Saturday, September 23, 2023

Yeterli fosil yokken dinozorlar nasıl tasvir ediliyor?

Must read

Shreya Christinahttps://cafe-madrid.com
Shreya has been with cafe-madrid.com for 3 years, writing copy for client websites, blog posts, EDMs and other mediums to engage readers and encourage action. By collaborating with clients, our SEO manager and the wider cafe-madrid.com team, Shreya seeks to understand an audience before creating memorable, persuasive copy.

Milyonlarca yıl önce dünyamızdan geçen dinozorları hiçbir zaman göremesek de gezegenden öldüklerinde geride bıraktıkları kalıntılar ve izler sayesinde onlar hakkında tahminlerde bulunabiliyoruz.

Dinozorlar geçmişten günümüze birçok farklı biçimde tasvir edilmiştir. Dinozor fosilleri yeni bulunduğunda bile iguanaya çok benzer düşünüldü.

Artık bu kadar çok fosile erişimimiz olduğu gerçeği sayesinde nasıl görünüyorlar çok az şey biliyoruz. Peki yeterince fosil yoksa nasıl tasvir ediliyorlardı?

Kim bu dinozorlar?

Dinozor

Dinozorlar 233-243 milyon yıl önce ortaya çıktı. sadece yaşayan üyeler Arcosaurus, kuş olan bir sürüngen grubudur. Nerede yaşadıkları, kaç türe sahip oldukları, nasıl yok oldukları ve ekosistemdeki yerleri her zaman bilimin araştırma konusu olmuştur.

Zemin kütleyi titretecek Bu büyüklükte 1000 dinozor türü olduğu belgelenmiştir. Onlar hakkında bulabildiğimiz kadar çok fosil olmasa da, mevcut tasvirlerinden biraz farklı oldukları düşünülüyordu.

ALAKALI HABERLER

Milyonlarca yıl öncesine ait bir dinozor ayak izi nasıl bozulmadan ulaşır?

Bulunan ilk çene fosiline göre iri bir sürüngen olduğu düşünülüyordu.

megalozorlar

1824’te yaklaşık 2 metre uzunluğunda bir tane bulundu. çene fosiliİnceleme için Oxford Jeoloji Mühendisi William Buckland’a götürülür. Buckland, sadece çene fosiline dayanarak onun büyük bir sürüngene ait olduğunu iddia ediyor.

Bu fosile dayanarak Megalosaurus olarak adlandırıldı. etçil dinozor, yukarıdaki şekilde gösterilmiştir. Bugün ulaştığımız fosillere göre megalosaurus’un gerçek görünümü aşağıdaki resimdeki gibidir:

dinozor Megalosaurus

Dev bir iguanaya benzediği tahmin ediliyordu.

otçul kertenkele

Kendini fosillere adamış İngiliz jeolog Dr. Gideon Algernon Mantell, bulunan diş fosillerini kullanarak bu canlıyı tanımlamıştır. küçük bir kertenkele İguanayı dev bir şekil olarak gösterir. Bu nedenle dişlerin sahibine “İguanodon” adı verilir. “iguana ekipmanı” adını verir.

Daha sonra bulunan kemikler incelendiğinde dinozorların boynuzlu hayvanlar Parmak olduğu sanılıyor ama başka fosillerin bulunmasıyla ortaya çıkan görüntüde boynuz zannettikleri kemiğin aslında bir parmak olduğu görülüyor.

Dikenleri yukarı doğru tasvir edilen dinozor türü: Hylaeosaurus

hylaeosaurus

Hylaeosaurus’un ilk fosil kalıntıları 1830’larda bulunduğunda, dikenli kemiklere sahip olduğunu düşündü. Kalıntılar daha sonra tamamlandığında, dikenli kemiklerinin aslında yanlara doğru olduğu anlaşılmaktadır.

Bu kemikler, Hylaeosaurus otçul olduğu için Diğer etçil dinozor türlerinin yanına yaklaşamayacağı şekilde geliştirildi.

“Korkunç kertenkele” anlamına gelen “Deinos+Sauros”.

1842, İngilizler karşılaştırmalı anatomist Lord Richard Owen; Megalosaurus, Iguanadon ve Hylaeosaurus’u karşılaştırmalı olarak inceler. Muayenesinde özellikle ayak ve kalça kemiklerinde ciddi benzerlikler görüyor.

Yani Yunanca deinos (korkunç) + sauros (kertenkele) “dinozor” olarak bildiğimiz isimlerin birleştirilmesi.

ALAKALI HABERLER

113 Milyon Yıl Önce Yaşayan Dinozor Ayak İzleri Bulundu: Peki Bu İzler Neden Şimdi Ortaya Çıktı?

ALAKALI HABERLER

Fantastik evrenlerden gelmiş gibi görünen tarih öncesi hayvanlar: onların torunlarından bazıları hâlâ aramızda!

Contents

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest article

Contents