Reddit nedir? – cafe-madrid.com

Reddit nedir? Milyonlarca kullanıcıya ulaşan ve her geçen gün daha popüler hale gelen sosyal medya platformu Reddit, hala kitleler tarafından tam olarak bilinmeyen bir muamma. Bu sebeple Reddit platformu ile ilgili merak edilen soruları cevapladığımız bir içerik oluşturmanın faydalı olacağını düşündük.

Özellikle Türk kullanıcıların Reddit’te aktif hale gelmesi, platformun bilinirliğini önemli ölçüde artırdı. Geçmişte yapılan bazı paylaşımlara gösterilen ilgi, Reddit platformuna olan ilgiyi artırmış görünüyor. Bunun en önemli örneklerinden biri de şüphesiz kullanıcıların “r/Place” etkinliğine katılımına yansıdı.

Reddit nedir?

Reddit bir Amerikan sosyal medya, tartışma ve haber sitesidir. 2005 yılında kullanıcıların karşısına çıkan Reddit, Steve Huffman ve Alexis Ohanian tarafından oluşturuldu. Daha sonra Aaron Swartz da ekibe katıldı. 2008 yılında tamamen açık kaynak koduna geçiş yapan Reddit’in değeri, Aralık 2021 itibarıyla yaklaşık 15 milyar dolara ulaştı.

Reddit’in rakiplerine göre en önemli özelliklerinden biri de şüphesiz toplulukların yönetimidir. Reddit toplulukları veya “alt dizinler” tamamen gönüllülük esasına göre çalışan moderatörler tarafından yönetilir. Yani doğrudan bir maaş almadan çalışan bu insanlar, hobileri veya ilgi alanları ile ilgili topluluklar oluşturuyorlar.

Toplulukları sürdürmekten sorumlu kişiler gönüllü olsa da, Reddit’in platformda genel moderatör olarak da görev yaptığını belirtmekte fayda var. Bu aynı zamanda toplulukların ve paylaşımların Reddit’in kullanım koşullarına uyup uymadığını da kontrol eder. Örneğin, telif hakkıyla korunan veya yasa dışı topluluklar ve içerikler platformdan kaldırılır.

Reddit hesabı oluşturmak tamamen ücretsizdir. Bu sayede isteyen herkes Reddit kullanıcısı olabilir. Bugün günlük ortalama 52 milyon aktif kullanıcısı var. Her ay ortalama 450 milyon aylık aktif kullanıcı dikkat çekiyor. Bu, milyonlarca kullanıcının Reddit’te içerik paylaştığı veya topluluğa katkıda bulunduğu anlamına gelir.

Reddit’in işleme mantığı tamamen subreddit adı verilen topluluklara dayanmaktadır. Bu nedenle Reddit nedir sorusunun ötesinde “subreddit nedir” sorusuna da cevap vermek gerekmektedir. Bu sosyal medya platformunun ana yapı taşları olan topluluklara bir göz atalım.

subreddit-nedir

Alt dizin nedir?

Reddit’te topluluklara verilen özel isim “subreddit” olarak ifade ediliyor. Reddit’in çalışma mantığı da bu topluluklar üzerine kurulu. Çünkü ilginizi çeken konularla ilgili topluluklar bulabilir ve o konu ile ilgili paylaşımlara göz atabilirsiniz.

Örneğin, filmle ilgileniyorsanız, katılabileceğiniz düzinelerce topluluk var. Bu topluluklardan bazıları, genel olarak film endüstrisindeki gelişmelere geçiş yapan daha geniş içerik toplulukları olabilir. Ancak belirli konular için topluluklar da vardır.

Örneğin, favori bir oyuncunun topluluklarına göz atabilirsiniz. Ayrıca filmin yönetmenlik kısmıyla ilgileniyorsanız, yönetmenlerle ilgili derneklere üye olmanız mümkündür. Tüm bunların yanı sıra kısa film sahnelerine, filmlerdeki hatalara veya ilginç film bilgilerine ulaşabileceğiniz topluluklar da bulunuyor.

Tabii bu sadece film dünyası için geçerli değil. Temel olarak, Reddit toplulukları hem geniş hem de niş bir şekilde oluşturulabilir. Sizi ilgilendiren hemen hemen her konuda bir topluluk olduğundan emin olabilirsiniz.

Dilerseniz bu topluluklara katılabilir ve gönderilere göz atabilirsiniz. Ayrıca, gönderileri beğenme veya beğenmeme seçeneğiniz olduğunu da unutmayın. Platformda “olumlu oy (beğenme) ve olumsuz oylama (beğenmeme)” olmak üzere iki oylama seçeneği vardır. Bu etkileşimler, diğer kullanıcıların karşılaşmasını kolaylaştırmak için paylaşımı kolaylaştırır.

