Sunday, September 24, 2023

Psikoloji nasıl çözülür, nasıl rahatlanır?

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

Evet, hepimiz bunun farkındayız; Dünya giderek daha karanlık bir yer haline geliyor. “Merak etme” dediklerinde bile hepimiz geriliyoruz ve ruhumuzu kötüleşmekten alıkoyamıyoruz. Endişelenme, çözülemez değilsin. Psikolojinin nasıl gelişebileceğini merak ediyorsanız, bu 10 basit yöntemi izleyin.

Kabul edelim, 21. yüzyıl insanlık için pek iyi geçmedi. Teknolojik gelişmeler hayatımızı ne kadar kolaylaştırsa da ekonomik sorunlar, savaşlar, çatışmalar, pandemiler, sosyal medyanın sahte dünyası derken daha da gergin oluyoruz. Bu durum psikolojik sağlığımızı olumsuz etkiler. Daha önce buradaki yazımızda anlattığımız 2022’nin en popüler Google Türkiye’si ‘Neden ben…?’ Bu durumu aramalarda da görmek mümkündür.

Çözümsüz hissetmen normal, daha normal, yalnız değilsin. Genelde psikolojik sorunları nasıl tedavi edeceğimizi kendimiz düşündüğümüz için bir çözüm bulamıyoruz ama emin olun sizinle aynı şeyleri yaşayan birçok insan var ve buna inanmayabilirsiniz ama çözüm sizin elinizde. Psikolojinin nasıl gelişebileceğini merak ediyorsanız Bu 10 kolay yöntemi inceleyin ve hepsini birden olmasa da yavaş yavaş uygulamaya çalışın.

Psikoloji nasıl düzelir? Kendi başınıza uygulayarak hayatınızı değiştirebileceğiniz bazı basit yollar:

  • Belirli rutinlerle düzenli bir yaşam sürdürün.
  • Düzenli egzersiz.
  • Haftanın bir gününü sizi mutlu eden bir hobiye ayırın.
  • Uyku saatlerinizi düzenleyin.
  • Alkol tüketimini sınırlayın ve sağlıklı beslenin.
  • Çok uzun süre aç kalmayın.
  • Sosyal medya kullanımını sınırlayın.
  • Her gün küçük bir kitap okuyun.
  • Müzik zevkinizi değerlendirin.
  • Bir uzmandan yardım almaktan çekinmeyin.

emir

Belirli rutinlerle düzenli bir yaşam kurun:

Belki işsizsin, belki serbestsin, ev ortamın garip ama tüm bu kaosun içinde. kendinize bazı temel rutinler belirleyerek Hayatınızı çok daha net hale getirebilirsiniz. Çünkü emin olun, çok fazla özgürlük ruhunuz için iyi değil. Her an her istediğinizi yapabilmek sizi rahatsız hissettirebilir, çünkü doğada bile hayat gün doğumu ve gün batımına göre düzenlenmiştir, neden bir düzen olmasın?

Düzenli egzersiz:

Yahu, hangi egzersizle depresyondasın derken tamamen yanılıyorsun. Çünkü hareket ettiğinizde sadece fiziksel olarak sağlıklı olmazsınız, Aynı zamanda mutluluk hormonunu da salgılarsınız. İnsan vücudunda yoğun bir kas kütlesi vardır ve kasların çalıştırılması gerekir. Sürekli yalan söyler ve doğal olmayan bir şekilde oturursanız, doğal akışınız ve dolayısıyla ruhunuz bozulur. Spor salonuna verecek paran var mı gibi bahanelerin varsa soralım; Ayrıca şınav, mekik, kalas, yürüyüş yapıyor musunuz?

hobi

Haftanın bir gününü sizi mutlu eden bir hobiye ayırın:

Bu noktada kendinizi biraz zorlamanız gerekiyor çünkü hangi hobinin sizi mutlu edeceğini ancak siz belirleyebilirsiniz. Herkesin haftada en az bir gün tatili vardır. O gün ailenden izin iste ve kendine zaman ayır. Mutlaka lüks bir teknede yelken açmak zorunda değilsiniz, Örneğin en sevdiğiniz film dizisini baştan sona izleyin. Gün boyu bir kitapçıya göz atın, oyunlar oynayın, kıyafetlerinizi düzenleyin. Emin olun sizi mutlu edecek en ufak bir şey bile psikolojinizi olumlu yönde etkileyecektir.

