Sunday, May 28, 2023

Ücretsiz sanal kitaplık arşivleri

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

Aradığımız şey internette var diyorsanız haklısınız ancak aradığınızı bulmak her zaman kolay olmuyor. Bazı kurum ve kuruluşlar kendi özel arşivlerini sayısallaştırarak çevrim içi kütüphaneler oluşturmuştur. Pek çok farklı belgeye ücretsiz olarak erişebileceğiniz sanal kütüphane sitelerine ve sundukları arşivlere yakından bakalım.

İnsanların şehirdeki en büyük kütüphanelere gidip aradıklarını zor da olsa buldukları bir zaman vardı. Sonra internet geldi ve her şeyi orada bulmaya başladık. Ama bir sorun vardı, kütüphane arşivleri o tozlu raflardaydı ve internette yoktu. mutlu günümüz ihtiyaçlarını anlayan birçok kilit kurum ve kuruluş arşivlerini dijitalleştirdiler ve herkesin erişebileceği sanal kütüphaneler oluşturdular.

Sanal kütüphane deyince aklınıza her yerden ulaşabileceğiniz bir veri tabanı gelmesin. Telif hakkı ve benzeri sorunlar nedeniyle her şeye erişemiyorsunuz ancak online kütüphane arşivlerinde çoğu zaman daha önce denk gelmediğiniz veya bulamadığınız pek çok farklı konuda bulunabiliyor. özel belgeleri ortaya çıkarmak Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz sanal kütüphane sitelerine gelin daha yakından bakalım.

Ücretsiz Sanal Kitaplık Arşivleri:

  • TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri e-Arşivi
  • Dijital Arşiv Milli Kütüphane
  • NASA fotoğraf arşivi
  • Ankara Üniversitesi Akademik Kayıt Sistemi
  • Atatürk Kütüphanesi
  • Gazetenin tarihine bir bakış
  • FilmGrab
  • Açık Kültür
  • Marmara Üniversitesi dijital kataloğu
  • David Rumsey kart koleksiyonu

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri e-Arşivi

Tüm TÜBİTAK yayınlarının dijital versiyonlarına TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri e-Arşiv sitesinden ulaşabilirsiniz. Güncel sayıları görüntüleyin, yıllara göre arşivleyin, konu arşivi Özel arşivlerde arama yapabilirsiniz. Bilim ve Teknik, Bilim Çocuk, Meraklı Minik, Bilim Genç gibi dergilerin tam sayılarını okuyabilir veya konuya özel arama yaparak doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz. TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri e-Arşiv web sitesi burada linkten ulaşabilirsiniz.

Dijital Arşiv Milli Kütüphane

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan Milli Kütüphane, Türkiye’nin en büyük belge arşivlerinden birine sahiptir. Daha çok baskısı tükenmiş birçok kitap ve dergi Milli Kütüphanede bulabilirsiniz. Kurumun web sitesindeki arşiv veri tabanının tamamına olmasa da bir kısmına başvurabilirsiniz. Dijital versiyonu olmasa bile sistem aradığınız belgeyi bulmanız için size rehberlik edecektir. Milli Kütüphane Dijital Arşivler web sitesi burada linkten ulaşabilirsiniz.

NASA fotoğraf arşivi

Uzay hakkında bildiğimiz hemen hemen her şeyi borçlu olduğumuz kurumlardan biri olan NASA, kullandığı teknolojiler sayesinde bugüne kadar fotoğraflandı. en iyi uzay fotoğrafları arşivine sahiptir. Şimdiye kadar çekilmiş tüm uzay fotoğraflarına NASA resmi web sitesinin görseller sayfasından ulaşabilirsiniz. En son yüklenen ve en popüler olanların yanı sıra anahtar kelime aratarak istediğiniz görselleri arayabilirsiniz. Ayrıca ulaştığınız tüm görselleri yüksek kalitede indirebilirsiniz. NASA Fotoğraf Arşivi web sitesi burada linkten ulaşabilirsiniz.

Ankara Üniversitesi Akademik Kayıt Sistemi

Ankara Üniversitesi bünyesinde hizmet veren Ankara Üniversitesi Akademik Arşiv Sistemi dijital arşivdedir. 80.000’den fazla kitap, dergi, makale, birincil kaynak ve diğer arşiv materyalleri Dijital versiyonları görüntüleyebilirsiniz. Bülten, dergi, gazete, kitap, makale, rapor, tez ve diğer yayınlara arama çubuğu ile açık erişim sistemi üzerinden ulaşılabilir. Ankara Üniversitesi Akademik Arşiv Sistemi Web Sitesi Burada linkten ulaşabilirsiniz.

