Tuesday, September 26, 2023

İnsanların neden kuyruk kemiği vardır?

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

Sistematik ve kusursuza yakın işleyen bir sisteme sahip olmasına rağmen vücudumuzda zamanla körelen bazı organ ve yapılar vardır. Bu organlardan biri olan koksiks en tuhaflarından biridir. Çünkü kuyruğumuz yok!

Bugün insan olarak sahip olduğumuz vücut yapısı, çok uzun bir evrimin sonucu olarak bugünkü haline gelmiştir. Bu uzun süreçte Vücudumuz birçok değişiklik geçirdi.

Bu değişikliklerin bir sonucu olarak, geçmişte bizim için çalışan ancak artık işlev görmeyen birkaç parça vücudumuzda geride kalmıştır. Bunlardan biri pelvisimizin yapısında bulunur. kuyruk sokumu.

Peki günümüzde kuyruğumuz olmadığı halde neden kuyruk sokumumuz var?

Bildiğiniz gibi, dört ayaklı canlıların çoğunun büyük veya küçük bir kuyruğu vardır çünkü bu, hareket ederken dengede durmalarına yardımcı olur. Eğer insanlar bunu beğeniyorsa Yaklaşık 6 milyon yıl önce ayaklarımızın üzerinde durmaya başladık.

6 milyon yıldan günümüze kadar olan süreçte ayaklarımızın üzerinde durduğumuza göre, artık dengelemek için bir kuyruğa ihtiyacımız yok. Dolayısıyla kullanmadığımız bu organ, evrim sürecinde körelmiş ve sonraki nesillere aktarılmamıştır.

Günümüzde kuyruğumuz olmadığı halde kuyruk sokumumuzun olmasının sebeplerinden biri de budur. Koksiksin artık bir işlevi var mı?

Evet, kokeksin vücudumuzda hala bulunmasının elbette bir sebebi vardır. Artık leğen kemiğimizde bulunan bu kemik, bağırsakların bir parçasıdır ve genitoüriner sistemin (fistüller, vajina, üretra, mesane veya üreter arasındaki anormal bağlantılar) İşlevleri için gerekli olan birçok farklı kas ve bağın onarılmasına yardımcı olur.

Bu arada, hala var embriyo halinde kuyruk gelişmeye başlar. Ancak fetüs olmaya başladığımızda bu oluşum durur ve vücudumuzda sadece kuyruk sokumu kalır. Bu nedenle biz insanlar olarak kuyruğumuz yok ama kuyruk kemiğimiz var.

Peki bir kuyruğumuz olsaydı onu ne için kullanırdık?

“Yeni Dünya” maymunları olarak adlandırılan Güney ve Orta Amerika’ya özgü bazı maymun türleri, ağaç dallarının etrafında sürünebilir ve hatta vücut ağırlıklarını destekleyebilir ve Nesneleri yakalayabilen kuyrukları vardır.

Ancak Afrika, Asya ve Güney Avrupa’da yaşayan babun ve makak gibi yaşayan en yakın kuyruklu akrabalarımızın genellikle kuyrukları vardır. denge için kullan “Eski dünya” Onlar maymun ve hiçbirinin kavrayıcı bir kuyruğu yok çünkü bu soy ağacında bir geri adım.

Bu yüzden muhtemelen kuyruklarımız olmazdı, ancak bu onların işe yaramaz olacağı anlamına gelmez:

Bir makak gibi uzun tüylü bir kuyruk, doğal bir şal görevi görebilir, böylece ısınmak için kuyruklarımızı etrafımıza sarabiliriz. Kışın kış uykusuna yatacak şekilde evrimleşmiş olsaydık, kuyruklarımız bazı hayvanların kullandığı bir yağ depolama sistemi bile olabilirdi.

İnsanın kendini süsleme dürtüsü göz önüne alındığında, kuyruklar bir diziAynı zamanda bir moda trendine de yol açabilir. Tarihin en eski takıları 100.000 yıl öncesine dayanmaktadır. Bu nedenle atalarımızın kolye, küpe gibi süs eşyalarının yanı sıra kuyruk halkaları, kuyruk duvakları ve hatta kuyruk saçı fileleri kullanılmıştır. gibi aksesuarları geliştirmeyi hayal etmek zor değil.

ALAKALI HABERLER

İnsan vücudundaki 10 ilkel organ ve kas

Contents

More articles

Latest article

Contents