Friday, September 22, 2023

WiFi nedir? – cafe-madrid.com

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

WiFi nedir? Uzun süredir hayatımızda olan bu cafe-madrid.com birçok kişi tarafından detaylı olarak bilinmiyor. Ancak bu teknolojinin insanlık üzerinde büyük bir etkisi olduğuna şüphe yok. Bu sebeple WLAN nedir sorusunu sizler için detaylı bir şekilde cevaplamak istedik.

Dünyanın geniş tarihine bakıldığında internetin insanlık tarafından çok kısa bir süredir kullanıldığını görmek mümkündür. Yani hayatımızı tamamen değiştiren bu buluşun ortaya çıkışı çok eski bir tarihe dayanmıyor. Hal böyleyken kısa bir süre bile bu teknolojinin gelişmesi için fazlasıyla yeterliymiş gibi görünüyor.

İnternetin ilk zamanlarında, veriler yalnızca kablolar aracılığıyla taşınabiliyordu. Ancak daha sonraki gelişmeler, internete evden ve evden uzakta kablolara ihtiyaç duymadan erişmeyi mümkün kıldı. Bu içeriğimizde ele aldığımız WLAN aslında bu kablosuz ağa verilen isimdir.

Bu içeriğimizde WLAN ile ilgili tüm soruları inceleyeceğiz. WLAN nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır gibi sorular olduğunu belirtelim. Biz de sizler için bu cafe-madrid.com ile benzer teknolojiler arasındaki farkı ele aldık. Şimdi WLAN nedir sorusunun cevabına bakalım.

WiFi nedir?

Kablosuz LAN veya kablosuz yerel alan ağı olarak da bilinen WLAN, bir cihazın internete kablosuz olarak bağlanmasını sağlayan bağlantı teknolojisine verilen addır. WLAN dışındaki bir bağlantı teknolojisi, yani kablosuz yerel alan ağı, “kablolu LAN veya düz LAN”, yani “kablolu yerel alan ağı” olarak bilinir.

Adından da anlaşılacağı gibi, WLAN ile oluşturulan ağ, sınırlı bir alanda bağlantı kurulmasını mümkün kılar. Bu nedenle WLAN teknolojisinin kullanıldığı alanlar genellikle ev, okul, ofis veya benzeri yerler olarak ifade edilebilir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, WLAN teknolojisi kullanıcıların internete bağlanmasına yardımcı olur. Ancak bu internetle sınırlı değil. WLAN teknolojisi, sinyalleri yüksek frekanslı radyo dalgaları kullanarak iletir. Bu sayede sadece interneti değil, çeşitli sinyalleri de aktarmak için WLAN teknolojisini kullanmak mümkündür. Bu konuyu içeriğimizin ilerleyen bölümlerinde detaylı olarak ele aldık.

WLAN teknolojisinin tarihine bakıldığında ilk ortaya çıkışının 1970’li yıllara dayandığını görmek mümkündür. Kaynaklara göre Hawaii Üniversitesi’nden Profesör Norman Abramson, dünyanın ilk kablosuz iletişim ağı ALOHAnet ile WLAN teknolojisine öncülük etti.

Pek çok teknolojik yenilik gibi ilk çıktığı zamanlarda son derece yüksek maliyetlerle gelen bu cafe-madrid.com için elbette zaman içinde işler değişti. Öyle ki ortaya çıkışından 20-30 yıl sonra kablosuz LAN teknolojisi bir standart haline geldi. Örneğin maliyetleri düşürmeye yönelik çalışmalar yapılmış ve cafe-madrid.com yaygınlaşmıştır.

IEEE 802.11 standardı ile WLAN, 2009 yılında önemli bir yenilik aldı. Bu tarihte IEEE 802.11n standardını çıkardık. Bu ekleme sadece bir isim değişikliğine yol açmadı. Aynı zamanda ağ mesafesi ve iletim hızında da önemli değişiklikler yapıldı.

Günümüzde 2.4 GHz ve 5 GHz bantlarında çalışan WLAN cihazları bulunmaktadır. Ayrıca IEEE 802.11n standardı ile yaklaşık 450 Mbps hıza ulaşmak mümkündür. Günümüzde kullanılan en son protokol IEEE 802.11ax olarak ifade edilmektedir. 2,4 GHz ve 5 GHz frekanslarında çalışan bu standart maksimum 2,4 Gbps hıza ulaşıyor.

WLAN türleri

WLAN türleri

Bu teknolojinin farklı çeşitleri olduğundan da bahsedilmektedir. WLAN türlerinin farklılaşması, çalışma modlarıyla ilgilidir. Bu bağlamda dört farklı temel WLAN tipi olduğu söylenebilir. Bunlardan ilki “altyapı” modudur. Özellikle Wi-Fi ağları bu moda örnek olarak verilebilir. Altyapı modunda, telefon veya bilgisayar gibi cihazlar kablosuz erişim noktasına bağlanarak ağa katılır.