Uyku saatlerinizi düzenleyin:

Psikolojik sorunları olan kişilerde ilk bozulan uyku saatleridir. Gece uyumaz, sabah kalkmaz ve uyuyamayan insanlar bile ruh hali daha da kararıyor. Halihazırda işe veya okula gidiyorsanız belirli bir uyanma saatiniz olsun, yoksa ayarlayın. Sabah altıda kalkmak zorunda değilsin. Uyanma saatiniz sabit olduğu için uyku saatiniz de buna göre ayarlanacaktır. Uzmanlar en az 7 saat uyku öneriyor ama bu kişiden kişiye değişebiliyor, o yüzden sıkılma.

uyumak

Alkol tüketimini sınırlayın ve sağlıklı beslenin:

“Tek dostum içkim sigaram” şarkısı öldü, ne içki ne sigara senin dostun. Oh, zaten sıkıldım, ne zaman gidip biraz içki alıp çizgiyi geçmek istesen Eminim ertesi gün çok daha kötü olacaksın. Belki siz de yemek yerken benzer bir alışkanlık edinirsiniz. Canınız sıkıldığında yemeye başladıysanız emin olun çabuk kilo alırsınız ve çok daha mutsuz olursunuz.

Çok Uzun Süre Aç Kalmayın:

Bu nokta biraz kafa karıştırıcı. Bazı uzmanlar gün boyu aralıklı oruç tutmanın iyi olduğunu söylerken, bazıları tamamen karşı çıkıyor. Hangi sistemin size uygun olduğuna kendiniz karar verin ama şöyle bir durum var; Aç olmak kan şekerinizi düşürür ve en basit haliyle sizi sinirlendirir. Elbette her zaman yemek yemeyin ama yemek yemek de bir zevktir. Çalışırken bir şeyler atıştırmak sizi mutlu ediyorsa ya da su içmek için mutfağa gittiğinizde ağzınıza bir kağıt mendil atmak sizi mutlu ediyorsa gidin.

sosyal medya

Sosyal medya kullanımını sınırlayın:

Instagram’da herkes eğleniyor, Twitter’da herkes bağırıyor, TikTok’ta herkes tuhaf davranıyor; Ruhsal bozukluğu olan bir insan sürekli buna maruz kaldığı için sadece iyi yanında gördüğü şeylerle ister istemez olumsuz etkilenecek hatta daha da kötüsü. Kendini kıyaslayarak daha da mutsuz olacaktır. Telefonu tamamen bırakın, interneti kapatın ama en azından sosyal medya platformlarının ana sayfasını her dakika yenilemeyin diyemeyiz.

Her gün en azından biraz okuyun:

Teknolojinin insanlığa verdiği belki de en büyük zarar kitap okuma alışkanlığımızı yok etmesidir. çünkü Kitap okurken hayal gücümüz çalışır, ruhumuz rahatlar, düşünme becerimiz gelişir. Ve tüm bunlar kesinlikle psikolojimiz için iyidir. Klasikleri tuğla gibi okumak zorunda değilsin, ne istersen onu oku. Oturup bu kitabı bugün bitirmek için şartlandırılmayın. Günde on sayfa veya yarım saat ile başlayın. Kendiniz için iyi olduğunu düşünüyorsanız emin olun bu süre kendiliğinden artacaktır.

müzik

Müzik zevkinizi değerlendirin:

Müzik ruhun gıdasıdır, bunu hepimiz kabul ediyoruz ama müzik var, müzik var. Bazen müzik doğası gereği istemeden de olsa insanı esnetir veya ruh halini olumsuz etkiler. Psikolojinize iyi gelen bir yöntem olarak müzik zevkinize bir bakın ve en azından kendini kötü hissediyorsan Daha yumuşak, sakinleştirici müzik dinlemeyi deneyin. O müziği açtıktan sonra pencereyi açıp derin bir nefes alın ve kendinizi rahatlatacak hareketler yapın. Kısa sürede olumlu etkiyi hissedeceksiniz.

Bir uzmandan yardım almaktan çekinmeyin:

Ülkemizde psikoloğa gitmek çok yaygın değil ama psikoloji harika bir bilim dalı, Emin olun, uzmanlar bazı şeyleri bizden çok daha iyi biliyor. Evet, seans ücretleri biraz pahalı olabilir ama internette biraz araştırma yaparak uygun fiyatlı online toplantılar bulabilirsiniz. Biriyle tanışmaya hemen hazır değilseniz, alanında uzman kişilerden bazı makaleler okuyarak başlayabilirsiniz.

Bir psikologdan destek almak istiyorsanız şu içeriğe göz atmakta fayda var:

ALAKALI HABERLER

Bu listedeki kurumlara kayıt olarak ücretsiz psikolojik destek alabileceğinizi biliyor muydunuz?

Bazen karanlıkta yalnız kalmış hissedenler için psikoloji nasıl düzelir sorusunu cevaplamaya çalıştık ve kendinizi iyi hissettiren bazı yöntemlerden bahsettik. Anlattıklarımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Unutmayın, tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi psikolojiniz hakkında da en doğru ve spesifik bilgileri bir uzmandan almalısınız.

Contents

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest article

Contents