Saturday, September 23, 2023

Kredi kartı ücreti iadesini nasıl alabilirim?

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

Günümüz ekonomik ortamında hemen herkesin en az bir tane kullanması gereken kredi kartları çoğu zaman işimizi kolaylaştırsa da bazen bankalar üyelik aidatı, aidat gibi isimlerle bizden fazladan para alıyor. Peki, kredi kartı masraflarını nasıl geri alırsınız? Kredi kartı ücreti iadesi almak için uygulayabileceğiniz yöntemlere daha yakından bakalım.

Kaç tane kredi kartın var? Bu soruya cevabınız bir ise şanslısınız ama düşük gelirli biriyseniz maalesef bu cevap çift haneli rakamlara ulaşabiliyor. Çünkü mevcut ekonomik koşullarda hayatta kalabilmek için borç para almak zorunda kalabiliriz. Evet, kredi kartları kullanıcılar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. birçok avantaj sunar, ancak kredi kartı maliyetleri ya da yıllık aidat gibi adlar altında bazen bize ek maliyet getirebiliyorlar.

Kredi kartı ücretleri yıllık olarak alınır ve çoğu zaman çok yüksek değildir, ancak bankaların en şirin hallerini aldıkları başvuru bölümünde bilgilenmezsek fazladan bir ücret ödemek oldukça can sıkıcı olabilir. Peki, kredi kartı masraflarını nasıl geri alırsınız? Merak etmeyin kanunlar tüketicinin yanında. Gelin kredi kartı ücreti iadesi almak için Dilerseniz uygulayabileceğiniz yöntemlere daha yakından bakalım.

Kredi kartı masrafları nasıl tahsil edilir? İşte uygulayabileceğiniz tüm yöntemler:

 • Yöntem 1: Kredi kartını kullandığınız bankanın müşteri hizmetlerini arayınız.
 • Yöntem #2: Müşterisi olduğunuz banka şubesine bir dilekçe yazın.
 • Yöntem #3: Ülkenizdeki tüketici hakem heyetiyle iletişime geçin.
 • Yöntem #4: Tüketici Hakem Heyetine e-Devlet üzerinden başvurunuz.

kredi kartı

1. Yöntem: Kredi kartını kullandığınız bankanın müşteri hizmetlerini arayın:

Çok etkili olmasa da kredi kartı ücret iadesi için başvurmanız gereken ilk yöntem kredi kartını kullanmanızdır. bankanın müşteri hizmetleri ile görüşün. Bu, bankanın müşteri hizmetlerini arayıp durumu anlatarak ve kredi kartı ücretinin iadesini talep ederek mümkündür.

Bu noktada küçük bir parantez açalım. Müşteri hizmetlerini arayıp para iadesi talep etmek yasal bir taleptir, ancak genellikle konuştuğunuz kişi temsilci bunun mümkün olmadığını söyleyecektir. Eğer böyle bir tepki alırsanız diğer yöntemleri uygulayarak sonuca ulaşabilirsiniz.

kredi kartı

Yöntem #2: Müşterisi olduğunuz banka şubesine bir dilekçe yazın:

Bankanın müşteri hizmetlerini arayıp kredi kartı ücreti iadesi talep ederseniz ve reddedilirseniz başka bir yöntem kullanmak zorunda kalırsınız. müşterisi olduğunuz bankanın şubesine bu konu hakkında dilekçe yaz Aşağıdaki örneği kullanarak dilekçenizi oluşturabilirsiniz;

……………… BANKASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

KENT

KONU: Kredi Kartı Yıllık Ücret İadesi Hakkında

Hamileyim…. …. …. …. …….. yıl ..…. numaralı kredi kartından. Mayıs ayı ekstre ekstresinden …… TL kredi kartı yıllık ücretinin kesildiği bilgisi tarafıma iletilmiştir. Kesilen yıllık ücret, 4822 sayılı Kanun ile değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinde düzenlenen “Sözleşmelerde Haksız Hüküm” hükmüne ve ilgili yasal düzenlemelere aykırıdır.

Yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı ….. hesap özetindeki yıllık ücrete itiraz ediyor ve ….TL yıllık ücretin bir sonraki hesap özetindeki tutardan düşülmesi gerektiğini bilgilerinize sunuyorum. . ……/…/….

