşabilirsiniz.
 • Oldukça kullanışlı ve basit bir arayüze sahiptir.
 • Kullanacağınızdan çok daha fazla şablona ve özelliğe sahiptir. Özellikle bireysel kullanıcılar için son derece başarılı bir uygulamadır.
 • Hatırlatıcı ve liste oluşturmak için mükemmeldir.

Uyumluluk

Web, Mac, Windows, Linux, iOS, Android

Obsidian

obsidian

Listemizde yer alan ve pek bilinmeyen not alma uygulamalarından birisi de Obsidian oluyor. Yapabildikleri ile eşsiz imkanlar sunan Obsidian, tamamen ücretsiz olması ile de dikkat çekiyor. Temel seviyede not almak için de kullanılabilecek bu uygulama detaylı özellikleriyle de ince ayrıntıları bile düzenlemenize yardımcı oluyor.

Obsidian uygulamasında da Notion gibi WordPress ile benzer komutlar görmemiz mümkün. Aynı zamanda farklı klasörler altında farklı türlerdeki dosyaları da Obsidian ile notunuza ekleyebilirsiniz. Desteklediği formatlar arasında görsel ve işitsel dosyaların da yer aldığını belirtelim.

Obsidian ücretsiz olarak sunulmasının yanı sıra farklı planlar da sunuyor. Ancak kişisel bir not alma uygulaması olarak Obsidian kullanmak isterseniz herhangi ek bir ödeme yapmanıza gerek kalmıyor.

Ana Özellikler

 • Sade ve ferah arayüzü kolay bir kullanım imkanı sağlıyor.
 • Ücretsiz planda sunulan özellikler kişisel kullanım için fazlasıyla yeterli. Ancak geliştiricileri desteklemek isterseniz ücretli bir plana da geçebilirsiniz.
 • Bir kod düzenleyici olarak da kullanmak mümkün. Farklı dosya formatlarını ve diğer not alma uygulamalarındaki dosyalarınızı destekler.

Uyumluluk

Windows, Mac, Linux, Android, iOS

En İyi Not Alma Uygulamaları: Genel Değerlendirme

En iyi not alma uygulamaları listemiz burada sona eriyor. Gördüğünüz üzere piyasada çok fazla not alma uygulaması var. Çoğu tavsiyede olduğu gibi sizin için neyin işe yaradığını bulmanız gerekir. Bu sayede en iyi not alma uygulamasına ulaşabilirsiniz. Bir başka deyişle “en iyi” not defteri uygulaması, çalışma tarzınıza en iyi uyandır.

Tabii ki bu listede yer alan uygulamalar birçok işinizi halledecek özelliklere sahiptir. Aralarından sizin için kullanımı en kolay ya da en işlevsel olanı seçerek dilediğiniz not alma uygulamasına ulaşmanızı ümit ediyoruz. Hatta bazılarının “Premium” özellikleri ile çok daha etkili bir şekilde kullanabileceğiniz not alma uygulamaları olduğunu da belirtelim.

Sizin de kullandığınız, memnun olduğunuz not alma uygulamaları var ise iletişim kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca sitemizde yer alan diğer içeriklerimizin de size yardımcı olabileceğini unutmayın. Üretkenliğinizi artırmak istiyorsanız, aşağıda yer alan içeriklerimize de göz atabilirsiniz:

Contents

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest article

Contents