Sunday, May 28, 2023

En uzun güncelleme desteğine sahip markalar: SDN

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

Bundan yaklaşık 10 yıl önce akıllı telefon pazarında Windows Phone ve BlackBerry OS gibi oyuncular varken artık pazar android ve iOS işletim sistemleri tarafından tekelleştirildi. Her iki tarafın da birbirine göre bir takım avantajları ve dezavantajları vardır. Birçok insan için yazılım önce gelir. İşte en uzun güncelleme desteği veren markalar…

En uzun güncelleme desteğine sahip marka hangisi?

iOS işletim sisteminin üreticisi olan Apple, bu yazılımı bugün sadece çıkardığı iPhone modellerinde kullanıyor. Bir zamanlar iOS kullanan iPad modellerinde artık iPadOS adlı yeni bir yazılım var.

Üstelik Apple, iPhone 5S’e kadar yılda sadece 1 cihaz çıkardı. iPhone 6 ile 2 cihaz, Dolaylı olarak iPhone 8 ve X ile 3 cihazda yayınlandı. Ardından iPhone 12 serisinde aramıza katılan mini modellerle 4 cihazı tanıtmaya başladı. Tabi bu cihazın yerini Plus almış.

Google, Android 14'te çok önemli bir özelliği kısıtlıyor

Google, Android 14’te çok önemli bir özelliği kısıtlıyor

Gelen bilgilere göre Google, Android 14 ile birlikte kullanıcıların eski uygulamaları yüklemesini engelleyecek.

Şirket, iPhone 14 serisinden önce iPhone SE 3 modelini piyasaya sürdü ve aynı yıl içerisinde 5 yeni cihazı tanıttı. Ancak bundan 7 yıl önce 2015 yılında piyasaya sürdüğü iPhone 6S modeli için iOS 15 güncellemesini bile sunmuştu. Yani toplamda 24 modeli güncel tuttu.

Ancak iOS 16 ile iPhone SE, iPhone 6S ve iPhone 7 serisi desteği sona erdi. Burada listede 5 model eksikti ancak yerine 4 yeni iPhone 14 serisi cihaz eklendi. Yani güncelleme desteğine sahip en eski cihaz 7 yaşındaki iPhone 6S iken şu anda 6 yaşındaki iPhone 8 modelleri.

Öte yandan Android tarafına bakacak olursak birçok markanın amiral gemisi cihazlarının 2 ya da 3 yıl alırken giriş seviyesi ve çoğu orta seviye modelin sadece 1 yeni Android güncellemesi aldığını görüyoruz. Tabii bazı üreticiler tüm yeni modeller için 3-4 yıllık yazılım ve 5 yıllık güvenlik güncellemelerini paylaşacaklarını söylediler.

Şu ana kadar çıkan modeller ne yazık ki bu destekten yararlanamıyor. Bu da Apple ile 7 yıla kadar güncelleme desteği sağlayan Android üreticileri arasında daha büyük bir uçuruma yol açıyor. Bu durumun nedenlerini keşfetmeden önce en uzun güncelleme desteğine sahip markaların listesini paylaşalım.

Yerleşme Üretici/Marka Android sürüm güncellemesi güvenlik güncellemesi
a Elma 6-7 yıl 6-7 yıl
2 SAMSUNG 4 yıl 5 yıl
3 oneplus 4 yıl 5 yıl
4 Karşılığında 4 yıl 5 yıl
5 Google 3 yıl 5 yıl
6 Xiaomi 3 yıl 4 yıl
7 motorola 3 yıl 4 yıl
8 İmparatorluk 3 yıl 4 yıl
9 in vivo 3 yıl 3 yıl
10 nokia 3 yıl 3 yıl
11. sony 2 yıl 3 yıl
12 onur 2 yıl 2 yıl
13 asus 2 yıl 2 yıl
14 TCL 2 yıl 2 yıl
15 ZTE 1 yıl 1 yıl
Apple dışında, yalnızca güncelleme desteği vermeyi taahhüt eden üreticiler dahil edilmiştir.

Bahsettiğimiz yazılım destek sürelerinin değişkenlik göstermesinin aslında 3 ana nedeni var. Bunlardan ilki, yazılımın Google’a ait olmasından kaynaklanmaktadır. Bazı anlaşmalar yapılmış olsa da Google’dan gelecek en ufak bir gecikme markaları anında etkileyebilir. Ayrıca, her güncellemeden sonra One UI ve MIUI gibi farklı arayüzleri yapılandırmak zaman ve çaba gerektirir.

İkinci sebep, donanım bileşenlerinin dış kaynak kullanımıdır. Örneğin Apple kendi işlemcisini tasarlayıp ürettiği ve yazılımını yaptığı için bu cihazı ne kadar süre aktif tutmak istediğini kolaylıkla kendisi belirleyebilir. Ancak, Qualcomm veya MediaTek gibi yonga üreticilerinden işlemci satın alan markalar zorunlu olarak kısıtlanmıştır.

Üçüncü neden, çok sayıda cihazdır. Android akıllı telefon üreticileri her yıl düzinelerce yeni cihaz piyasaya sürüyor. Örneğin Samsung’a bakacak olursak son yıllarda bu sayıyı düşürmüş olsa da S, Note, Z, A, J ve F serisi gibi her birinde en az 3-4 model bulunan serileri var. Yani her yıl, Apple’ın son 7 yılda piyasaya sürdüğünden daha fazla cihaz çıkarıyor.

Benzer bir durum Xiaomi için de geçerli. Şirket, Mi serisinin yanı sıra her yıl Redmi, Redmi Note, Redmi K, POCO M, POCO F, POCO C ve Black Shark gibi seriler altında onlarca yeni modeli piyasaya sürüyor. Ayrıca bunların bir kısmı Android 13, bir kısmı Android 12 ve Android 11’de geliştirilen MIUI sürümünü verir.

Ayrıca Xiaomi, diğer markalardan farklı olarak POCO markasıyla sattığı cihazı bir ülkede başka bir ülkede Redmi adı altında satabiliyor. Geçen yıl Türkiye’de bu şekilde satışa çıktı. Redmi Note 11 Pro Plus 5G modeli aslında Hindistan’da Xiaomi Mi 11i olarak satılan cihazdır. Hindistan’da satışa sunduğu Redmi Note 11 Pro Plus, Note 11 Pro adıyla ülkemize geldi.

Dolayısıyla bu noktada sorunun ana sebebinin Google ve işlemci üreticileri değil akıllı telefon üreticileri olduğunu söyleyebiliriz. Samsung ve Xiaomi gibi çok sayıda model çıkaran herhangi bir marka, Apple’ınkine eşdeğer yazılım desteği sağlamak için 100 ila 200 cihazı güncellemelidir.

Yeni cihazlarına sıfırdan başlamaları ve 5 yıla kadar destek sunmaları tüketiciler için elbette önemli bir gelişme. Özellikle Türkiye gibi ekonomik kriz yaşayan ülkelerde, insanlar telefon değiştiremedikleri için uzun süre güncel kalan modelleri baz alarak yeni bir cihaz almak mantıklı olacaktır.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsun? Düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Contents

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest article

Contents