Saturday, September 23, 2023

Sanayi ve Teknoloji Bakanı’ndan Türkiye’deki girişimcilere müjde!

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, girişimcilik ekosisteminin önünü açmaya ve Türkiye’nin yüzyılını girişimcilik yüzyılı yapmaya devam edeceklerini söyledi. Turkuvaz Medya Grubu tarafından düzenlenen ‘Türkiye Yüzyıl Zirvesi & Para Sohbetleri’ TC Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın konuşmasıyla devam etti. Detaylar burada…

Türkiye’nin yüzyılını girişimcilik yüzyılı yapacağız.

Kritik gelişmelerin ve yeni zorlukların eşi görülmemiş bir hızla yaşandığı dönemlere tanıklık ettiğimizi vurgulayan Bakan Varank, “Göç sorunu, iklim krizi ve koronavirüs salgını sonrasında Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren savaş maalesef devam ediyor. . Gelişmeleri de yakından takip ediyor ve proaktif bir tavırla farklı politikalar öneriyoruz.” Bilime, teknolojiye ve inovasyona odaklanmamız gerektiğini kaydeden Varank, şöyle konuştu:

“Bakın, muhalefet bizi neyle suçluyor biliyor musunuz? ‘Bu ülkede ileri teknoloji yok’ diyorlar. Bir bilim merkezini ziyaret etmek için yurt dışına gidiyorlar. Bugün Gaziosmanpaşa’da Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi’nin açılışını yaptık. Tasarımdan matematiğe, astronomiden kodlamaya kadar pek çok atölye var.”

Türkiye'nin 2022'de engellediği siber saldırı sayısı belli oldu

Türkiye’nin 2022’de engellediği siber saldırı sayısı belli oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin 2022’de engellediği siber saldırı sayısını açıkladı.

“Bugüne kadar Konya, Kocaeli, Kayseri, Bursa, Üsküdar, Elazığ ve Antalya’da yedi bilim merkezi açtık. Bunlardan yedisi aşağıdaki gibidir. Yani anladığınız teknolojiyi görmek için yurt dışına çıkmanıza gerek yok. Ama görüntülü görüşmeyi son teknoloji olarak görüyorsanız Türkiye’de teknoloji var mı yok mu bilemezsiniz.”

türkiye bir başkadırüçok kendi teknolojisini sahada üretecek

20 yıl önce Türkiye’de araştırma geliştirmenin sınırlı düzeyde olduğunu hatırlatan Bakan Varank, şu bilgileri paylaştı: “Teknopark sayısı sadece ikiydi. 2,2 milyar lirayı aşkın destekle bu rakamı 97’ye çıkardık. Burada 90 bine yakın araştırmacı çalışıyor. Geçen yıl Bilişim Vadisi İstanbul’u hayata geçirdik, Bilişim Vadisi İzmir’in temellerini attık. Mevzuatımızı çağın gereklerine göre sürekli güncelliyoruz.

Uzaktan çalışma yeteneklerini genişlettik. Bugün 1.500’den fazla firma tarafımızdan desteklenen kendi Ar-Ge ve tasarım merkezlerine sahiptir. Burada 81.000 araştırmacı çalışıyor. Türkiye artık savunma sanayinde bir marka haline geldi. BAYRAKTAR TB2’leri almak için onlarca ülke sıraya giriyor. Türkiye’de insansız hava araçlarına HERON adı verilirken artık başka ülkelerde BAYRAKTAR adıyla şarkılar yazılıyor.

60 yıllık hayalimiz olan Türkiye’nin arabası neden daha önce değil de Türkiye’nin 100. yılında yapıldı? Bu siyasi irade olmadan TOGG’un başarı şansı yoktu. Teknolojiye ve geleceğin trendlerine aşina bir gençlik, Teknofest’in dene-yap teknoloji atölyelerinde yetişiyor. Geleceğin Aziz Sancarları büyüyor. Bilim merkezleri ve havadan gözlem faaliyetleri ile vatandaşlarımız astronomi ile tanışıyor.

Artık Türkiye kendi özgün lokomotif motorunu, kendi elektrikli otobüsünü, kendi hava savunma füze sistemlerini, kendi lazer dedektör çiplerini tasarlayıp üretebilir. Dünyanın gittiği yönü görüyor ve kendi elektrikli arabasını üretiyor. Elektrikli bir araç ürettiğinizde, aslında sadece bir cihaz üretmiyorsunuz. Ekosistemi kökten değiştirirsiniz. Yarışa en başından dahil oluyorsunuz. Türkiye daha birçok alanda kendi teknolojisini üretecek” dedi.

Türk start-up’larına 1,7 milyar dolarlık yatırım

Bakan Varank, geçtiğimiz günlerde Bilişim Vadisi’nin Teknoloji ve İnovasyon Fonu, Bölgesel Kalkınma Fonu ve Girişim Sermayesi Fonu’nu kurduklarını bildirdi. Fonların fonu Tech-InvestR programı kapsamında 2.8 milyar lirayı seferber ettik.

Bu fonlardan bugüne kadar 57 girişim 677 milyon liralık yatırım aldı. Son 4 yılda 1,3 milyar dolar değerinde 86 fon sermaye piyasasında işlem gördü. Türk start-up’larının 2020 yılında aldığı yatırım 154 milyon ABD doları oldu. 2021 yılına kadar bu rakam 10 kattan fazla artarak 1,6 milyar dolara ulaşacak.

