Friday, September 22, 2023

Wi-Fi Mesh Sistemini nasıl kurarım?

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

Yüksek duvarlı, kalın kapılı ve çok sayıda sinyal kesicinin olduğu ortamlarda tek bir modemden Wi-Fi dağıtmak, eğer büyük bir eviniz varsa oldukça problemli olabilir. Bu videomuzda sizlere Türk Telekom ile Wi-Fi Mesh sistemi kurulumu nasıl yapılır onu anlattık.

Wi-Fi Mesh Sistemini nasıl kurarım?

Youtube videoları

SDNcafe madrid.net

Türk Telekom Wi-Fi Mesh ürünlerine ulaşmak için tıklayınız

Evdeki Wi-Fi kapsama alanı genellikle yaygın bir sorundur ve eviniz büyükse veya doğru ayarlara sahip değilseniz, ağ bağlantısı evin her köşesine düzgün bir şekilde ulaşamaz. Son zamanlarda piyasaya sürülen en iyi çözümlerden biri, herhangi bir alandaki bağlantı sorunlarını çözmemizi sağlayan ve şimdiye kadar kullandığımız normal WiFi tekrarlayıcılara harika bir alternatif haline gelen WiFi ağ ağlarıdır.

Bir Wi-Fi Mesh ağı, evde veya işte her yerde ağ kapsamını geliştirmek isteyenler için en iyi seçeneklerden biridir. Sinyali kaybetmeden her köşeye ulaşmak için tasarlanan bu kablosuz internet çözümü, oteller, restoranlar, üretim tesisleri veya ofisler için de uygundur. Her türlü cihazı (akıllı telefonlar, tabletler, TV’ler, akıllı ev aletleri, oyun konsolları vb.) internete bağlama eğilimindeyiz ve alan ne kadar büyükse bağlantımız o kadar kötü veya zayıf. Wi-Fi Mesh ağları, özellikle büyük, çok odası olan veya sinyalin iyi ulaşmadığı çok katlı evlerde de kullanışlıdır.

Bir Wi-Fi örgü ağı, birden çok Wi-Fi yönlendiricisinin tek bir ağ oluşturmak üzere birleştirildiği bir tür kablosuz ağdır. Bu, büyük evlerde veya binadaki tek bir Wi-Fi yönlendiricisi yeterli kapsama alanı sağlamadığında yararlı olabilir. Bir WiFi örgü ağında, her yönlendirici diğerine kablosuz olarak bağlanır ve daha geniş bir alanı kapsayacak şekilde bir örgü ağ (ızgara) oluşturur. Bir WiFi ağ ağındaki yönlendiriciler, otomatik olarak en güçlü sinyale geçecek şekilde de yapılandırılabilir, böylece her zaman güvenilir bir bağlantınız olur.

Wi-Fi Mesh Ağının Faydaları

Wi-Fi Mesh ağlarının ana faydaları, kaynakları optimize etmeleridir. Evin veya odanın daha “uzak” veya daha az iletişim olan alanlarında daha iyi kapsama alanına sahip olursunuz. Düğümler arasındaki bağlantı sayesinde sinyal kalitesi de genellikle geleneksel ağlardan daha iyidir. Nerede olursanız olun iyi bir sinyal bulabilirsiniz çünkü her zaman mümkün olan en kısa rotayı veya o anda en az doygun olan rotayı alırsınız. Bulunduğunuz yere veya bağlı cihazların sayısına bağlı olarak, uydu sistemi yolda en iyi sinyal ve güce sahip olmak için hangi düğüme bağlanılacağına hızlı ve gerçek zamanlı olarak karar verir.

Bu tip sistemin bir diğer avantajı da uydu sistemi açısından oldukça basit bir kuruluma sahip olmasıdır. Diğer tekrarlayıcıların aksine, yalnızca bir güç kablosuna bağlanmaları yeterlidir ve kendi yazılımları veya sezgisel uygulamaları aracılığıyla kolayca yönetilebilirler. Çok teknik bir kurulum gerektirmez ve ileri düzeyde teknik bilgiye sahip olmayan her kullanıcı tarafından kurulabilir.

Ek olarak, Wi-Fi Mesh ekipmanı, yönlendirici veya taban ile düğümler arasındaki iletişimde Wi-Fi ağı için ayrılan aynı bantları kullanmaz, bu da kablosuz iletişimde ağ tıkanıklığını ve olası radyo dalgası girişimini önler.

Diğer bir avantajı ise mevcut Wi-Fi Mesh sistemlerinin genellikle evin, ofisin ya da odanın dekorasyonunu ya da estetiğini bozmayacak şık tasarımlı cihazlar olmasıdır.

Kafes ağların dezavantajları

Tamamen tavsiye edilen bir sistem ve kapsama alanını genişletmek için en iyi seçeneklerden biri olsa da, Wi-Fi Mesh ağları günlük bir güçlük olabilir. Örneğin, uyduları doğru yerlere yerleştirmiyor olabilirsiniz ve bu, siz evde dolaşırken sistemin kafasını karıştırabilir. Yanlış kurulmuş bir Wi-Fi Mesh ağında, düğümlerin o anda neye bağlanacağını gerçekten bilmediği zamanlar veya alanlar olabilir.

Geniş alanlarda veya evlerde Wi-Fi kapsama sorunlarına harika bir çözüm sunarken, gerçek şu ki çok kalın duvarlar, belirli elektromanyetik dalgalar ve diğer dış etkenler ağın düzgün çalışmasını ve düğümler arasındaki iletişimi etkileyebilir.

Contents

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest article

Contents