Saturday, September 23, 2023

Türkiye’de asgari ücret neden bu kadar yüksek?

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

Asgari ücret, kanunen çalışanlara ödenmesi gereken en düşük ücrettir. Asgari ücretin yükseldiği haberleri hepimizi çok endişelendiriyor. Çünkü ülkemizde işçilerin çoğu asgari ücretle çalışıyor.

Son birkaç gün içinde asgari ücretle çalışan işçi sayısı %60’ta iddia edilmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin konuyla ilgili açıklama yaptı. Asgari ücretli çalışan oranı %37 bunu belirtmişti.

Bakan Bilgin’in açıklamaları asgari ücretin yüzde 37 olduğu yönünde olmasına rağmen, DİSK verilerine göre bu oran yüzde 57 civarında. Yani konuyla ilgili farklı söylemler ve figürler var. Hatta Bilgin’in açıkladığı rakam bile farklı ülkelerdeki orana göre oldukça yüksek.

Bazı ülkelerin asgari ücretleri şu şekildedir:

  • Hollanda: %3
  • Almanya: %5
  • Fransa: %8
  • İrlanda: %11
  • Bulgaristan: %14
  • Polonya: %17
  • Romanya: %21
  • Avrupa Birliği ortalaması %9’dur.
  • Türkiye’de bunun %37 ile %60 arasında olduğu tahmin edilmektedir.

AB’de asgari ücret yüzde 9 iken Türkiye’de yüzde 40 civarında.

asgari ücret

Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Şenol BabüsçüTürkiye’de asgari ücret neden bu kadar yüksek diye sorduk. Babuşçu’nun verdiği yanıtlara göre bu durumun asıl nedeni ülkemizdeki durum. Çalışmak isteyenlerin sayısı kadar iş imkanı yok vardır.

TÜİK 2022 personel istatistiklerine bakacak olursak şunu açıkça görüyoruz:

asgari ücret

Diğer bir sebep ise “kayıt dışı ödemeler”dir.

tazminat

İşverenler, asgari ücretin üzerinde maaş alan çalışanlarına zaman zaman daha az SGK primi ödeyecek. elden ödemek seçebilmek. Resmi belgelerde asgari ücreti alıyormuş gibi görünen ve maaşının kalanını alan çalışanlar da asgari ücretin yükselmesine neden oluyor.

Ayrıca alım gücümüzün düştüğü gerçeği ile karşı karşıyayız.

satın alma gücü

Bildiğiniz gibi ekonomik olarak zor bir yıl geçirdik. En son 2022 için duyurulmuştu enflasyon %64,27 oldu. Yüksek enflasyon iki asgari ücret artışına yol açtı. 2023 yılına yeni girdiğimiz bu günlerde asgari ücrete yeniden zam yapıldı ve 8.506 TL oldu. Asgari ücret enflasyon nedeniyle yükselse de alım gücümüz düşmeye devam etti.

Sonuç olarak Şenol Babuşçu’nun dediği gibi; Ülkemizdeki işçileri gelir sınıfına göre ayırırsak orta gelir grubundan düşük gelir grubuna Büyük bir geçiş oldu. Bu, şişirilmiş bir düşük gelir grubu ve dar bir orta ve yüksek gelir grubu ile sonuçlandı.

Türkiye ile karşılaştırıldığında, yazımızın başında asgari ücret olarak bahsettiğimiz birçok ülkede enflasyon oranları oldukça düşük. Örneğin işçilerin sadece %5’i asgari ücret alıyor. Almanya’da 2022’deki ortalama enflasyon %7,9’du. Bize düşük bir rakam gibi görünse de bunun Almanya’da son 71 yılın en yüksek enflasyon seviyesi olduğunu hatırlatırız.

ALAKALI HABERLER

Türkiye satın alma gücünde Avrupa ülkelerini geride bıraktı: Peki bu gücü neden hissetmiyoruz?

2023 yılı sonuna kadar ülkemizde enflasyon oranlarının düşmesini, asgari ücretle çalışan insan sayısının ve işsizlik oranlarının düşmesini temenni ediyoruz. Alt, orta ve üst gelir sınıfları arasında bir denge olduğunu bir kez daha görüyoruz.


Contents

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest article

Contents