2022’de 1,7 milyar dolara ulaştık. Türk unicorn sayısı 6’ya yükseldi. Bugün Türkiye girişimcilikte yeni bir döneme giriyor. Hedefimiz dünyanın en gelişmiş 20 ekosistemi arasında yer almak. Yine 2025 yılına kadar 5 bin melek yatırımcı, 2,5 milyar lira kitlesel fonlama, 5 milyar lira kamu desteği, 2,5 milyar dolar girişim sermayesi yatırımı, 15 turcorn ve 5 decacorn hedef belirledik.

Yabancı fonlar Türkiye’de yatırım arıyor. İş insanlarımızın da buna yatırım yapması gerekiyor. Girişimcilik ekosisteminin önünü açmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin yüzyılını girişimcilik yüzyılı yapacağız.”

‘Arsa bul, yatırım yapalım’ diyorlar

Yıl boyunca Türkiye genelinde açılışlar yaptıklarını vurgulayan Bakan Varank, sözlerini şöyle sürdürdü: “Firmalarımızı ziyaret ediyoruz. Her zaman sahadayız. Bugünlerde şirketlerimizden en çok duyduğumuz soru nedir biliyor musunuz? Lütfen bize bir ülke bulun, yatırım yapmak istiyoruz. Organize Sanayi Bölgelerimizin sayısı 353’e ulaştı.

Yatırımcı taleplerini karşılamak üzere 33 yeni OSB kurmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yatırım açlığı oldukça iyi, çok şükür. Aralık teşvik sertifikalarında rekor kırdık. 2 bin 62 teşvik belgesi ile 85 milyar lira sabit yatırım ve 54 bin istihdamın önünü açtık. Milli Teknoloji Hamlesi öncülüğünde yerlileştirme en önem verdiğimiz konuların başında geliyor.

Bugüne kadar aldığımız destek kararları ile; 147 projede 3,9 milyar TL’si Ar-Ge harcaması olmak üzere toplam 50 milyar TL’lik yatırımı seferber ettik. Bakanlık olarak önem verdiğimiz bir diğer konu da yeşil dönüşüm. Karbon vergisi düzenlemesine tabi olan Demir-Çelik, Alüminyum ve Çimento sektörlerinde Yeşil Büyüme Teknoloji Yol Haritalarımızı bu yılın ilk çeyreğinde açıklayacağız. OSB’lerimizin yeşil dönüşüm sürecini Dünya Bankası ile destekliyoruz. 250 milyon Euro kredi bütçesiyle Türkiye’nin çeşitli OSB’lerinde ileri atıksu arıtma, su ıslahı, GES, sıfır atık, biyogaz tesisi projelerini hayata geçireceğiz.”

Tablo 6’daki hayaller bile bizim yaptıklarımıza ulaşamıyor.

Sanayi Bakanı Varank, konuşmasını şöyle tamamladı: “Türkiye dün sadece bilim, teknoloji ve üretim pazarıydı. Bugün bilim, teknoloji ve üretimin önde gelen merkezlerinden biri haline geldi. Ağırlıklı olarak sanayi ürünleri ağırlıklı olan ihracatımızın dünya ihracat pazarındaki payı artıyor. Türk sanayisi dünya pazarlarında üst sıralara yükseliyor.

Dünya ekonomisi zor günlerden geçerken Türk sanayisi yatırım yapmaya, üretmeye, kiralamaya ve ihracata devam ediyor. Keşke ne yaptığımız hakkında konuşurken altı masa temsilcisi burada olsaydı. Çünkü bakanlığımızın politikaları hakkında en ufak bir bilgilerinin olmadığı çok açık. Kamuoyuna açıkladıkları mutabakat zaptında zaten yaptığımız her şeyi hedef koydular.

Bu yüzden diyoruz ki; Altı masanın hayalleri bile bizim yaptıklarımıza ulaşamıyor. İnşallah Türkiye asrında tüm hedeflerimizi gerçekleştirecek ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkaracağız. Türkiye’nin yüzyılını bilimin, dijitalleşmenin, üretimin ve gelişimin yüzyılı yapmaya kararlıyız.”

Türkiye’nin Yüzyılın Zirvesi’Ne Güçlü sponsor destesiben

Türk Yüzyılı Zirvesi’nin ana sponsorları Aydem Enerji, Demirören Holding, Erciyes Holding, Halkbank, Kalyon, Koza Altın İşletmeleri, Turkcell, Türk Hava Yolları, Türk Telekom, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Aydınlı, EnerjiSA I EnerjiSA Üretim, Kuzu Grubu destek sponsorlarıdır. Artaş Grup, Cengiz Holding, DAP, Epiaş, Eren Enerji, ICA, Kuzey Marmara Otoyolu, Koleksiyon, Papara, Philip Capital, Shell, Suryapı, Torkam Holding, Kargomsende, Tedaş, TEİAŞ, EÜAŞ, Tenmak, TPIC, Türkiye Petrolleri, Botaş, Botaş International, Eti Maden, TKİ, TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bağlı Ortaklıkları MTA ve MAPEG oldu.

Contents

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest article

Contents