Saturday, September 30, 2023

Rüzgarda telefonda konuşurken neden bu kadar gürültülü?

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

Rüzgarlı havalarda telefonda konuşurken veya video/ses kaydı yapmaya çalışırken rüzgarın her şeyi mahvetmesi çok sinir bozucu. Mikrofonlarımız, aradan yıllar geçmesine ve teknolojinin ilerlemesine rağmen neden hala rüzgarın estiği kadar yüksek ses çıkarıyor?

“Rüzgâr var, duyamıyorum; Seni sonra arayacağım” Konuşmak, hoşlanmadığımız biriyle telefonda konuşurken imdada yetiştiğimiz yollardan biridir. Tabii bazen önemli bir sohbet sırasında karşı taraftan gelen sağır edici rüzgar sesi bizi gerip gerilebiliyor.

Peki bu bazen kurtarıcı bazen de sinir bozucu bir durum neden oluyor? Rüzgarın sesi, telefonda konuşurken Neden bu kadar yüksek bir ses çıkarıyor? Hele karşıdaki kişi telefona daha yakınsa?

Nedenini anlamak için öncelikle telefonlarımızda kullanılan mikrofonları öğrenmemiz gerekiyor:

Cebimize sığacak kadar küçük ama dünyayla iletişim kuracak kadar gelişmiş olan telefon mikrofonlarımız birçok işlevi yerine getiriyor. önce mikrofon. küçük olmalı, çalışması için çok az elektrik gerektirmeli ve yüksek kaliteli ses iletimi sağlamalıdır.

Bu özellikler de MEMS (Mikroelektrik mekanik sistem) mikrofon ağırlıyor. MEMS mikrofonlar, minyatür boyutları, uygun maliyetli olmaları ve iyi iletişim kabiliyetleri nedeniyle şirketler tarafından akıllı telefonlar için sıklıkla tercih edilmektedir. Bu mikrofonlar; ses frekansını elektrik sinyallerine dönüştürür Diyaframları vardır.

MEMS mikrofonları, 20 Hz’den 20 kHz’e kadar tüm frekans bandındaki sesleri alabilir. Öyleyse şimdi öğrenmemiz gereken insan ve rüzgar frekans değerleri:

Bir erkeğin ortalama vokal frekans aralığı 100 Hz ile 8 kHz arasında. Bir kadının ortalama ses frekans aralığı ise 350 Hz – 17 kHz arasında. Kırılma noktası rüzgarın ortalama ses frekans aralığındadır.

Rüzgarın ortalama ses frekans aralığı, 20 Hz ile 250 Hz arası. Bu, insan sesi ile rüzgar gürültüsü arasındaki düşük frekans aralığında net bir örtüşme olduğunu göstermektedir. Telefonlarımızda bulunan MEMS mikrofon, insan sesinden daha düşük olan rüzgar sesini daha kolay algılar; öyleyse rüzgar sesi, çanlar insan sesini aşar.

“Tamam ama bu telefonda rüzgarın neden normalden daha sert estiğini açıklamıyor” dediğinizi duyar gibiyiz. Açıklayalım:

Temel olarak bunun iki nedeni vardır:

  • Rüzgarın yüksek olduğu bir bölgede olduğunuzda, çünkü rüzgar basıncı mikrofondaki diyaframa çarpar. sesinizin basıncını artırır. Bu, diyafram üzerinde gerekenden daha yüksek bir basınca neden olur ve daha yüksek bir genlik sinyaline dönüştürürrüzgar sesi telefonun diğer tarafından gelsin diye. gerçekte olduğundan daha yüksek duyulmak neden olur.
  • Düşük frekanslı sesi almak ve daha net hale getirmek için belirli mikrofonlar kullanılır. sinyali güçlendirin. Rüzgar frekansı düşük olduğu için mikrofon sesini alır ve buna göre yükseltir. Bu alıcı için daha fazla. yüksek bir rüzgar gürültüsüne neden olur.

Telefonlara daha kaliteli mikrofonlar koyarak bu durumu tersine çeviremez miyiz? Örneğin, yalnızca insan seslerini algılayan mikrofonlar?

çok yönlü ve Uzak İki tür mikrofon vardır. Versatile adından da anlaşılacağı üzere birden fazla yönden gelen sesleri sinyale çevirebilme özelliğine sahiptir. Bu mikrofonların avantajı, konuşurken ağzımızın doğrudan mikrofona yerleştirilmesine gerek yoktur. Dezavantajı, gereksiz seslerin de sinyallere dönüştürülmesidir. gürültü.

Tek yönlü mikrofonlar ise yalnızca belirli bir yönden gelen sesi algılar. Böylece Gürültülü ses iletmezler. Bu mikrofonların dezavantajı, Mikrofonu ağzınızın önünde tutmalı ve konuşmalısınız.

Peki akıllı telefon üreticileri bu durumu nasıl çözüyor?

Bugün, akıllı telefon şirketleri tek yönlü mikrofonları küçültüyor ve bazılarını telefonlarımıza koyuyorlar ve mikrofonu ağzınıza götürmenize gerek kalmadan sessiz sesi doğrudan iletebilirsiniz. Daha bütçe dostu cihazlar üreten akıllı telefon üreticileri, çok yönlü mikrofonlardır, gürültü azaltma Önemseyen yapay zeka ile destekleyerek kullanıyorlar

Her neyse, muhtemelen rüzgarlı havada telefonda konuşuyordur. mikrofonu manuel olarak sessize alma Asla vazgeçmeyeceğimiz bir yöntem olacak…

ALAKALI HABERLER

Bilgisayar ve telefonda “Mikrofon çalışmıyor” sorunu nasıl düzeltilir?

Contents

More articles

Latest article

Contents