Pandemi döneminde yüzbinlerce hacker iş ilanı açıldı

Kaspersky tarafından hazırlanan bir raporda, 2020 ile 2022 yılları arasında DarkWeb’de yüz binlerce iş ilanının yayınlandığı belirtildi. Ayrıca yasa dışı iş arayanların sayısında da büyük bir artış oldu.

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte internet üzerindeki güvenliğimiz de hızla tehlikeye girmeye başlıyor. Birçok dolandırıcılığın yanı sıra Sahte alışveriş siteleri aracılığıyla kredi kartı dolandırıcılığı ve kurumsal bilgisayar korsanlığı nedeniyle Kişisel verilerinizin ihlali de günümüzün “yaygın” dolandırıcılıklarından biri haline geldi. Özellikle pandemi döneminde birçok kişi evlerine kapandı ve hatta alışverişlerini internetten yapmaya başladı. Durum böyle olunca güvenliğimiz internet ortamındadır. çok daha önemli hale gelmişti..

Rusya merkezli küresel güvenlik devi Kaspersky ise DarkWeb’te son 2 yılda yayınlanan hacker reklamları hakkında bir rapor yayınladı. çok büyük artış var meydana çıkarmak. Ayrıca, bu reklamların birçoğu işletmeleri ve bireysel İnternet kullanıcılarını hedeflemektedir.

2020’den beri bilgisayar korsanlarından 200.000’den fazla mesaj gönderildi

Kaspersky tarafından dün yayınlanan rapora göre, Ocak 2020’den Haziran 2022’ye kadar şirketin DarkWeb’de 155 forumda varlığı vardı. 200.000’den fazla Hacker için iş ilanının yayınlandığı söylendi. Bu açık kontenjanların %41’i 2020 yılında yayınlanmasına rağmen, bu kontenjanların çoğu Mart ve hackerların işe alınmış olabileceği belirtildi. Kaspersky ise pandemi sürecinde işlerini bırakan ve evde bol bol boş vakit geçiren yazılımcılar ve beyaz şapkalı hackerlar (iyi niyetli) tarafından yönetiliyordu. ilgilendiğini iddia ediyor.

Ayrıca rapor, bu açık pozisyonların “pozisyonları” hakkında ayrıntılı bilgiler içerir. boş yerler %61’i virüs ve kötü amaçlı yazılım geliştiricileri aramak için açık saldırı uzmanları, sahte site tasarımcılarıTersine mühendislik, analistler, test personeli ve BT yöneticisi gibi açık pozisyonlar da oldukça popülerdir.

Ayrıca yasa dışı yollardan para kazanmak isteyen birçok kişi bulunmaktadır.

Kaspersky’nin raporu ayrıca çeşitli forumlardaki kullanıcıların yasadışı para kazanmak için DarkWeb’de iş aradıklarını belirtiyor. Yukarıda gördüğünüz örnekte olduğu gibi Fitbit, logitech Yasa dışı da olsa bunun gibi dünya devi markalarda çalışan insanlar para kazanmak için bu tür işlere başvuruyor.

Ayrıca raporda ayrıca Covid-19 nedeniyle karantinaya alınan ve uzun süre evde oturmak zorunda kalan birçok yazılımcı ve geliştiricinin para kazanmak için yasa dışı yollara başvurduğu ve DarkWeb’e reklam yerleştirdiği de belirtiliyor. Bunun sebebi ise pandemi nedeniyle karantinaya alınan ya da işini bırakan bireylerin para kazanmak istemesi. Unutmayın, 2020’de birçok teknoloji şirketi evden çalışmaya, küçülmeye geçti ve hatta bazı şirketler iflas ilan etti. İşte bu şirketleri doğrudan DarkWeb’e bırakan çalışanlardan bazıları. eğer hedef evden kolay para

ALAKALI HABERLER

Bir bağlantıya tıkladığınız için saldırıya uğrarsanız ve bilgileriniz çalınırsa ne yapmalısınız? (Uzmanın tavsiyeleri)

2020 yılında hızla artan bu reklamlar günümüzde giderek popülaritesini yitirmiş olsa da şu sıralar binlerce yeni hacker’ın kendine kurban aradığını da unutmamak gerekiyor. Bu nedenle internetten alışveriş yaparken bile, aldığınız e-postaları kontrol ederken ve hatta her gün kullandığınız web sitelerini ve uygulamaları kullanırken bile. Çok daha dikkatli olmalısın.

Contents

Similar Posts