Tuesday, September 26, 2023

Şiddet içeren anime temalı oyun, çocuklar için tehlikeli midir?

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

Son zamanlarda haber kanallarında adından söz ettiren Yandere Simulator, burada belirtildiği gibi çocukları şiddete yönlendirebilir mi?

Aynı soruyu tekrar tekrar görmekten sıkıldığınızı biliyoruz. Bu sefer mümkün olduğunca açık hale getireceğiz. video oyunları çocuklarda şiddete Yönlendirmeye neden olup olmadığına ışık tutacağız.

daha erken Mavi balina Oyun uzun süre gündemde kaldı ve birçok çocuğun intihar girişimiyle ilişkilendirildi. Söz konusu oyunun çocukların psikolojik durumlarını ve verilerini istismar ederek onları bu kötü sona sürüklediği ileri sürüldü. Şimdi ebeveynlerin belirsiz Mavi Balina’dan tamamen ayrı tartılma zamanı. Yandere Simülatörü önümüzde var.

Her şeyden önce, bu Yandere Simülatörü nedir?

Yandere Simülatörü

Yandere Simulator’da, en temel haliyle sevdiği çocuğa açılamaz, ama ne zaman birisi o çocuğa yaklaşsa, neredeyse kaynayan kan Bir kızı oynuyoruz. Oyunu oynarken bu karakterin akli dengesinin yerinde olmadığına dikkat çekiliyor.

Oyunda ‘rakip’ olarak tanımlanan 10 kız var. Bunlar sevdiğimiz erkeğe yakın insanlar ve biz bir hafta içinde sevdiğimiz erkekten ayrılana kadar diğer kız gelmeyecek. Bu yüzden rakiplerle tek tek ilgileniyoruz.

Oyuna gelince:

Yandere Simülatörü resmi sayfası

Yandere Simulator’da suikastçı Seriden bildiğimiz bir oynanış var. Okula gittiğimizde açık dünya oyunundaki gibi karakterimizi kontrol edebiliyor, bazen insanlarla konuşarak onlara iyilik yapabiliyor, bazen de bizde olan bir şeyi yapabiliyor. itibara göre onlardan bir şey isteyebiliriz, onlar batmadan düşebiliriz.

Haftanın her günü okula gidiyoruz ve günün sonunda bu nasıl oynadığımıza bağlı olarak değişiyor. özel görevler Yapıyoruz.

Bu görevler ne yapmak istediğimize göre değişiyor. Oyunu haber kanallarına taşıyarak ebeveynlerin uyarılmasını sağlayan özellik de burada ortaya çıkıyor.

Bu oyunda, amaç uğruna tüm araçlar (bir anlamda) adildir.

Yandere Simülatörü

Parantez içindeki ifade ile ne demek istediğimize gireceğiz ama öncelikle rakipleri nasıl eleyeceğiz? hangisini kaldırdık bakalım. Burada tek bir yöntem sunulmamıştır, ancak oyuncuya çok sayıda olasılık verilmiştir. kendi yolun yaratılmış olmak.

Örneğin bir kızı ortadan kaldırmamız gerekiyor. Bu konuda izlenecek birçok yol var. Mafya Onunla anlaşıp kaçırtabilir, kesici aletlerle yere serebilir, kaza süsü vererek büyük bir cismin altında kalmasını sağlayabilir ya da elektrik kaçağından şok verebilirsiniz. Ayrıca çantasında okula götürmesine izin verilmeyen bir şey bırakmıştır. okuldan atılmak da sağlayabilirsiniz.

Öte yandan, gerçek şu ki, bunları yapmak zorunda değilsiniz:

Yandere Simülatörü resmi sayfası

Dediğimiz gibi bu oyunda her şey mübahtır. Ama zorundasın ölümcül Yolları takip etmek diye bir şey yok. Örneğin rakibinizin bir sorunu varsa ve siz onu bu sorundan kurtarırsanız bu kadarı yeter. iyi arkadaş böylece sevdiğin çocuktan uzak durmasını isteyebilirsin.

Böylece o kişi ileride hem yoldan çıkmış hem de faydalı olacaktır. iyi bir arkadaş ol

Ama olayları kıyıma çevirerek ulaştığımız hedef, olayları daha karmaşık yollarla ve ölüme neden olmadan çözerek ulaştığımız hedefle aynı mı?

spoiler

Tabii ki değil. Bu oyun size rakibinizden kurtulmanız için tüm olasılıkları sunar, ancak bu sizin eylemlerinize bağlıdır. sorumlu olmadığın anlamına gelmez.

Sonuç olarak karşınıza çıkan herkesi öldürdüğünüz son ile farklı yollar denediğiniz son birbirinden oldukça farklı. Yani oyun sırasında stratejik ve mantıklı düşünmeli

Şimdi çocukların psikolojik yönüne bakalım.

Genel olarak oyunlar saldırganlığa olup olmadığına odaklanan çok sayıda çalışma bulunmaktadır. kesin olarak, yetişkinlerde bile kısa süreli saldırganlık gözlemlenmiştir.

Burada ince ama keskin bir çizgi çizilmeli. Çalışmalar, şiddet içeren video oyunları ile “saldırgan davranış” arasında açık bir bağlantı olduğunu göstermiştir. bir bağlantı var savunulmaktadır. Ancak aynı şekilde, yayınlanan çalışma makalelerinde video oyunlarının şiddete neden olduğunu söylemek bilimsel olarak makul. tutarlı değil içinde bahsedilecek.

