Home Turkish Orta Çağ’da yaşıyormuşçasına kaleler inşa eden ekip [Video]

Orta Çağ’da yaşıyormuşçasına kaleler inşa eden ekip [Video]

0
Orta Çağ’da yaşıyormuşçasına kaleler inşa eden ekip [Video]

Fransa’nın iç kesimlerinde ormanın ortasında bir proje, insanlar 13. yüzyıldaymış gibi giyinip bir kale inşa ediyorlar. Ve 25 yıldır! Peki nedir bu proje?

Dünya üzerindeki geçmiş uygarlıkların en büyük eserlerine baktığımızda, bunların arkasındaki işçiliğe hayran kalabiliriz. Bu eserlerde gördüğümüz her taş ve parça, eserin yapımında çalışan kişilerin elleriyle oraya yerleştirildi. asırlardır hayatta kalmayı başardı.

Kabul etmek, büyük kaleler ve şatolar Bu kadar büyük bir projeyi değil de küçük bir projeyi aynı şartlar altında yapmaya kalksak sonuç ne olur? Bu sorunun cevabı yirmi iki yıldır yürütülen bir proje ile aranıyor.

İnsanların 13. yüzyılda yaşıyormuşçasına kaleler inşa ettiği proje:

13. yüzyıl kalesi

Fransa’nın Treigny bölgesi yakınlarında bulunan bu inşaat 25 yıl önce başladı. Günümüzde aktif olarak inşa edilen kale, 13. yüzyılda Kullanılan yapım yöntemleri ile inşa edilmiştir.

İnşaatta kullanılan her parça doğal olarak kaleye yakın bölgelerden elde ediliyor. Ağaçların kesilmesiyle odun elde edilir, kaleye konulan taşlar kayaların ve iri taşların kırılmasıyla elde edilir.

Gelin projenin detaylarına bir göz atalım: nasıl ve neden başladı?

Guedelon Kalesi

Proje bölgeye 13 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Saint Fargeau KalesiSahibi Michel Guyot tarafından kurulmuştur. Guyot, 1979’da Saint Fargeau harabelerini satın aldı ve 1995’te büyük bir keşif yaptı.

Saint Fargeau’nun yenilenmesinde yer alan ekip, orijinal kale planlarıyla karşılaştı. Guyot, bu planları keşfettikten sonra her şeye yeniden başladı. Bir kale inşa etme fikri aklına geldi. Bunun için kaynakları ve uzmanları bir araya getirerek fikirlerini Fransız yöneticilere sundu.

Projenin ana fikri, 13. yüzyılda böyle bir yapıyı inşa etmek için gereken yetenekleri tam olarak anlamaktı.

Sıfırdan bir kale inşa etme fikri 400 bin euro topladı:

Guyot, fikrini sunduktan sonra büyük bir başarı elde etti. Avrupa Birliği, yerel ve merkezi Fransız hükümeti ve bazı ticari kuruluşlar Guyot’un projesine katkıda bulundu. 400 bin euro yatırım 20 Temmuz 1997’de kalenin ilk taşı törenle atıldı.

Kalenin adı, ‘Guedelon Kalesi‘ muhtemel.

Kalenin inşa edileceği yer de özenle seçilmiştir. Kale çevresi, inşaat sırasında en çok kullanılacak olan bazı malzemelerin temini için uygun koşulları sağlamaktadır. Büyük bir orman, bir gölet, terk edilmiş bir taş kuyusu ve çok daha fazlası, kale çevresinde bulunabilir.

Kalenin inşası o zamandan beri devam etti: işte yıllar içindeki evrim.

Guedelon Kalesi

Guedelon Kalesi

Guedelon Kalesi

Guedelon Kalesi

Guedelon Kalesi

Yapım sürecine bir göz atalım:

https://www.youtube.com/watch?v=xxxaUp-OllA

Bu inşaatlar gerçekten bu kadar uzun sürdü mü?

Pek değil, 13. yüzyılda bu tür küçük ölçekli kale inşaatları çok uzun sürmedi. Bu projenin 25 yılı aşkın bir süredir devam ediyor olması aslında çalışma stili bağlı.

Buradaki çalışanlar projede gönüllüler ve elbette inşaatta profesyonel olarak yer almıyorlar. Ayrıca çalışanlar ziyarete gelen turistleri de karşılamakla yükümlüdür.

Projenin bir artısı daha var: Turizm

Guédelon Kalesi, inşa edildiği ilk yıllardan bu yana önemli bir turizm merkezi olmaya devam ediyor. 2014 yılında paylaşılan verilerde kalenin her yıl yaklaşık 300 bin turist aldığı ve ortalama 3 milyon euro gelir elde ettiği belirtildi.

Peki şimdiye kadar projede öğrenilenler işe yaradı mı? Evet ve çok önemli bir yerde:

Birçok kişi tarafından ‘gereksiz’ olarak görülse de, bu proje bugüne kadar büyük fayda sağladı. Projede öğrenilen ve uygulanan yapım teknikleri, 2019 yılında büyük bir yangın geçiren Notre Dame Katedrali’nin yenileme sürecinde kullanıldı.