Ayrıca istediğiniz gönderilere yorum da gönderebilirsiniz. Topluluklarda da paylaşabilirsiniz. Yalnızca bazı toplulukların paylaşım konusunda belirli kuralları olduğunu unutmayın. Bu kuralları izledikten ve minimum gereksinimleri karşıladıktan sonra, içeriğinizi topluluğun diğer üyeleriyle paylaşmak mümkündür.

Nasıl kullanılır

Reddit’i kullanma

Reddit platformunu kullanmak için yapmanız gereken ilk şey bir Reddit hesabı oluşturmaktır. Bunun için Reddit’in resmi internet sitesine giderek işlemi tamamlayabilirsiniz. Reddit’i sadece bilgisayardan kullanmak zorunda da değilsiniz. Android ve iOS işletim sistemleri için resmi bir Reddit uygulaması uygulama marketlerinde bulunmaktadır.

Hesabınızı oluşturup bilgisayarınızdan veya telefonunuzdan giriş yaptıktan sonra yapmanız gereken ikinci şey topluluklara katılmak. Reddit, yeni kullanıcılarına platformun en ilgi çekici topluluklarının bir sayfasını sunuyor. Dilerseniz doğrudan bu sayfadan ilginizi çeken topluluklara katılabilirsiniz. Ayrıca arama butonunu kullanarak ilginizi çeken toplulukları arayabilirsiniz.

Bu topluluklara katıldığınızda, gönderilere göz atabilir ve diğer kullanıcılarla etkileşim kurabilirsiniz. Bu topluluklarda kendi mesajlarınızı da gönderebilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi her topluluğun belirli kuralları vardır. Bu kuralları topluluğun sayfasında bulabilirsiniz.

Etkileşimleriniz size karma adı verilen Reddit puanları kazandırır. Bu puanlar platform içerisinde itibar göstergesi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bazı topluluklarda belirli bir hash numarası gönderim koşulu olarak sunulmaktadır. Bu nedenle, yorum yapmak veya yorum yayınlamak ve karma biriktirmek, genel olarak platformda önemli bir konudur.

Herhangi bir topluluğa üye olmasanız bile ana sayfada görünen “Her Şey” bölümünden platformdaki en popüler gönderileri görüntüleyebilirsiniz. Bu sayfa düzenli olarak güncellenmektedir. Bu, onu şu anda platformda en çok beğenilen gönderileri görüntülemenin harika bir yolu haline getiriyor. Ayrıca bu paylaşımların yapıldığı topluluklarda dikkatinizi çeken “subreddit”lere de rastlamak mümkündür.

reddit what-if yardımcı programı

Reddit ne yapar?

Reddit özünde bir sosyal medya platformu olsa da birçok özelliği barındırıyor. Bunlar arasında en çok kullanılan özelliklerden biri de şüphesiz haber takibidir. Reddit’te hem bölgesel hem de küresel haberleri takip edebileceğiniz onlarca topluluk var. Böylece sadece Türkiye’deki, Avrupa’daki hatta dilerseniz tüm dünyadaki gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Bu toplulukların önemli kullanıcıları olduğunu da belirtmekte fayda var. Başka bir deyişle, düzenli olarak aktif kitlelere sahip topluluklarda içerik paylaşmak da günceldir. Bu da gelişmelere doğrudan ulaşmayı mümkün kılıyor.

Reddit sayesinde haber takip etmenin yanı sıra ilgi alanlarınız veya hobilerinizle ilgili topluluklara da ulaşabilirsiniz. Bu sayede ilgilendiğiniz konulara ilgi duyan diğer kişilerle tanışabilirsiniz. Bu topluluklar aracılığıyla hobinizle ilgili gelişmelere, yeniliklere veya diğer bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Bunun dışında Reddit’in yeni bir dil öğrenmek söz konusu olduğunda son derece faydalı olduğunu belirtmekte fayda var. Bunu sadece farklı dillerdeki topluluklarda vakit geçirmek için değil, dilleri doğrudan öğrenmek için oluşturulan topluluklar sayesinde başarabilirsiniz. İngilizce en büyük kaynağa sahip dil ​​olmakla birlikte Almanca, Fransızca, İspanyolca gibi diller için oluşturulmuş topluluklara da göz atabilirsiniz.

