Friday, September 22, 2023

Yeşil kart nedir, nasıl başvurulur, şartlar nelerdir?

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

Her yıl on binlerce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yeşil kart çekilişini kazanarak ABD’de süresiz oturma ve çalışma izni alıyor. Çekiliş seçmeli bir çekiliş olduğu için herkes katılabilir ve kazanabilir. Elbette başvuru için bazı temel gereksinimler var. Yeşil kart nedir, başvuru şartları nelerdir, nasıl başvurulur gibi sorulara tüm detaylarıyla bakalım.

Eminiz ki herkes merak ediyor çünkü vize almanın bile zor olduğu Amerika Birleşik Devletleri her yıl onbinlerce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına yeşil kart veriyor. Üstelik bu bir piyango sonucu, yani kazanıp kazanmamanız tamamen şans meselesi. Yeşil kart çekilişini kim kazanırsa, ABD’de kalıcı oturma ve çalışma izni alır. Yani bu belge sayesinde bir ABD vatandaşı ile neredeyse aynı haklara sahip oluyorsunuz.

Tabii bu çekiliş dolandırıcıların da iştahını kabartıyor. Her yıl yeşil kart çekilişini kazanan daha fazla kişi, yeşil kart alma umuduyla dolandırılıyor. Bu nedenle konuyu iyi anlamadan herhangi bir yere para göndermeniz veya kişisel bilgilerinizi paylaşmanız önerilmez. Yeşil kart nedir, başvuru şartları nelerdir, nasıl başvurulur? Sıkça sorulan sorulara daha yakından bakalım.

Bilmeyenler için yeşil kart nedir?

Resmi adı Daimi İkamet Kartı, Türkçesi Daimi İkamet Kartı; yeşilimsi bir renge sahip olduğu için Halk arasında yeşil kart olarak bilinir. Amerika Birleşik Devletleri Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası uyarınca verilen yeşil kart sahiplerine Amerika Birleşik Devletleri’nde kalıcı oturma ve çalışma izinleri verilir. Bu karta sahip kişiler yasal daimi ikamet edenler olarak tanımlanır. Bir tür yasal göçmenliktir.

yeşil Kart

Yeşil kart çekilişi nedir?

Kentucky Konsolosluk Merkezi her yıl Ekim ve Kasım ayları arasında. ABD Göç Bürosu tarafından, Yeşil kart çekilişleri, son beş yılda 50.000’den az göçmenle ABD’ye göç etmiş ülkelerde düzenleniyor. Başvuru koşullarını sağlayan kişiler arasından kura ile 55.000 kişi seçiliyor ve bu kişiler yeşil kart alıyor.

Tamam ama yeşil kart alırsak ne olur? Yeşil kart ile sahip olduğunuz haklar şunlardır:

 • ABD’nin tüm eyaletlerinde daimi oturma izniniz var.
 • Tüm ABD eyaletlerinde süresiz çalışma izniniz var.
 • Kamu kurumlarında ve özel sektörde çalışabilirsiniz.
 • Devlet ve özel okullara burslu veya burssuz gidebilirsiniz.
 • ABD ordusunda görev yapabilirsiniz.
 • Beş yıl sonra şartları yerine getirirseniz, ABD vatandaşlığı alarak çifte vatandaşlık alabilirsiniz.
 • İkamet adresiniz Amerika olduğu için diğer ülkelerden çok daha rahat vize alabilirsiniz.

İşte yeşil kart çekilişini kazanıp bu karta sahip olduğunuzda elde edeceğiniz haklardan bazıları. Elbette yapamayacağınız şeyler var; Oy kullanamazsınız, mahkemede jüri üyesi olamazsınız ve ABD pasaportu alamazsınız. Elbette beş yıl sonra ABD vatandaşı olursanız tüm bu haklara sahip oluyorsunuz. Sadece başkan olamazsın, ABD’de doğmak zorundasın. Bu senin şansın.

yeşil Kart

Yeşil kart çekilişi için başvuru şartları nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti veya çekilişin düzenlendiği ülkelerden birinin vatandaşı olmak.
 • En az lise diplomasına sahip olmak.
 • Liseyi bitirmediyseniz, uzmanlaşmış bir işte en az iki yıllık deneyime sahip olun.
 • 18 yaşından büyük olmak.
 • Herkesin her başvuru döneminde en fazla bir kez başvuru yapma hakkı vardır.
 • Eşler ayrı ayrı başvurabilir.
 • 21 yaşından küçük refakatsiz çocuğu olanların çocukları da yeşil kart ayrıcalığından yararlanacağından başvuru sırasında bu durumun bildirilmesi gerekmektedir.
 • İstenen bilgileri doğru ve en güncel haliyle paylaşmak.

