Wednesday, September 27, 2023

NASA, Mars görevini sonlandırıyor! – ShiftDelete.Net

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

NASA, bir süredir Mars’ın yüzeyini araştırıyor. Kızıl gezegen hakkında bilgiler, Perseverance, Curiosity, Ingenuity ve InSight gibi araçlarla hem havadan hem de yerden toplanır. Bu süreçte bazı araçların görev süresi dolmaya başlıyor.

NASA’nın Mars’taki InSight gezgini kapanıyor

NASA, dört yıl sonra Mars’a yaptığı InSight görevinin sona erdiğini resmen duyurdu. Görev, NASA’nın araçla art arda iki denemede temas kuramaması ve Jet Tahrik Laboratuvarı (JPL) görev ekibinin InSight’ın güneş enerjisiyle çalışan pillerinin bittiği sonucuna varmasının ardından sonlandırıldı.

Mars yüzeyindeki sismik hareket, jeodezi ve ısı transferini inceleyen InSight, güneş panellerinde biriken toz nedeniyle yavaş yavaş gücünü kaybetti. Sonunda artık pillerini şarj edemeyen InSight görevi tamamlanabildi.

NASA, rüzgar enerjisiyle Mars'ta yaşam alanı kuracak!

NASA, rüzgar enerjisiyle Mars’ta yaşam alanı kuracak!

NASA araştırmacıları, Mars’ta yeni bir yaşam biçimi buldu. Araştırmacılara göre rüzgar enerjisi ile Mars’ta yaşamak mümkün.

NASA geçtiğimiz günlerde InSight tarafından Dünya’ya gönderilen en son görüntüyü paylaştı. Resim, Mars aracının parçalarını koruyan rüzgar ve termal kalkanı göstermektedir. Bu görüntü, InSight’tan bir veda mesajıyla birlikte Twitter’da yayınlandı.

InSight, Mars yüzeyinde bulunduğu süre boyunca gezegenin iç katmanları, sıvı çekirdek, soyu tükenmek üzere olan manyetik alandaki değişiklikler ve Mars’taki hava durumu hakkında bilgi topladı. InSight ile birlikte, başka bir gezegende sismik aktivitenin ilk tespitini yaptı. Uzay aracı ayrıca bir meteor çarpması sonucu meydana gelen bir depremi de kaydetmeyi başardı.

InSight’ın pillerinin bitmesiyle NASA’nın Mars görevlerinden biri sona erdi. Peki NASA’nın Mars yüzeyinde yaptığı araştırma hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


Contents

More articles

Latest article

Contents