Tuesday, September 26, 2023

Türkiye’nin SİHA Gücü Ne Kadar? Bayraktar TB2 ve Phoenix numarası!

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

Türkiye, İsrail’i geçerek ABD ve Çin’den sonra dünyanın en büyük ikinci insansız hava aracı üreticisi oldu. İhracat gelirlerinde olmasa bile nitelikli adet olarak ABD’nin gerisinde kalıyor. Peki Türkiye’nin SİHA gücü ne kadar? İşte TSK envanterindeki Bayraktar TB2, Akıncı, Anka ve Aksungur’un güncel sayıları…

Bayraktar TB2, Akıncı, Anka ve Aksungur’un Türkiye envanterindeki sayısı!

2014 yılında ilk uçuşunu yapan ve hizmete giren Bayraktar TB2 İHA ve SİHA’lardan son 8 yılda 450’den fazla üretildi. Ayrıca üretim kapasitesi geçen yıl üç katına çıkarak ayda 20 adete ulaştı.

Bu, 2023’te 200’den fazla ünite üretileceği anlamına geliyor. Ayrıca önümüzdeki 3 yıl için üretim hattı rezerve edildi. Şu anda Türkiye hariç 28 farklı Asya, Afrika ve Avrupa ülkesine ihracat yapıyoruz.

Bir kuruşta 7 milyar TL ödeyen o ülke Baykar'dan rekor anlaşma!

Bir kuruşta 7 milyar TL ödeyen o ülke Baykar’dan rekor anlaşma!

Baykar, bugün Bayraktar TB2’nin 370 milyon dolarlık anlaşma ile 28. ülkeye ihraç edildiğini duyurdu.

Bayraktar TB2 SİHA’ların Türkiye envanterindeki sayısı 160 ile 170 arasında. Tabii bu sayı sadece aktif kullanımda olan sayı. Yani, son yıllarda teslim edilen ve şu anda mevcut olmayan veya çeşitli nedenlerle envanterden çıkarılanlar (Suriye ve Libya’da vurulanlar gibi) dahil değildir.

Baykar’ın ürettiği bir diğer insansız hava aracı Bayraktar Akıncı da geçen yıl teslim edildi. Şu ana kadar teslim edilen Bayraktar Akıncı A ve Bayraktar Akıncı B sayısı 20 civarında.

Bayraktar TB2
TAI Aksungur

TAI’ye baktığımızda ağırlıklı olarak Anka ve Anka-S’nin alındığını görüyoruz. Envanterdeki toplam Anka Kuşu sayısı 40 civarındadır. Ayrıca zirve ürünlerinden Aksungur’un üretimi de devam etmektedir. Şimdiye kadar bilinen teslimat sayısı 6 adettir.

Yani Türkiye’nin sahip olduğu yerli İHA-SİHA sayısı 250’yi geçiyor. Ancak bu sayı sadece ilan edilen teslimatlar ve aktif kullanımdaki uçaklar üzerinden hesaplanıyor. Dolayısıyla kabaca bir tahmin yapacak olursak 300’den fazla İHA, SİHA ve TİHA platformunun faaliyete hazır olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca 2023 yılında envantere girecek Bayraktar TB3 (50 adetten fazla sipariş verildi), ilk uçuşunu yapacak Bayraktar Kızılelma ve ilk uçuşunu yapacak TUSAŞ MİUS gibi sistemlerin de eklenmesiyle birlikte önümüzdeki aylarda 2025’in sonuna kadar 500’den fazla birime ulaşılabilir.

açıklama: Burada paylaşmadığımız yüzlerce kamikaze, insansız helikopter, DİHA, gözcü ve süpersonik ve benzeri İHA’lar olduğunu da belirtelim.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsun? Düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Contents

More articles

Latest article

Contents