Monday, September 25, 2023

iPhone fiyatları 10 yılda asgari ücrete göre ne kadar arttı?

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

Dolar kurunun artmasıyla birlikte iPhone fiyatları da yıllar içinde kat kat arttı. Peki son 10 yılda iPhone fiyatları asgari ücrete göre ne kadar arttı? Bu sorunun cevabını tablo ve grafiklerle somut olarak verdik.

Son yıllarda Türk Lirası’nda yaşanan ve halen devam eden değer kaybı, her türlü üründe fiyat artışlarına neden olmuştur. Doların yükselmesiyle birlikte büyük ölçüde bağımlı olduğumuz teknoloji ürünlerinin fiyatları “biz” oluyor.ütopik seviyelere ulaştı‘ diyerek bizi daha da kandırmayı başardı ve kendisine hiçbir kısıtlama getirmeden büyümeye devam etti.

Bu artışı en somut olarak görebildiğimiz ürünler ise akıllı telefonlar oldu. Apple gibi fiyatını genel bir oranda sabit tutan bir firmanın telefonları bile bir anda ülkemizde karşımıza çıkıyor. 10 bin TL’ye yakın artışlar gördü. Bu artışlar asgari ücretle kıyaslandığında nasıl bir tablo ortaya çıkıyor? Asgari ücrete göre iPhone’un fiyatı yıllar içinde nasıl değişti? Bu soruların net cevaplarını sizler için derledik.

iPhone fiyatları son 10 yılda asgari ücrete göre nasıl değişti?

Standart modeller:

iphone asgari ücret

  • *AAynı yıl tanıtılan iPhone SE veya iPhone XR gibi telefon modelleri bu tabloya dahil edilmedi. Ayrıca 2019’da tanıtılan iPhone 11’in 2018’de tanıtılan iPhone Xs’ten daha ucuz olmasının nedeni ise Apple’ın isimlendirmeyi değiştirmesi, 2019’dan itibaren ortadaki modelin iPhone 11 yerine iPhone 11 Pro, en uygun fiyatlı model olarak adlandırılmasıdır. iPhone 11 R yerine iPhone 11’dir. İsimlendirmeden kaynaklı diyelim.
  • **Yeni iPhone modeli Eylül ayında tanıtılacaktır, bu oran sadece mevcut asgari ücreti ve mevcut en son iPhone modelini kapsamaktadır. Bu oran, Apple’ın olası zam kararı sonrasında değişebilir.
  • Tüm fiyatlar, cihazların lansman fiyatlarına göre hesaplanmıştır.

En İyi Modeller:

iphone asgari ücret

  • *Eylül ayında yeni iPhone modeli tanıtılacaktır, bu oran sadece mevcut asgari ücreti ve mevcut en son iPhone modelini kapsamaktadır. Bu oran, Apple’ın olası zam kararı sonrasında değişebilir.
  • Tüm fiyatlar, cihazların lansman fiyatlarına göre hesaplanmıştır.

iPhone serisinin en yüksek modellerine bakacak olursak yıllar arasında büyük dalgalanmalar görüyoruz. Bunun sebebi ise hem kurdaki artış hem de Apple’ın artık daha iyi ve daha donanımlı olan serileri. daha pahalı modellere başlamak zorunda kaldı.

Gelecek yıl durum nasıl olacak?

Önümüzdeki yıl durum nasıl olacak sorusuna ekonominin mevcut durumu nedeniyle cevap vermek mümkün olmayabilir. Ancak bu noktada hatırlatmak istediğimiz önemli bir nokta var: Apple, iPhone 14 serisi ile tüm iPhone modellerinin fiyatını artırmıştı. Bu nedenle gelecek yıl Daha yüksek iPhone fiyatları görmemiz oldukça olası.

ALAKALI HABERLER

Son 20 yılda asgari ücret artışının en fazla olduğu ülkeler belli oldu (Türkiye’nin sıralamasına şaşıracaksınız)

ALAKALI HABERLER

Zamanında alamadık…: 10 yıl önce Netflix’e 1.000$ yatırsaydınız, bugün ne kadar paranız olurdu?

Contents

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest article

Contents