Diğer bir WLAN türü de ad hoc ağ olarak da bilinen P2P standardıdır. Bu durumda, iki veya daha fazla cihaz herhangi bir yönlendirici veya erişim noktası olmadan bağlanır. Bu sayede harici bir bağlantıya ihtiyaç duymadan oyun oynama veya dosya paylaşımı gibi işlemler gerçekleştirilir. Bu tür bir bağlantıyı açık havada kullanmak tehlikeli olabilir.

Ayrıca WLAN ve köprü olmak üzere iki farklı WLAN türünden bahsetmek mümkündür. Köprü, farklı ağ türlerini bağlamak için kullanılır. WDS ise IEEE 802.11 ağındaki erişim noktalarını birbirine bağlar. Bu, kablosuz bir ağı kablosuz erişim noktalarıyla genişletmeyi mümkün kılar.

WLAN ne yapar?

WLAN teknolojisinin neler yaptığından bahsettik. Ancak detaylıca anlatmakta fayda var diyebiliriz. Daha önce de belirttiğimiz gibi WLAN, kablosuz yerel alan ağı oluşturmak için kullanılan teknolojinin adıdır. Farklı türleri ile farklı amaçlara hizmet eden WLAN, günlük hayattan profesyonel iş hayatına kadar çeşitli noktalarda kullanılmaktadır.

WLAN teknolojisinin en çok kullanıldığı alanlar şüphesiz ki evler. Kablosuz ağa bağlanmak için kullandığımız erişim noktaları, modemler ve Wi-Fi ağları, WLAN teknolojisi sayesinde aktif olarak çalışmaktadır. Kabloları ortadan kaldırmamızı sağlayan bu cafe-madrid.com ile internete bağlanmak çok daha kolay hale geldi.

Bunun dışında WLAN’ın iş yerlerinde ve ofislerde de aynı şekilde kullanıldığını söyleyebiliriz. Özellikle ofislerde kabloların yerini kablosuz yöntemlerle alması önemli bir detaydır. Benzer şekilde restoran, kafe ve benzeri lokasyonlardaki müşterilere sunulan bağlantı kablosuz yerel alan ağıdır.

Gördüğünüz gibi, WLAN teknolojisi birçok alanda karşımıza çıkıyor. Aslında temelde kablosuz ağların altyapısını oluşturan bu cafe-madrid.com, kablosuz internetin kullanıldığı her yerde önemli bir rol oynuyor. Ayrıca, kablosuz yerel alan ağları oluşturmak için WLAN teknolojisinin gerekli olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle WLAN’ın günlük hayatımızda vazgeçilmez bir yere sahip olduğunu söylemek mümkündür.

wifi nedir

Wi-Fi nasıl çalışır?

Daha önce içeriğimizde de belirttiğimiz gibi WLAN bir kablosuz bağlantı teknolojisidir. Bu nedenle ağ için gerekli sinyallerin cihazlara iletilmesi için herhangi bir kabloya gerek yoktur. Geçmişte var olan LAN ağlarında, radyo sinyallerini aktarmak için kablolar kullanılıyordu. Verileri veya sinyalleri farklı cihazlara aktarmak için bu kabloların o cihazlara bağlanması gerekiyordu.

Zamanla teknolojinin gelişmesi bu zorunluluğu ortadan kaldırmıştır. Elbette işlem sırasında zaman zaman bir kablonun varlığının gerekli olduğunu da belirtmeliyiz. Ancak bu yalnızca ana cihaz, yani ağın konuşlandırıldığı cihaz için gereklidir. Örneğin kablosuz internetin dağıtımından sorumlu olan router veya modem gibi cihazlar interneti kablo ile sağlar.

Bu elbette her zaman böyle değildir. Örneğin, cihazlar arasında kablosuz LAN oluşturmak için kabloya ihtiyacınız yoktur. P2P olarak adlandırılan bu WLAN türünde erişim noktası veya kablo kullanmadan ağ oluşturmak mümkündür.

Kısaca özetlemek gerekirse: WLAN teknolojisi, radyo sinyallerini kablosuz olarak dağıtır. Bunun için yönlendiriciler, erişim noktaları ve benzeri araçların kullanılması da yaygındır. Telefonlarımızda ve bilgisayarlarımızda kullandığımız internet bize bu şekilde ulaşıyor.

WLAN teknolojisinin avantajları

İçeriğimizin en başından beri WLAN teknolojisinin son derece önemli olduğunu vurguladık. Peki bu teknolojinin faydaları nelerdir? WLAN teknolojisinin artılarına ve eksilerine de bakmanın faydalı olacağını düşündük.

