IBM, binlerce çalışanını işten çıkaracağını duyurdu

Teknoloji dünyasının en büyük isimlerinden IBM de toplu işten çıkarmalara katıldı. Ancak mantık diğer teknoloji şirketleri ile aynı değil.

Son yıllarda yakaladığı ivme ile hızla işe alım yapan ve büyüyen şirketler son aylarda kanamaya başladı. Sonunda dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri IBMbinlerce çalışanını işten çıkaracağını açıkladı.

Şirket tarafından paylaşılan açıklamada, toplam 3.900 çalışan Görevden alınacağı söylendi. Bu rakam, şirketin toplam iş gücünün %1,5’ine tekabül ediyor. Ancak işten çıkarmaların diğer teknoloji şirketlerinden farklı bir nedeni var.

İşten çıkarma, şirketin daha önce satış yaptığı bölümlerin bir yansıması:

IBM

IBM, bulut teknolojisine odaklanmak için eski hizmetler işine 2021’de son vermişti. Ayrıca sırasıyla Kasım 2021 ve Ocak 2022’de Kyndryl ve Watson Health bölümlerini sattı.

Bu bölümler IBM’den ayrıldıktan sonra istifa etti şirkette kalan çalışanlar kapsayacak. İşten çıkarmalar, güvenlik ve çalışanlara ve şirkete ödemeler 300 milyon dolar maliyeti olacak.

Öte yandan IBM’in 2023 geliri konusunda olumsuz bir görüşü yok. 2023 yılında şirket, 10,5 milyar dolarlık satış başaracağını tahmin ediyor.

ALAKALI HABERLER

Türkiye’nin En ‘Yükselen’ Meslekleri Açıklandı (Yazılım Durumu)

Kaynak :
https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-01-25/ibm-to-cut-about-3-900-workers-still-hiring-in-higher-growth-areas

Contents

Similar Posts