İsim soyisim

İmza

Adres :

TC numarası:

Telefon numarası :

EKLER:

1. …/…/…. vade tarihli hesap özeti

2. Kimlik fotokopisi

kredi kartı

Yöntem #3: Ülkenizdeki tüketici hakem heyetiyle iletişime geçin:

Banka müşteri hizmetlerini aradım yetmedi dilekçe yazdım ama yine de kredi kartı ücreti iadesi alamam diyorsanız Yetkililerle iletişime geçme zamanı. Ülkemizin her ilinde ticaret müdürlükleri ve her ilçede kaymakamlıklara bağlı olarak çalışan tüketici hakem heyetleri bulunmaktadır.

Hızlı bir Google araması, bölgenizdeki tüketici hakem heyetinin iletişim bilgilerine ulaşmanızı sağlayacaktır. Tüketici hakem heyetine gitmeli ve başvuru formu doldurmalısınız. Başvuru formunda sorunu açıkça belirtmeli ve gerekli ek belgeleri getirmelisiniz. Tüketici Uyuşmazlıkları Kurulu’na gidecek vaktiniz yoksa aşağıdaki yöntemi kullanarak online başvuruda bulunabilirsiniz.

kredi kartı

Yöntem #4: eDevlet Üzerinden Tüketici Hakem Heyetine Başvurun:

 • Aşama 1: Burada e-Devlet web sitesini link üzerinden açınız.
 • Adım 2: e-Devlet hesap bilgileriniz ile giriş yapınız.
 • Aşama 3: e-devlet arama çubuğuna tubis yazıp aratınız.
 • Adım 4: Arama sonuçları üzerinden Tüketici Hakem Heyeti sayfasına ulaşın.
 • Adım 5: Uygulamaya git butonu ile Tüketici Hakem Kurulu web sitesini açın.
 • Adım #6: e-Devlet hesap bilgileriniz ile giriş yapacaksınız.
 • Adım #7: Yeni bir referans oluşturun.
 • Adım #8: Başvurunuzla ilgili tüm detayları en güncel şekilde giriniz.
 • Adım #9: Ödeme kanıtı ekleyin.

Tüketici Hakem Kurulu’ndan e-Devlet üzerinden kredi kartı ücret iadesi talebinde bulunmak için yukarıdaki adımları takip ediniz. Bu noktada topu tüketici hakem heyetine attınız. Heyetin iş yoğunluğuna göre başvurunuz incelenecek ve büyük ihtimalle lehinize karar verilecektir.

kredi kartı, emlak

Kredi kartı aidatları yasal mı?

Elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz, ancak kredi kartı ek ücretinin yasal olup olmadığını veya bankanın benden böyle bir ücret alıp almadığını merak ediyor olabilirsiniz; evet, kredi kartı ücretleri yasaldır. Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’e göre bankalar, müşteriden kredi kartı ücreti veya yıllık üyelik aidatı adı altında ücret alma hakkına sahiptir.

Bankalar alacakları ücreti kredi kartı sözleşmesinde açıkça belirtmeli ve müşteriden izin almalıdır. iyi sözleşmede müşteriye ödeme yapılacağı açıkça belirtilmişse Kart ücretini ödemeniz gerekir çünkü bu, bankanın yasal olarak almasına izin verilen bir ücrettir.

Yani devlet bizi korumuyor mu? Elbette korur. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda, bu cümle tüm oyunu bozar; “Kart veren kuruluşların, tüketicilere yıllık ücret veya benzeri bir şey talep etmedikleri bir tür kredi kartı sunmaları gerekiyor.”

Başka bir deyişle, bir hesabınız olsun veya olmasın, ancak kredi kartı ücretlerini ödemek istemediğiniz X bankasının kredi kartını kullanmak istediğinizi varsayalım. Bank X size en az iki seçenek sunmalıdır; Ücretli kredi kartı ve komisyonsuz kredi kartı. Ücretin ödenmediği ancak ücretin alındığı seçeneği seçtiyseniz yüzde yüz hakkıyla bu ücretin iadesini talep edebilirsiniz.

Bankaların müşterileri için yıllık gereksinimleri kredi kartı ücretleri nasıl geri alınır sorusuna cevap vererek bu işlem için başvurmanız gereken yöntemlerden bahsettik. Gelecekte bu tür işlemler yapmak zorunda kalmamak için, kredi kartı sözleşmesi imzalamadan önce en küçük detayları bile okumakta fayda var.

Contents

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest article

Contents