Saturday, September 30, 2023

Kardeş kalıntılarını vücutta taşımak: cenin içinde cenin

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

İkiz gebeliklerin anne karnındaki gelişimi sırasında ortaya çıkan nadir bir durum olan fetüste fetüs, bir kardeşten diğer kardeşe ait kalıntıların farklı organlara yerleşerek burada varlıklarını sürdürmeleri olarak tanımlanır.

İnanılması zor olan fetus-in-fetu (FIF) tıpta “anomali” (anormal, anormal) olarak tanımlanır. dünya çapında 200 vaka bildirildi.

Bu sendrom bazen annenin hamileliği sırasında keşfedilebilse de genellikle yenidoğan ve bebeklerde görülür. 500.000 doğumda 1 görülür. Yetişkinlerde yenidoğanlara göre çok daha az görülür. Bu fenomenin neden ve nasıl oluştuğuna daha yakından bakalım.

Aslında her şey döllenmiş yumurtanın ilk gelişimi sırasında başlar.

ultrason

Döllenme sırasında embriyoyu oluşturan hücre kümeleri normal geliştiğinde sağlıklı ikizler oluşurken, eğer iki embriyo farklı boyutlardaysa büyük olan yeterli miktarda plasental kan alır ve normal bir fetüs olarak gelişmeye devam eder. küçük olan gibi olumsuz intrauterin koşullar nedeniyle gelişmez o bölgede ölür ve cansız kalır.

Bu semptomun nasıl ortaya çıktığı üzerinde çalışan araştırmacılar, iki ortak teoride birleşmişlerdir.

cenin

Bir görüşe göre fetüs kalbi, beyni, gözbebeklerini, bağırsakları veya çeşitli uzuvları içerir. organlar farklılaştıkçaaksi halde simetrik yapışık ikizler olarak normal ikizler bozuk olurlar.

Meecker, FIF’i ilk olarak 19. yüzyılda, kusurlu ikizlerden oluşan bir fetüsün sağlıklı eşinin karın boşluğunda bulunduğu nadir bir durum olarak tanımladı.

bebek

Bu sendromu gösteren fetüsün muayenesi sırasında karın şiş ve aynı zamanda yumuşaktı. kitleler temiz elinde idi. Kitlenin fetal görünümü, uzuv benzeri yapıları, anormal iskelet ve bağırsak gelişimi vardı.

Vakaların yaklaşık %80’inde bu anormal durum normal fetüsün vücudunda mevcuttur. karın arkasında Ancak göğüs, kasık, koksiks gibi vücudun diğer bölgelerinde de görülebilir.

Genellikle fetüste sadece bir fetüs bulunur, ancak iki veya daha fazlasının bir arada bulunduğu durumlar da olabilir.

ikizler

Teşhis ve tedavi amacıyla fetüste yeni bir cenin oluşumuna neden olan bu kitle yeni doğan bebeklerin vücutlarına uygulanır. potansiyel olarak zararlı ikencerrahi olarak çıkarılmış ve incelenmiştir.

Fetüs içinde fetüs sendromu bazen hamileliğin erken döneminde fark edilmeyebilir.

bebek

Gebelikler ortalama 38-40 hafta sürerken anneninki hamileliğin 25. haftasında Bir kitle tespit edildi ve gebelik ilerledikçe bu kitleler arttı. Ultrason ve MR ile tespit edilen bu kitleler incelendiğinde oluşumların fetüs içinde fetüs ile sonuçlanacağı anlaşıldı.

Bazı durumlarda sağlıklı doğan bebeklerde ikizler daha sonraki yıllarda karında kitle olarak saptanabilir.

Doğumdan sonra görülen örneklerde bu durum Genellikle 1 yaş civarında ortaya çıksa davar olan kitle büyüyerek çevre dokulara baskı yapar ve bu baskının neden olduğu şikayetler nedeniyle bebeğin kardeşinin kalıntılarını taşıdığı ortaya çıkar.

Okuma ve dinleme gibi çeşitli bilişsel sorunları olan Hintli bir kadının beyninde o doğduktan yıllar sonra erkek kardeşinin kalıntıları bulundu.

ikizler

Daha sonra genç kadının, üzerindeki kalıntılardan habersiz, alışılmadık bir cerrahi teknikle bu sendroma yakalandığı anlaşıldı. 26 yıl boyunca kendisine işkence eden ikiz kardeşinin cenazeleri temizledik.

FİF’i zaman zaman başka şekillerde ve farklı nedenlerle gelişen tümörlerle karıştırmak mümkündür.

Fetüste fetüse neden olan kitleler “teratom” adı verilen bir tümör türü olarak da görülebilir. teşhis etmek çok zor ve fetüs oluşumuna neden olan kitleler sıklıkla teratomlarla karıştırılabilir.

Geçmişte bilim adamları, fetüsteki fetüsün anormal gelişimin ürünü olmaktan ziyade oldukça gelişmiş bir teratomun sonucu olduğunu düşünüyorlardı.

cenin

Teratomlar yabancı doku olan saç, diş, kemik ve organ dokuları olabilir ve bebeklerde en sık görülen kötü huylu bir tümör.

Teratom genellikle yumurtalıklarda, testislerde, peritonda ve koksikste bulunurken, FIF yetersiz kan akışı nedeniyle büyümeyi durdurabilen amniyon kesesinde bulunur. Ayrıca fetüste cenin oluşumuna neden olan kistler, iyi huylu ve göbek kordonunun yapısına benzer temiz bir kan kaynağına sahip.

ALAKALI HABERLER

Anne karnında taşlaşmış gerçek bir bebeğe bakıyorsunuz! Peki bu korkunç şey nasıl ortaya çıkıyor?

ALAKALI HABERLER

Karın yeterince büyümüyorsa bebekler hamilelik sırasında sıkışmış hissedebilir mi?

ALAKALI HABERLER

Bebeği anne karnında aylarca tok ve sağlıklı tutan ‘Plasenta’ nedir? İşte plasenta hakkında 11 ilginç gerçek

Contents

More articles

Latest article

Contents