İlk olarak, kablosuz yerel alan ağı teknolojisi, geniş bir alandaki cihazların, tahmin edebileceğiniz gibi, ortak ağa kolayca bağlanmasını sağlar. Bu duruma en güzel örnek Wi-Fi yani kablosuz internet birçok kez bahsettiğimiz gibi. Bu ağı kullanmak, aynı anda birden fazla cihazı birbirine bağlamak ve veri aktarımı gibi işlemleri yapmak işi son derece kolaylaştırıyor.

Özellikle ofis ve iş yeri gibi kurumlarda yerel ağ kullanımı güvenliği artırmak ve kontrolü sağlamak için faydalıdır. İş yeri ile sınırlı olan bu kablosuz ağın cihazlara aktarımında kablo kullanılmayarak maliyetler önemli ölçüde azaltılmaktadır. Ayrıca kablo yıpranması gibi problemlerde iş durmasının da önüne geçer.

WLAN teknolojisi ile organize edilmiş bir organizasyonda kablolu LAN’a göre çok daha fazla cihaz ağa bağlanabilir. Örneğin, internet kablosunu desteklemeyen telefonlar, oyun konsolları veya IoT cihazları, kablosuz yerel alan ağına bağlanırken sorun yaşamaz.

Ana dezavantajdan bahsetmeye değer. Kablosuz LAN’lar, kablolu ağlara göre önemli avantajlara sahip olmalarına rağmen zaman zaman kararsız olabilir. Özellikle radyo sinyallerinin cihazlara ulaşamaması, cihazların yeterli kalitede ağa ulaşamaması anlamına gelebilir. Elbette bu durum farklı şekillerde çözülebilir. Ancak prensipte böyle bir dezavantajdan bahsetmek mümkün.

wifi nasıl çalışır

WLAN ve diğer ağ teknolojileri arasındaki farklar nelerdir?

WLAN kavramı genellikle birkaç benzer teknolojiyle karıştırılır. Ancak, bu teknolojilerin bazılarının yalnızca isim olarak benzer olduğunu belirtmekte fayda var. Örneğin, WLAN ve WAN arasındaki fark aslında oldukça büyüktür. WAN veya Geniş Alan Ağı (Geniş Alan Ağı), WLAN’a kıyasla çok daha geniş alanları kapsayan bir ağdır. WAN, kilometrelerce alanı bile kapsayabilir. WAN ile karşılaştırıldığında, WLAN çok daha kısa mesafelerde çalışır. WAN bunu elbette fiber optik kablolar sayesinde başarıyor.

Diğer bir konsept ise MAN olarak biliniyor. Metropol alan ağı olarak da bilinen MAN, şehir büyüklüğündeki alanlar için geliştirilmiş bir ağ teknolojisidir. Bu cafe-madrid.com, ağı tıpkı WAN gibi fiber optik kablolar aracılığıyla aktarır. WAN için de altyapı oluşturduğunu söylemek mümkün.

Farkını daha önce içeriğimizde açıkladığımız LAN ile ilgili başka bir kavramdır. Yerel alan ağının kısaltması olan LAN ile WLAN arasındaki temel fark, kablolu çalışmasıdır. Ancak, WLAN tamamen kablosuz olarak çalışabilir.

Her ikisi de kablosuz olan bir diğer kafa karıştıran kavram ise Wi-Fi. Aslında WLAN ve Wi-Fi arasındaki fark sanıldığı kadar büyük değil. Hatta WLAN’ın Wi-Fi’yi kapsadığını söylemek mümkün. Ancak benzerlikler bu iki kavramın zaman içinde birbirinin yerini almasına neden olmuştur. Temel olarak, WLAN, kablosuz yerel alan ağlarının ortak adıdır. Öte yandan, Wi-Fi, WLAN sisteminin bir parçasıdır.

Bu ne işe yarıyor

WLAN nedir: Genel Bakış

Bu içeriğimizde WLAN nedir sorusunu olabildiğince detaylı ve daha az kafa karıştırıcı şekilde açıklamaya çalıştık. WLAN yani kablosuz yerel alan ağı teknolojisi her gün kullandığımız bir cafe-madrid.com haline geldi.

Üstelik bu teknolojinin gelişimi devam ediyor. 1970’li yıllarda hayatına başlayan WLAN teknolojisinin yakın gelecekte daha geniş alanları daha hızlı kapsayabilen bir cafe-madrid.com olarak ortaya çıkmasını bekliyoruz. WLAN nedir içeriğimiz burada sona ermektedir. İçeriklerimiz ile ilgili görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Contents

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest article

Contents