Sunday, May 28, 2023

İnşaat ekipmanlarına bakmayı sevmemizin bilimsel nedeni

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

Kabul edelim, kaç yaşında olursak olalım hepimiz iş makinelerine bakmayı severiz. Peki vazgeçemediğimiz bu tutkunun ardındaki gerçek sebebi hiç düşündünüz mü?

Karşıdan karşıya geçerken şantiyeye denk gelip de tereddüt etmeyen kimse yok. Özellikle o sırada iş makineleri de bozulursa durum çok ilginç bir hal alıyor. ellerde bile bir fincan çay ile bir amca Muhtemelen şantiyenin olduğu yeri görmedik.

araçlar milli sporumuz İş makinesine dönüşen iş makinelerine bakma hobimiz ile sahip olduğumuz dürtüler arasındaki ilginç ilişkiyi gelin birlikte keşfedelim.

Baktığımız zaman çalışan makinelerde kendimizi görürüz.

kazıcı yükleyici

İnsan, eski çağlardan günümüze kadar olayları veya diğer insanları kontrol etme içgüdüsüyle var olmuş ve varlığını sürdürmüştür. İnsanlık için çok şey ifade ediyor güç ve hakimiyet sahibi olmak, Aslında temel ihtiyaçlarımızdan biridir.

Olumlu dürtülerimize ek olarak, yok etme, yok etme ve kontrol etme içgüdülerimizin de etkisi inkar edilemez. İş makinelerine bakarken bilinçaltında kendimizi onların yerine koyarak bastırdığımız şey de bu. dürtüleri tatmin ederiz.

İnşaat Sahaları ile Film Sahneleri Arasındaki Benzerlikler Nelerdir?

İş makinelerinin hareketleri, sahip olduğumuz öğrenme refleksiyle birleşince şantiyede gördüğümüz hareketleri gerçekten güç göstermek istiyorsak yapabileceğimizi hissettiriyor. Bu, hayran olduğumuz filmlerde kahramanın rakiplerini yenmesini izlediğimiz zamandır. o kahramanı konuşlandırmak benzeyen

Sigmund Freud’un ölüm dürtüsü Thanatos ile ilişkilendirdiği bu içgüdüsel yok etme arzusu bazen somut nesnelerle sınırlı değildir. Kendi yolundan çıkamadığı durumlarda ya da bir durumun kendisine yakışmadığını düşündüğü durumlarda, zarar verebilecek boyutta Bu dilek de yerine getirilebilir.

Yok etme arzusu çocuklukta kendini göstermeye başlar.

oyuncaklar-

Karşılaştığı sıkıntıda her şeyi yok etme ve yok etme duygusu aslında süperegomuzun yeni şekillendiği çocukluk yıllarımızda kendini gösterir. Çocukken yapılan oyuncak bebeklerin kol ve bacaklarını ayırmak, arabaları parçalamak veya kırılma eylemleri bu dürtüyü ifade etmenin yolları arasındadır.

Yaşlandıkça, bu olumsuz dürtüler spor veya dans gibi içimizden gelir. fiziksel aktiviteler ile Boyut olarak kolayca çıkarılabilir. Sağlıklı bir şekilde transfer edilemeyen bu negatif enerji, kişiye ve çevresine maddi ve manevi yönden ciddi zararlar verebilir.

Örneğin; Hepimiz telefonda tartışan çiftlere tanık olduk ve hatta bunu bizzat yaşadık. Çığlıklar yükselir, hararet yükselir ve iki taraf da yok etme dürtüsünü kontrol altına alamadığından tartışma sona erer. telefonu duvara fırlatarak biter.

Belediyeler şantiyeler için izleme alanları oluşturdu.

inşaat izleme alanı

Türk toplumunda iş makinelerine bakma alışkanlığının ciddi boyutlarına belediyeler kayıtsız kalamaz. Bildiğiniz gibi güvenliği sağlamak İnşaat sahaları genellikle büyük levhalarla çevrilidir, bu nedenle içini görmek kesinlikle kolay değildir.

Bazı belediyeler de insanları bu tutkulardan mahrum ediyor. mahrum etmemek çözüm sunar. İzmit, Çorum, Bursa gibi birçok ilde vatandaşların güvenli ve rahat bir şekilde şantiyeyi takip edebilmesi için şantiye gözetleme alanları bulunuyor.

İtalyanlar bu geleneğe özel bir isim bile verdiler.

kucaklamak

Sadece ülkemizde değil dünyanın birçok yerinde yaygın olan bu davranışa İtalyanlar özel bir isim bile bulmuşlardır. Bologna’da emekliler gibi elleri arkalarında inşaatı izleyen ve aynı zamanda başkalarına istekleri dışında tavsiye veren insanlar için “Umarell” kelime kullanılır.

“Küçük adam” anlamına gelen kelime ilk kez 2015 yılında yazar Danilo Masotti tarafından türetildi. Daha sonra yazılan iki kitap ve blog siteleri de bu kelimenin yayılmasına katkıda bulundu ve 2020 yılında “Umarell” piyasaya çıktı. İtalyanca sözlük resmen eklendi

ekskavatör 2

Bütün bunlar göz önüne alındığında, 10 yaşındaki bir erkek çocuk ile 70 yaşındaki emekli bir amcanın iş makinelerine bakmaktan neden keyif aldıklarını anlamak zor değil. Ne kadar gelişmişsek, inşaat ekipmanlarının yıkım gücü Birçoğumuzu içgüdüsel olarak etkiliyor ve şantiyeleri film sahneleri kadar çekici kılıyor.

Contents

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest article

Contents