Tuesday, September 26, 2023

Neden bazı aşıları yılda bir, bazılarını ise her yıl yaptırıyoruz?

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

Çocukken aldığımız aşıların çoğu ek takviyeye ihtiyaç duymadan bizi ömür boyu koruyor. Ancak daha fazla aşıya, özellikle grip aşısına ve en az iki kez yaşadığımız Covid-19 gibi bazı aşılara ihtiyacımız var. Peki neden?

Dünya Sağlık Örgütü’nün paylaştığı verilere göre; Çocukken yapılan kızamık, su çiçeği ve kabakulak gibi aşılar sayesinde artık durum böyle değil. hastalıklar neredeyse hiç oluşmaz. Bu aşılar sayesinde her yıl 2 ila 3 milyon hayatın kurtarıldığı tahmin ediliyor.

Teknolojinin yanı sıra aşı gibi tedavi yöntemleri de Sağlık hizmetleri çok daha iyi. Ancak bazı aşıların her yıl veya belirli aralıklarla yeniden yapılması gerekir. Bunun nedenlerini sizler için sıraladık.

Bunu anlamak için öncelikle vücudumuzun bağışıklık sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmemiz gerekiyor.

bağışıklık sistemimiz

Bağışıklık sistemimiz, vücudumuzu zararlı bakteri ve virüslerden korumak için birlikte çalışan farklı hücre türlerinden oluşur. güvenlik sistemlerinden oluşmaktadır. Bu sistemler doğal ve kazanılmış bağışıklık olarak ikiye ayrılır.

Doğuştan gelen bağışıklık, doğumda sahip olduğumuz bağışıklıktır. Deri gibi dış savunma bölgelerinden ve hücreler gibi iç savunma bölgelerinden oluşur. Acil bir durumda doğuştan gelen bağışıklık sistemimiz ilk yardım ekibi olarak görebiliriz

Edinilmiş bağışıklık, doğuştan sahip olmadığımız ve Yaşamımız boyunca geliştirmemiz gereken bağışıklıktır. Bu sistem aktif ve pasif olarak ayrılmıştır. Aşılarla ilgili sistem aktif bağışıklık olduğu için pasif bağışıklıktan bahsetmeyeceğiz.

Bir hastalığa maruz kaldıktan sonra aktif bağışıklık Vücudumuzun bağışıklık tepkisidir. Bu reaksiyonlar, vücudumuz virüslerle savaşmak için spesifik antikorlar geliştirdiğinde doğal olarak meydana gelir veya aşılar yoluyla yapay olarak oluşturulabilir.

Doğal aktif bağışıklığımız bizi nasıl korur?

antima

Bağışıklığımızın ilginç yanı ilk saldırıdan sonra asla unutmamasıdır. Vücut yeni bir virüsle ilk karşılaştığında istilacıyı tanımalı ve antijene özgü antikorlar Üretmek zaman alır. Bu süreç ciddi hastalıklara neden olabilir.

Ancak bağışıklık sistemi belirli bir patojenle deneyim kazandığında, vücudu bir sonraki istila için hazır tutar. bellek koruma hücreleri oluşturur. Bu hafıza hücreleri, aynı virüsle tekrar karşılaştıklarında çok daha hızlı ve güçlü bir bağışıklık tepkisi oluştururlar. Bu da hastalığa karşı uzun süreli korunma şansını artırır.

Peki aşılar bizi hastalıklardan nasıl korur?

Aşılar, yukarıda da belirttiğimiz gibi hafızayı yeniden inşa ederek çalışır. Birçok aşı bunu farklı şekillerde gerçekleştirir. Ama aslında çoğu aşı bunu yapıyor. Virüsün etkisizleştirilmesi veya zayıflatılmasıyla oluşur. Gerçek bir virüsle karşılaştığında, tıpkı koruma sağlamak için savaşa girmeden önce silahları hazırlaması gibi, antikorları ortaya çıkarmak için antijen üretir.

Son dönemde sahip olduğumuz Covid-19 için kullanılan mRNA aşıları Virüs içermez. Ancak aynı temel amaçla çalışır: gerçek bir enfeksiyona hazırlık olarak vücutta bir antikor yanıtı oluşturmak.

Gelelim asıl konumuza. Neden bazı aşıları her yıl, bazılarını ise sadece bir kez yaptırmak zorundayız?

aşılama

Bir aşının ne kadar süreceği birkaç faktöre bağlıdır. Önce antikorlar savunma sistemleri sonsuza kadar çalışmaz ve bozulma oranları. Kızamık gibi hastalıklarda bu oran nispeten düşüktür. Bu, antikorların ve aşı kaynaklı bağışıklığın uzun yıllar dayanıklı kalacağı anlamına gelir.

Tetanoz, grip gibi bazı aşılarda, Antikorlar daha hızlı parçalanır. Zayıflamış antikorları eski haline getirmek ve daha büyük bir bağışıklık yanıtına sahip olmak için pekiştirme aşıları her yıl veya düzenli aralıklarla yapılmalıdır.

Aşı korumasını etkileyen bir diğer faktör de virüslerin sürekli mutasyona uğramasıdır.

mutasyon

Bir virüs “stabil” ise çoğalır. mutasyona uğramak o kadar yavaş olur. Bu bize büyük bir avantaj sağlıyor. Kızamık, çoğalması pek mümkün olmayan kararlı bir virüstür. Bu nedenle her yıl aşı olmamıza gerek yoktur. Bu tür virüsler aşılama ile neredeyse yok edilir.

İnfluenza, Covid-19 ve tetanoz hızla çoğalabilen ve çok mutasyona uğrayabilen virüsler arasında yer alıyor. örneğin her yıl birden fazla yeni grip türü ortaya çıkıyor, Bu yüzden her yıl grip aşısı olmak zorundayız.

İyileşebilecek hastalıklara yakalanmamak veya bir daha hastalanmamak için aşı olmanızı öneririz.

ALAKALI HABERLER

Grip aşısının Alzheimer riskini %40 azalttığı ortaya çıktı: Bir aşı yeterli mi?

ALAKALI HABERLER

Çiçek ve verem aşısı kolumuzda iz bırakırken, covid aşısı neden iz bırakmıyor?

ALAKALI HABERLER

Aşı neden kalçadan veya başka bir yerden değil de genellikle omuzdan yapılıyor?

ALAKALI HABERLER

Cips, Bluetooth, Mıknatıs, Kısırlık ve Diğer Saçmalıklar: Aşılamanın İki Asırlık Tarihi

Contents

More articles

Latest article

Contents