Özellikle Amerikan Pediatri Akademisi’ne (AAP) göre, 6 yaşın altındaki çocuklar herhangi bir şiddet içeren medya içeriğine maruz bırakılmamalıdır.

Bunun nedeni, bu çocukların henüz kurgu ile gerçek dünya arasındaki farkı bilmemeleri, yani şiddeti olduğu gibi bilmeleridir. kabul edebilecekleri gösterir.

Genel anlamda, “video oyunları şiddete neden oluryani, bırakın muhabirler kenara çekilsin; Uzmanların bile atmadığı oldukça uzun bir adım:

bir 2010 araştırmada video oyunlarının çocuklarda şiddete neden olduğu bulunmuştur, ancak bu sadece nevrotiklik Bu tür durumları yaşayan çocuklar için geçerli olduğu görülmüştür.

Kraliyet Açık Bilim Derneği 2019 yılında yayınlanan bilimsel bir dergide, ders çalışma video oyunlarının gençlerin saldırgan veya şiddet yanlısı olmasına neden olmadığını gösteriyor.

Psikolog Erik Erikson’un psikososyal gelişim kuramına göre 11-19 yaş arası çocuklar kimlik kazanma ve rol karmaşası yaşama aşamasındadır.

çocuklar

Bu nedenle zaten kişilik kompleksleri ile uğraşan bu yaş aralığındaki kişiler şiddet içerikli içeriklerle baş başa bırakılmalıdır. tavsiye edilmez. Ama şiddete başvuracakları için değil; bu tür içerikler genellikle ruh hallerini yansıtır. olumsuz etkileyebilir olarak gösterir

Açıkça çalışmalara göre Asıl tehlike bu evrenin geri kalanı. 10 (özellikle 6) yaşından küçük bireyleri içerir. Bunun nedeni ise daha önce de söylediğimiz gibi gerçekle kurguyu ayırt etmekte zorlanmaları ve bu bağlamda diğer yaş gruplarına göre zihinlerinde yanlış bir imajın daha kolay oluşturulabileceği gösterilmektedir.

Bakıldığında, Yandere Simulator bir lise oyunudur. Ancak oyunun seyircisinin büyük bir kısmını çocuklar oluşturuyor.

Yandere Simülatörü

Asıl tehlikeyi oluşturan durum budur. Liseye gitmeyen ve Erikson’un teorisine göre kimlik belirleme aşamasına bile gelmemiş olan bu çocuklar zihinsel olarak Yandere Simülatörüne maruz bırakıldı. buna dayalı bir lise imajı yapabilir.

bunların hepsi çalışmalara dayalı, bu durumu liseyi bildiğimizden çok farklı bir yer olarak gösteren lise/gençlik dramalarına benzetebiliriz. Bildiğimiz gibi bunlar gerçekliğin dışında bir ortam sağlıyor ama lisenin ne olduğunu bilmeyen çocuklar onu gerçek sanıp beklentilerini o yöne çekebiliyorlar.

Karışıklığa neden olması ihtimaline karşı biraz “kiraz toplama” var.

medya labirenti

Şiddet eğilimli kişiler daha fazla video oyunu Bunun böyle olduğunu gösteren araştırmalar var. Bu tür çalışmalar diğer unsurlar dikkate alınmaksızın kamuoyuna sunulduğunda,Video oyunları şiddete yol açangibi algılar var.

Bu çalışmalar YANLIŞ Tabii ki değil. Ancak bunlar kendi sınırlamaları olan çalışmalardır. Belirli çerçeveler içinde belirli kanıtlar sunmaya çalışıyorlar ve sorun şu ki, medya kuruluşları sadece bunları incele ve nihai ve genel bir yargıya varmak.

ALAKALI HABERLER

Siyasetçilerin ve medyanın hepimizi kandırmak için kullandığı manipülasyon yöntemi: Vişne Toplama

Aradaki farkı iyi anlamak gerekiyor:

10 yaşında Bir çocuğun yetişkin bir film izlemesi ne kadar uygunsa, bir lise öğrencisinin de ağır şiddet içeren içeriklere maruz kalması uygun olur. Bu içerikle baş başa kalmak, bu karakter oluşturma dönemlerinde ilerisi için sorun yaratabilir. Ama git veçocuk bu oyunları oynadığında şiddete dönüşürBunu söylemek o kadar kolay değil.

Uzmanlar bu noktada devreye giriyor; Çocuğun yetiştirilme biçimi, arkadaşlarının çevresi, herhangi bir ruhsal bozukluğu, çevre ve gördüğü tedavi gibi birçok sosyal faktörü içerir. Fakat “şiddet içeren oyunlar şiddeti teşvik eder“kilitli” çoğu çalışmada Bu faktörlerin göz ardı edildiğini görüyoruz.

Yanlış olmayan ancak sınırları dikkate alınmadığında genel sonuçlara varabilecek araştırma örnekleri arasında şunlar yer almaktadır:

Sınırları keşfedin

araştırmadaaz sayıda üyesi olan ve sadece Çinli öğrencilerin bulunduğu bir grupİnternet içeriği gibi diğer içerikler hariç, yalnızca şiddet içeren oyunları içerir.sonuçlar katılımcıların kendilerinden, yani öğrencilerden elde edildiğinden araştırma sınırlarını gösteren bir bölüm.

Contents

More articles

Latest article

Contents