Atatürk Kütüphanesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Atatürk Kitaplığı, şehrin en büyük belge arşivlerinden birine sahiptir. Bu arşivin bir kısmı sanal kütüphane aracılığıyla kullanıcılara sunulmaktadır. Sitenin arama çubuğunu kullanarak aradığınız anahtar kelime ile ilgili dokümanı bulabilirsiniz. Aradığınız belgenin dijital versiyonu yoksa sistem üzerinden en doğru şekilde yönlendirileceksiniz. Atatürk Kütüphanesi web sitesi Burada linkten ulaşabilirsiniz.

Gazetenin tarihine bir bakış

İstanbul Üniversitesi’nin yürüttüğü Tarihe Gazete Projesi kapsamında birçok gazetenin eski sayılarına web sitesinden ulaşabilirsiniz. Proje kapsamında işlenen gazetelerin çoğu Bunu hiçbir yerde kolay bulamayacaksın. Kapatılan gazetelerin eski sayılarından oluşmaktadır. İlginizi çeken gazeteye tıklayıp istediğiniz konuyu seçtikten sonra yüksek kaliteli dijital versiyonuna ulaşabilirsiniz. Gazeteden Tarihsel Genel Bakış web sitesine burada linkten ulaşabilirsiniz.

Sinemaseverler için arşiv: FilmGrab

FilmGrab

FilmGrab, arşivinde yalnızca görseller bulunduğu için listemizdeki belki de en ilginç web sitelerinden biridir. Üstelik tüm bu görseller filmlere ait. Siteyi açtıktan sonra ilginizi çeken ya da beğendiğiniz filme tıklayın. Size filmden önemli sahneleri içeren çok sayıda yüksek kaliteli ekran görüntüsü sunulacak. Özellikle bir film üzerinde çalışıyorsanız veya bir makale yazıyorsanız buradaki fotoğraflar çok işinize yarayacaktır. Görüntüleri tek tek veya tüm galeri olarak indirebilirsiniz. FilmGrab web sitesine Burada linkten ulaşabilirsiniz.

İnternet dünyasının en büyük sanal kütüphanesi: Açık Kültür

Açık Kültür

Daha önce sanal kütüphaneleri ve çevrimiçi arşivleri araştırdıysanız, daha önce Açık Kültür adıyla karşılaşmış olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Açık Kültür’ün bu dünyanın kara kutusu olduğunu dürüstçe söyleyebiliriz. Hepsi telifsiz olan sayısız filme, kitaba, makaleye, fotoğrafa, ses dosyasına veya video dosyasına erişebilirsiniz. Özel kategoriler aracılığıyla yeni arşivler keşfedebilir veya arama çubuğu aracılığıyla tam olarak aradığınızı bulabilirsiniz. Kültür web sitesini aç Burada linkten ulaşabilirsiniz.

Marmara Üniversitesi dijital kataloğu

Marmara Üniversitesi’ne bağlı Marmara Üniversitesi Kütüphanesi’nde bulunan yüzbinlerce belgeden bazılarına Marmara Üniversitesi Dijital Katalog üzerinden ulaşabilirsiniz. Şimdilik yaklaşık 295 bin kitap web sitesinde kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. Kitapların yanı sıra diğer belgeleri de görüntüleyebileceğiniz dijital arşiv her geçen gün genişlemektedir. Marmara Üniversitesi Dijital Katalog web sitesi Burada linkten ulaşabilirsiniz.

David Rumsey kart koleksiyonu

Bir arama motoruna harita yazıp arama yaparsanız, karşınıza çıkan sonuçların sizi tatmin etme olasılığı düşüktür. Bu çalışmaları beğendiyseniz, David Rumsey Harita Koleksiyonu aklınızı başınızdan alacak Dijital arşiv 120.000’den fazla harita içermektedir. Antik, dağlar, kıtalar, uzay, dünya, veri tabanlı, görsel, zaman çizelgesi, hava ve daha pek çok farklı kategoride düzenlenmiş tüm haritalar yüksek kalitede sunulmaktadır. David Rumsey Harita Koleksiyonu web sitesine Burada linkten ulaşabilirsiniz.

Sahaf sahaf sahaflar gezerek bulamayacağınız belgeleri sizlere sunuyor. ücretsiz sanal kütüphane arşivlerinden bazılarını listeledik. Elbette daha birçok çevrimiçi arşiv var. Listemizde olmasını istediğiniz sanal kütüphaneleri yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Contents

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest article

Contents