Üstelik vakit geçirmek ve eğlenmek için de Reddit’i kullanabilirsiniz. Reddit’teki onlarca ilginç topluluk arasından sizi eğlendirecek birini bulmak hiç de zor olmayacak. Özel Soru-Cevap etkinlikleri veya sorularınızın yanıtlarını bulabileceğiniz bir platform olduğunu da belirtelim. Bunun ve çok daha fazlası için Reddit’i kullanabilirsiniz.

reddit nedir

Reddit Güvenli mi?

Reddit platformu, milyarlarca dolar ve milyonlarca aktif kullanıcı değerinde popüler ve güvenilir bir sosyal medya platformudur. Müstehcen topluluklar ve içerikler barındırsa da sansür uygulayarak bu paylaşımları devre dışı bırakmak mümkündür. Bunun dışında Reddit’in güvenliğini anında sorgulamanıza neden olacak bir sorun olmadığını söylemek yanlış olmaz.

Tüm bunları söylerken Reddit’in de tamamen güvenli olmayabilecek birkaç unsuru olduğunu belirtmek gerekiyor. Ancak bunlar herhangi bir sosyal medya platformunda veya internet sitesinde başınıza gelebilecek şeyler olduğu için sadece Reddit’e mal etmek doğru olmaz.

Reddit’teki topluluklar veya kullanıcılar her zaman güvenilir insanlar değildir. Başka bir deyişle, bu insanların size tamamen yabancı olabileceğini akılda tutmakta fayda var. Güvenmediğiniz bağlantılara tıklamak veya henüz Reddit tarafından keşfedilip kapatılmamış yasa dışı veya spam topluluklarına katılmak güvenli olmayabilir.

Ayrıca Reddit, her web sitesi gibi olası bir saldırıya kurban gidebilecek bir platform. Bu nedenle, Reddit kullanıcı adınızın veya şifrenizin bilgisayar korsanları veya kötü niyetli kişiler tarafından çalınma olasılığı her zaman vardır. Ancak Reddit’in bu konuda maksimum seviyede güvenlik sunduğunu düşünmek yanlış olmaz. Ayrıca iki faktörlü kimlik doğrulama ve güçlü parola kullanımı gibi yöntemlerle bilgilerinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse Reddit platformu oldukça güvenlidir. Yalnızca sitedeki dış bağlantılara ve mesajlara dikkat etmenizi öneririz. Ayrıca güvenilmez olduğunu düşündüğünüz topluluklardan ve insanlardan uzak durmanızı öneririz. Ayrıca bu kullanıcıları ve toplulukları Reddit’e bildirerek platformun güvende kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

ödül

Reddit ücretsiz mi? Reddit Premium nedir?

Reddit’te kullanıcı hesabı oluşturmak ve platformu kullanmak tamamen ücretsizdir. Yani platformu kullanmak için herhangi bir ekstra ödeme yapmanız gerekmiyor. Ancak platformdaki bazı özellikleri kullanmak için Reddit’e ödeme yapmanız gerekebilir.

Reddit Premium, platformda satın alabileceğiniz ilk özelliktir. Reddit Gold olarak da bilinen bu durum, hesabınızda kullanılabilen bazı ek özellikleri tanımlar. Bunlar arasında reklamsız gezinme listenin başında geliyor.

Ayrıca avatarınız için özel kıyafetler ve uygulama simgeleri de Premium’da sunulan özellikler arasında yer alıyor. Tüm bunlara ek olarak sadece Reddit Premium kullanıcıları da “r/lounge” topluluğuna katılma hakkına sahiptir. Reddit Premium’un aylık 6 ABD doları ve yıllık 50 ABD doları maliyeti vardır.

İkinci ücretli unsur, Reddit Coin olarak bilinen para birimidir. Platformdaki gönderileri veya yorumları ödüllendirmek için bu para birimini kullanmalısınız. Reddit Coin fiyatları 2$ ile 200$ arasında değişmektedir.Premium üyeler ayrıca özel ödüller gönderme ve ayda 700 Reddit Coins alma hakkına da sahiptir.

Reddit Nedir: Genel Bakış

Bu içeriğimizde Reddit nedir sorusunun cevabını sizlerle paylaşmaya çalıştık. Ayrıca Reddit platformunu merak edenleri de içeriğimize dahil ettik. Tamamen gönüllü olarak kullanıcılar tarafından işletilen Reddit, oldukça popüler bir sosyal medya platformudur.

Reddit’i daha önce kullanmadıysanız kesinlikle denemenizi öneririz. Bu devasa platformda ilginizi çekecek bir topluluk bulacağınızdan eminiz. Ayrıca kendi topluluğunuzu oluşturabilir ve aynı merakı paylaşan insanları bir araya getirebilirsiniz. Umarız içeriğimiz sonunda Reddit hakkındaki sorularınızı yanıtlamıştır!

Contents

Similar Posts