Monday, March 20, 2023

Hızla artan uydular, uzaylı arayışımızı etkileyebilir

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

Bilim adamları, yörüngedeki hızla artan uydu sayısıyla ilgili endişelerini dile getirdiler. Buna göre 2030 yılına kadar yüzbinlerce uydu gökyüzünü işgal edebilir ve bu durum astronomların gözlemlerini ciddi şekilde etkileyebilir.

Uzay araştırmaları tüm hızıyla devam ederken, bu çalışmaların beraberinde getirdiği büyük bir sorun var: uzay enkazı. Artık yararlı bir işleve hizmet etmeyen yörüngedeki nesnelere bu adı veriyoruz. Birçok açıdan büyük tehlike arz eden bu cisimlerin sayısı her geçen gün artıyor. bunun gibi veri1 cm’den büyük cisimlerin sayısının 670 bin civarında olduğunu ortaya koyuyor.

Artık uzmanlar, bu enkazın ve aktif uyduların gelecekteki evren araştırmalarına engel olabileceğini açıkladılar. Buna göre 2030 yılı sonuna kadar gökyüzü uydularla dolup taşabilir ve astronomların gözlemlemesini sağlayın; bir ihtimal bile dünya dışı yaşam arayışını bozabilir.

2030 yılına kadar gökyüzü uydularla dolup taşacak ve gördüğümüz yıldızların sayısı önemli ölçüde azalacak.”

Her şeyden önce, artık yörüngede. 8.000 uydu Geri döndüğünü söyleyeyim. Bu, 2019’dakinden dört kat daha fazla. Bu sayının gelecekte önemli ölçüde artması bekleniyor. Gelen bilgilerde 400.000 uydu SpaceX’in tek başına Starlink hizmeti için 44.000 uydu fırlatmaya hazırlandığı bildiriliyor.

Bu nedenle uzmanların endişeleri hızla artıyor. Gökbilimciler zaten uyduların neden olduğu ışık kirliliği ile mücadele ediyor. optik teleskopların çalışmasına engel olmak söyle. Ayrıca işlevini yitiren uyduların ateş toplarına dönüşebileceğini ve üretilen ışık nedeniyle gözlemlere büyük zararlar verebileceğini savunanlar da var.

ALAKALI HABERLER

Galaksimizi daha önce hiç böyle görmediniz: Samanyolu’ndaki milyarlarca yıldızın çarpıcı bir fotoğrafı

California Üniversitesi’nde fizik ve astronomi profesörü olan Tony Tyson şöyle diyor:2030 yılında karanlık bir yere gidip gökyüzüne bakarsanız çok ürkütücü bir manzara ile karşılaşabilirsiniz. Hava muhtemelen hareket ediyor uydularla dolup taşacak ve gördüğümüz yıldızların sayısı önemli ölçüde azalacak. Bu çok önemli bir konu.”

Yüzbinlerce uyduyla dolu bir gökyüzü, diğer medeniyetlerden gelen olası sinyallerin tespit edilmesini zorlaştırabilir.

Aralarında İngiltere Uzay Ajansı’nın da bulunduğu bazı ajanslar, durumun ciddiyeti nedeniyle geçen hafta bir konferans düzenledi. Royal Astronomical Society’nin direktörü Robert Massey de önümüzdeki birkaç yıl boyunca yörüngede olacak. yüzbinlerce uyduyu görebildiğimizbunun başka medeniyetlerden gelmesi mümkün mü? sinyallerin algılanmasını zorlaştırabilir. söyle.

Massey, bunun aynı zamanda bir kültür meselesi olduğunu, uyduların doğal manzaramıza Zarar vereceğini de ekliyor. Öte yandan Temmuz ayında Şili’de milyarlarca yıldız ve galaksiyi gözlemlemek için 10 yıllık araştırmasına başlayacak. Vera Rubinleri Teleskobun taramalarının uzaydaki cisimlerden ciddi şekilde etkileneceği de belirtiliyor.

ALAKALI HABERLER

Ölümsüz olup Samanyolu ve Andromeda galaksilerinin çarpışmasını izleyebilseydik, bu eşsiz manzaraya tanık olurduk!

Kısacası uzmanlar, göndereceğimiz uyduların hem çevre hem de uzay araştırmalarımızda sorun yaratacağından endişe ediyor. kontrollü davranış gerektiğini vurgular.

Uyduların gözleme engel olacak şekilde tasarlanmaması, optik teleskopların görüş alanından çıkarılması veya aktif olmayan uyduların yörüngeden çıkarılması gibi çözümler sunulmaktadır. Elbette uzayda zaten binlerce nesne olduğu için bu durumdan nasıl kaçınacağımızı bilmiyoruz.

Kaynak :
https://www.in Independent.co.uk/news/space-junk-aliens-ufo-spacex-b2271454.html

Contents

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest article

Contents