Her yıl Ekim ve Kasım aylarında ABD Göçmenlik Bürosu tarafından düzenlenir. Yeşil kart çekilişine katılmanın şartları bunlardır. 2019 yılında getirilen pasaport zorunluluğu 2022 yılında kaldırılacaktır. Yeşil kart çekilişi kural ve koşulları yıldan yıla değişiklik gösterebileceğinden, çekilişe girmeden önce kontrol etmekte fayda var.

yeşil Kart

Gelelim asıl konuya: yeşil kart başvurusu nasıl yapılır?

Şu anda adım adım bir yöntem yok. Yeşil kart başvuruları her yıl Ekim ve Kasım aylarında açıklanmaktadır. Başvuru açıldığında uygunsanız dvprogram.state.gov Adrese gidip başvuru formunu dolduruyorsunuz. Paylaşacağınız bilgilerin doğru ve güncel olması son derece önemlidir. çünkü çekilişi kazanırsanız sizden tüm bilgilerinizi teyit eden resmi belgeler istenecektir. Başvuru sırasında size verilen onay numarasını saklamanız da son derece önemlidir.

Yeşil kart çekilişi ne zaman açıklanacak, başvuru sonucunda öğrenme süreci nasıl ilerliyor?

Yeşil kart çekilişinin sonuçları normalde aynı yılın Mayıs ayında açıklanır. Burada bağlantı yoluyla sonuç sayfasını açtıktan sonra Onay numaranızı, adınızı ve soyadınızı, doğum tarihinizi ve güvenlik kodunu ekranda girerek talebinizin sonucunu öğrenebilirsiniz.

yeşil Kart

Yeşil kart başvuru ücreti ne kadar?

Çok ilginç ama yeşil kart çekilişine kaydolmak Bir kuruş ödemek zorunda değilsin. Tabii ki çekilişi kazanırsak işlemler sırasında ve Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat ederken ödemeniz gereken bazı ücretler olacak, ancak yeşil kart çekilişine kaydolmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmeyecek.

Dolandırıcılara dikkat! Yeşil kart alırken başınız belaya girmesin:

Herkesin son derece dikkatli olması gereken dolandırıcılıktan bahsedelim. Eminiz ki hepiniz bir ‘Tebrikler Yeşil Kart’ kazandınız! Hatırlat gibi bir mesaj aldınız: ABD Büyükelçiliği, ABD Konsolosluğu veya ABD Göçmenlik Dairesi’nin yeşil kart çekiliş başvurunuzla ilgili olarak sizinle hiçbir ilgisi yoktur. böyle bir mesaj göndermez. Gönderse de zaten öyle göndermiyor.

Bu tür gönderiler her zaman bir bağlantı bağlantısıyla gelir. O linke tıklarsanız, En iyi ihtimalle, cihazınıza bir virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaşacaktır. Daha da kötüsü, şu anda açık olan hesap bilgileriniz veya banka hesap bilgileriniz dolandırıcıların eline geçebilir.

Bunlar yine basit hırsızlıklar ve nitelikli dolandırıcılar var. Bu kişiler size böyle bir mesaj göndererek sahte bir form doldurmanızı isteyecek ve Sonunda senden para istiyor. Hatta bazen sizinle yüz yüze görüşmeye gelip on binlerce dolar isteyenler bile oluyor. Para vermekten çekinmeseniz de doldurduğunuz forma kim bilir neler olacak.

Yeşil kartların her Kasım ve Ekim’de çekildiğini unutmayın. Başvurular sadece dvprogram.state.gov üzerinden yapılmaktadır. Yeşil kart çekilişi tamamen ücretsizdir. Çekilişi kazandığınızda ABD elçilikleri veya ABD konsoloslukları aracılığıyla gerekli işlemleri yapın. Pasaport ve kimlik belgelerinizin asıllarını muhafaza eder ve sadece aslının kaşeli fotokopilerini kuruma verirsiniz.

Piyangoyu kazanırsanız, ABD’de kalıcı oturma ve çalışma izniniz olacak. Yeşil kart nedir, başvuru şartları nelerdir, nasıl başvurulur? Sıkça sorulan soruları yanıtlayarak konu hakkında bilmeniz gereken detayları derledik. Dolandırıcılık mesajlarına karşı son derece dikkatli olun.

Contents

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest article

Contents