Saturday, September 23, 2023

Instagram veya WhatsApp’tan gelen bu mesajları açmayın! Banka hesabınız dakikalar içinde boşaltılabilir

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

Dijital dönüşümün motoru internetten Bize en büyük hediyelerden biri sosyal medya. Doğru ve yerinde kullanıldığında insanlara büyük fayda sağlayan bu platformlarda ne yazık ki can sıkıcı olaylar da yaşanabiliyor. Bunun en büyük örneği sosyal medya dolandırıcılığıdır. İnsanların alın teriyle kazandıkları paralara göz diken dolandırıcılar, insanları pes ettiren yöntemlerle her geçen gün insanları mağdur etmeye devam ediyor. Çünkü Instagram ve WhatsApp Sosyal medya platformları başta olmak üzere sosyal medya platformlarında hesaplarınıza gelen bu mesajları açmayın.

Bu mesajlara Instagram ve WhatsApp hesaplarınızdan erişmeyiniz.

sosyal medyada dolandırıcılar kullanıcıları en hassas oldukları yerden vururlar. Buna örnekler verecek olursak; Instagram DM yoluyla hedef kullanıcıya, telif hakkı veya platform kurallarını ihlal ettiği için hesabının 24 ila 48 saat içinde kapatılacağını belirten bir mesaj gönderilecektir. Bu tür iletilerin altında her zaman bir bağlantı bulunur ve hedef kullanıcının bu bağlantıya tedirgin bir şekilde tıklaması için ortam hazırlanır. Bu noktada belirtmek istediğimiz tek şey, sosyal medya platformlarının asla kullanıcı ile DM üzerinden etkileşime geçmemesidir.

Bu mesajlara Instagram ve WhatsApp hesaplarınızdan erişmeyiniz.
Bu mesajlara Instagram ve WhatsApp hesaplarınızdan erişmeyiniz.

Hedef kullanıcı bu tuzağa düştüğünde, yani linke tıkladığınızda Ne yazık ki dolandırıcılar amaçlarına ulaşıyor. Dolandırıcılar şu anda hedefin sosyal medya hesabını ele geçiriyor ve hatta yapabilirlerse banka hesaplarını boşaltabilirler. Bunun dışında ele geçirilen hesap, diğer hesapları tuzağa düşürmek için de kullanılıyor.

Telefonu şarj edeceğiz diye sadece pili bitirmeyin: telefonu şarj ederken dikkatli olun!

Telefonu şarj edeceğiz diye sadece pili bitirmeyin: telefonu şarj ederken dikkatli olun!

Telefonu şarj edeceğiz diye pili öldürmeyin. Telefonu şarj ederken dikkat edilmesi gereken kritik detaylar!

Bu noktada, dolandırıcılar yaygındır tercih ki o Yöntemlerden biri de “X’e çok teşekkür ederim, onun sayesinde X TL kazandım” gibi paylaşımlar yapmaktır. Tipik olarak, bu mesajlar nakit olarak binlerce TL veya daha da kötüsü, hesabı ele geçirilen kullanıcının adını ve diğer kişisel bilgilerini içeren sahte banka dekontlarının bir görüntüsünü içerir. Bu, söz konusu hesabın takipçilerine yanlış bir güven duygusu aşılar.

2019’da patlak verdi koronavirüs Pandemi de bu tür dolandırıcılıklar için bir araç olarak kullanıldı. Geçen yıl çıkan pek çok haberde, kullanıcılar sosyal medya Sözde “Pandemi Destek Uygulaması” için platformlarından sahte formlarla linkler gönderildi. Ne yazık ki yukarıda da belirttiğimiz gibi bu mesajlar önceden çalınmış hesaplardan yani hedef kullanıcı ile bağlantılı hesaplardan gönderilmiştir. Tuzağa düşerek bu linklere tıklayanların paraları çalındı.

Sosyal medya dolandırıcılıkları yukarıda anlattıklarımızla sınırlıdır. olumsuzluk. Şu anda dolandırıcılar; terör, taciz, özel fotoğraflar gibi hassas ve ciddi konularla insanları hem maddi hem manevi mağdur etmeye devam ediyorlar. Platformdan bağımsız olarak böyle bir mesaj aldıysanız, mesajdaki link benzeri bağlantılara kesinlikle tıklamanıza gerek yoktur. Bunun dışında mesajda herhangi bir link yoksa ve sizden daha fazla bir şey isteniyorsa karşı taraf ile küçük bir test yapabilir veya bir şekilde hesap sahibi ile iletişime geçerek mesajı doğrulayabilirsiniz.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsun? Daha önce böyle durumlarla karşılaştınız mı? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın!

Contents

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest article

Contents